https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-veri-ze-cizp-vysvetli-svuj-postup-v-souvislosti-s-becvou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brabec věří, že ČIŽP vysvětlí svůj postup v souvislosti s Bečvou

26.1.2021 11:04 | PRAHA (ČTK)
ČIŽP je podle něj zcela nezávislá. Až bude známa její argumentace, bude se Brabec rozhodovat o dalším postupu.
ČIŽP je podle něj zcela nezávislá. Až bude známa její argumentace, bude se Brabec rozhodovat o dalším postupu.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) věří tomu, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) bude schopna v příštích dnech obhájit a vysvětlit svůj postup v souvislosti s loňskou havárií na řece Bečvě. Řekl to na tiskové konferenci po jednání vlády. Nechtěl spekulovat o tom, zda uvažuje o odvolání ředitele inspekce Erika Geusse.
 

Závažná ekologická havárie, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla řeku 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov. Podle vyjádření odborníků v pořadu Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v pořadu chemik Ivan Holoubek.

"Předpokládám, že v příštích několika dnech inspekce bude moci v rámci toho, co jí umožňuje podepsaná mlčenlivost jednotlivých jejích lidí s policií, obhajovat postup konkrétních lidí," řekl Brabec. Domnívá se, že bude inspekce schopna řadu věcí obhájit a vysvětlit.

ČIŽP je podle něj zcela nezávislá. Až bude známa její argumentace, bude se Brabec rozhodovat o dalším postupu. Uvedl, že velmi podstatné pro něj je, aby byla záležitost co nejrychleji vyřešena a viník potrestán. Je přesvědčen o tom, že to je možné a že se tak stane.

Opoziční strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 minulý týden informovaly o tom, že budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) tehdy poznamenal, že se ze záležitosti stává politická kauza. V úterý chce požádat Sněmovnu, aby umožnila vystoupit policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi. Ten se na twitteru ohradil proti tomu, že je zpochybňována činnost vyšetřujících policistů "z důvodu nedostatku informací".

Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík v úterý uvedl, že chce, aby postup policie prošetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pokud byly vzorky u chemičky Deza odebrány až čtyři dny po havárii, jde o fatální selhání ČIŽP a její šéf by v takovém případě měl rezignovat, míní Gazdík. Geuss nevidí důvod k rezignaci, inspekce podle něj postupovala profesionálně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.1.2021 11:53
Důvěra veřejnosti v nezávislý a odborný ČIŽP postup při vyšetřování havárie na Bečvě byla lajdáckým a diletantským přístupem inspekce provždy ztracena.

Pokud to Brabec nevidí nebo vidět nechce , je zralý na odvolání ze stejných důvodů.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.1.2021 12:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vzhledem k tomu, že Brabec je ze stejné partaje jako Bureš, vím naprosto přesně, jako to myslí.
Odpovědět
RF

René Florek

26.1.2021 12:17
Hrajete pekny ping pong, zatim je to kolik 3:3? Set se hraje do 11, na 3 vitezne sety.....to nas ceka dlouhy zapas. Aby do rijnovych voleb to bylo ukonceno....delejte blbce z 30%, ne ze zbytku republiky panove Brabec, Svejdar, Geuss a další!
Odpovědět
RK

Roman Kolář

26.1.2021 13:01
Aniž bych chtěl kritizovat redakci, ptám se: Je toto vůbec nějaká nová zpráva, nová informace? Pan ministr řekl, pan ministr věří, pan ministr předpokládá...
Toto blá blá slyšíme od pana Brabce & spol už čtyři měsíce, startuje pátý.
Odpovědět
KK

Karel Karel

26.1.2021 14:16
Opozičníci, jděte už s vyšetřovacíma komisema do háje.. Co se vyšetřilo
např. v kauze Bakala? Kulový. Nakrad miliardy a ještě z vás udělal pitomce...
Pakliže se ihned neodebraly vzorky z kanálu a další nad kanálem se zapečetěnými kontrolními odběry, tak je to mlácení prázdné slámy, ubohá politika...
Odpovědět
RF

René Florek

26.1.2021 15:43 Reaguje na Karel Karel
Pane??? Nevim, jak mam Vas oslovit, jste totiz anonym...., no k veci....zjistete si neco o kriminalistickych oborech. Mate pocit, ze by byla na miste cinu pouze jedna stopa?......to by se rovnalo dokonalemu cinu. A jak rikaji elektrikari: jak neni idealni civka tak neni idealni divka ( civka s nulovou impedanci), tzn tech stop tam bude povicero a pozametat ten bordel bude fuska, pekny den
Odpovědět
KK

Karel Karel

26.1.2021 18:25 Reaguje na René Florek
Pane RF, cituji: "To je premier, ktery má ridit zem?Delate si uz vsichni sramdu co obhajujete toho cliveka? Vsichni delame
chyby,ale to je clovek...." Tak to by snad stačilo, já se
vrhnu na kriminalistiku a Vy se vrátíte do 5. základní...
Odpovědět
RF

René Florek

26.1.2021 18:57 Reaguje na Karel Karel
Pane Karle,do 5 třídy jdu letos v září, takže to Vam nevyslo :)) pěkný den
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 17:46 Reaguje na Karel Karel
Pán šermuje logikou jak o blbých na dvorku.
Co se vyšetřilo v kauze čapí hnízdo, 800 miliónů tunelů v auditu EP, tunelů a krádeží ve Vodňanských a Kosteleckých, Radova spáleného obilí atd. atd. atd. atd. atd......NIC! HOUNO A JEŠTĚ KULOVÝ!!
Takže je vše v pořádku a není nutno vyšetřovat Bečvu!!!
Voni sou hlava, pane vachmajstr....
Odpovědět
KK

Karel Karel

26.1.2021 18:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Pavel Hanzl, já přece nejsem proti vyšetřování, jen jsem
střelil do davu a potrefená husa zakejhala. Měl byste se stydět, když srovnáváte ubohé Čapí hnízdo /píše se velké Č
malý pane č/ s vytunelováním OKD a krádeží bytů za miliardy...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 20:41 Reaguje na Karel Karel
"Opozičníci, jděte už s vyšetřovacíma komisema do háje", tak proč plácáte tohle?
Celé OKD je taky ze stejné špinavé díry.............
Odpovědět
va

vaber

26.1.2021 18:21 Reaguje na Pavel Hanzl
při vaší inteligenci neočekávám ,ze by vám mohlo dojít, že vaše uváděné zločiny by u soudu nikdo nedokázal protože jsou to jen politické bláboly opozice ,nebo je opozice tak neschopná, že zločiny, o kterých máte asi jasné důkazy, nedokáže opozice dostat k soudu
Voni sou hlava, pane vachmajstr...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 20:38 Reaguje na vaber
Audit EP nebo zpráva OLAF není žádný "politický blábol", je to podklad pro soud a musí být stoprocentně pravdivý, protože musí obstát před každým demokratickým soudem.
Odpovědět
VK

Václav Kain

26.1.2021 17:45
Všichni ministři jeden vedle druhého kryjí Babišovi záda.Jejich servilita je přímo odporná.Oni vědí,že pokud skončí Babiš,tak všichni poletí jako holubičky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2021 17:47 Reaguje na Václav Kain
Jenom aby si na tohle voliči vzpoměli, až půjdou k volbám....
Odpovědět
DA

DAG

26.1.2021 20:52
Není v nadpisu překlep? Nemá tam být nevěří nebo nedoufá! :)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.1.2021 08:42
O tom, že je ČIŽP i MŽP totálně zkorumpovaná už nikdo nepochybuje (zdaleka nejen kvůli kauze Bečva), a tak jsou tyto Brabcovi bláboly už spíše trapné...

Bude potřeba se této kauzy držet a nepustit. Odhalí se tím mnohem víc svinstva než jen krytí viníka otravy Bečvy...

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist