https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britska-vlada-natre-lopatky-vetrnych-turbin-nacerno-chce-omezit-strety-s-ptaky
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britská vláda natře lopatky větrných turbín načerno, chce omezit střety s ptáky

2.3.2025 02:20 (ČTK)
Vetrná elektrárna Hornsea.
Vetrná elektrárna Hornsea.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Britská vláda v pilotním projektu natře načerno lopatky větrných turbín, které jsou příčinou smrti velkého množství ptáků. Černá barva totiž podle jedné ze studií snižuje riziko střetu o 70 procent. Ministerstvo životního prostředí spustilo projekt tento týden, píše server deníku The Times.
 
Britské ministerstvo se obává, že "potravní oblasti“, které využívají mořští ptáci, mohou být velmi rozsáhlé a že zvýšení počtu větrných elektráren v moři by na ně mohlo mít nepříznivý vliv. Resort poukázal na studie, včetně výzkumu pevninských větrných elektráren v Norsku, podle nichž natření lopatek turbín načerno snížilo počet střetů s ptáky o 70 procent.

Ohledně úhynu ptáků po střetu s větrníky existuje jen málo výzkumů, podle odhadů je jich ale ročně až 100 000.

Není jasné, kolik pilotní projekt, který má skončit v roce 2028, stojí, poznamenal server. Pokud bude úspěšný, vláda zváží natírání lopatek turbín jako způsob, jak trvale střety s ptáky omezit. Projekt zahrnuje laboratorní pokus a od roku 2027 terénní testování celočerných pruhovaných turbín s UV nátěrem.

O obavách z úhynu ptáků kvůli větrným elektrárnám mluvil už dříve i americký prezident Donald Trump. Koncem minulého roku britskému premiérovi Keiru Starmerovi po telefonu řekl, aby se větrníků zbavil. Narážel tak na větrné turbíny umístěné v moři u pobřeží Británie.

Trump také vyzdvihl počet ptáků, kteří kvůli střetu s lopatkami turbín hynou v USA, a vtipkoval, že kojoti jsou z požírání jejich mršin tak tlustí, že potřebují léky na hubnutí. Americký prezident podepsal dekret, kterým nařídil zastavit projekty týkající se větrné energie, a to částečně i kvůli tomu, že "zabíjí ptáky".


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

2.3.2025 12:46
Navrhuji raději opatřit listy lopatek intenzivním varovným osvětlením, a to takto: okamžitý výkon 0.6 MW ... svítivost 60000000 lm, 2 MW ... 200000000 lm, 5 MW ... 500000000 lm.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.3.2025 13:50
Velmi vysoké ztráty mají i letouni(netopýři). Těm v noci žádná barva nepomůže.
Odpovědět
FD

František Dvořák

2.3.2025 15:57
že to vymlátí ptáky(někde jsem četl, že v průsmycích v Alpách při tazích jsou to doslova jatky) bych tolik neoplakával, hlavně že to je ekologické.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.3.2025 19:42 Reaguje na František Dvořák
V životě jsem neviděl v žádném alpském sedle větřák. Staví se normálně na rovinách a ne v Národních parcích.
Odpovědět
PD

Petr Dubský

2.3.2025 18:24
To zjistili Britové brzy, asi to tam není nic moc s gramotností, oblasti mělkých moří jsou totiž mimořádně bohaté. Nevím v čem je prospěšná černá barva. A ještě by se mohli podívat, co to udělalo s dnem a vodním, též bohatým život. Chránit planetu ničením přírody, to nevymyslíš, tedy vymyslíš, jak je vidno. Větrnou farmu do každé vesnice. Tedy alespoň na jižní Moravě, kde "odborníci" objevili nevyužitý potenciál pro využití větru. Britové náš vzor. Tedy Britové a Němci náš vzor. S VB a Německem na věčné časy a nikdy jinak.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

20.3.2025 11:35 Reaguje na Petr Dubský
ještě by se mohli podívat, co to udělalo s dnem a vodním, též bohatým život. ...............
No, pokud větrníky nevypouštějí nějaké škodliviny do vody, tak na podstavcích ve vodě se můžou uchytit různí mlžové a plžová a v návaznosti na ně i jiní živočichové.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

2.3.2025 22:40
Větrníky = mixéry oblohy.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

4.3.2025 11:52 Reaguje na Karel Valenta
VtE jsou vysoce účinné čističe ovzduší. Čistí oblohu od ptáků.
Odpovědět

Radek Čuda

3.3.2025 12:22
Pipíci maj smůlu, zachraňujeme planetu a holt když se kácí les ...

Jinak z té fotky je mi opět šoufl ... tohle jako má být budoucnost?
Zlaté JE.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist