Brno chce lépe využívat dešťovou vodu, pomoci má rozsáhlá studie
"Jejím hlavním cílem bude prověřit možnosti zavedení lepšího hospodaření se srážkovými vodami ve stávající zástavbě v Brně, a to v předem vytipovaných lokalitách v pěti městských částech. Těmi jsou Bohunice, Komín, Nový Lískovec, Kohoutovice a Brno-sever a celkem se jedná o 354 hektary řešeného území," uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
Dosud je dešťová voda na většině území města odváděna do kanalizace a dál se nevyužívá. Studie by měla přinést návrhy řešení na zadržení dešťové vody na budovách a plochách, které jsou v majetku města, tedy například na silnicích, parkovištích, chodnících nebo v celých areálech budov. "Může jít o vytvoření jezírek, průlivů, vyspádování nebo třeba změny dláždění místo nepropustné lité plochy za kostky," přiblížil představu Hladík.
Kromě možných řešení má studie obsahovat také odhad nákladů na jednotlivá opatření, určení rozsahu projektové dokumentace a dalších průzkumů nebo náklady na náhradní výsadbu zeleně.
Na vypracování studie bude mít vybraná firma 180 dní, rada předpokládá, že za studii zaplatí tři miliony korun.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Pavel Hanzl
29.6.2020 16:16Lukáš Kašpárek
29.6.2020 22:13Bohužel se ale brání plošné aplikaci a chce ještě nějakou dobu testovat jak to funguje jen na zkušebním projektu.... jsem zvědav jak dlouho to ještě potrvá, než se začnou dít reálné činy a kdy konečně budeme vidět reálnou a adekvátní (na znatelné ploše) nápravu situace s nakládáním s dešťovými srážkami i klimatem města a jeho okolí....
Stanislav Chytrý
6.7.2020 12:41Ono by stačilo se postarat o to, aby voda od nás zbytečně neodtekla stejně jako zisky z ní.
Co tak postavit něco kam by se ta voda akumulovala když prší a odkud bychom ji mohli čerpat v případě jejího nedostatku?
Jenže to by nebylo eko, cool a in, proto je třeba vymyslet něco na čem se vydělá mnohem, mnohem více peněz.