https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-chce-lepe-vyuzivat-destovou-vodu-pomoci-ma-rozsahla-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno chce lépe využívat dešťovou vodu, pomoci má rozsáhlá studie

29.6.2020 11:05 | BRNO (ČTK)
Studie by měla přinést návrhy na budovách a plochách, které jsou v majetku města, tedy například na silnicích, parkovištích, chodnících nebo v celých areálech budov. "Může jít o vytvoření jezírek, průlivů, vyspádování nebo třeba změny dláždění místo nepropustné lité plochy za kostky," přiblížil představu Hladík.
Studie by měla přinést návrhy na budovách a plochách, které jsou v majetku města, tedy například na silnicích, parkovištích, chodnících nebo v celých areálech budov. "Může jít o vytvoření jezírek, průlivů, vyspádování nebo třeba změny dláždění místo nepropustné lité plochy za kostky," přiblížil představu Hladík.
Foto | Kirk / Wikimedia Commons
Brněnští radní schválili výběrové řízení na zhotovitele rozsáhlé studie na využití dešťové vody na území pěti městských částí.
 

"Jejím hlavním cílem bude prověřit možnosti zavedení lepšího hospodaření se srážkovými vodami ve stávající zástavbě v Brně, a to v předem vytipovaných lokalitách v pěti městských částech. Těmi jsou Bohunice, Komín, Nový Lískovec, Kohoutovice a Brno-sever a celkem se jedná o 354 hektary řešeného území," uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Dosud je dešťová voda na většině území města odváděna do kanalizace a dál se nevyužívá. Studie by měla přinést návrhy řešení na zadržení dešťové vody na budovách a plochách, které jsou v majetku města, tedy například na silnicích, parkovištích, chodnících nebo v celých areálech budov. "Může jít o vytvoření jezírek, průlivů, vyspádování nebo třeba změny dláždění místo nepropustné lité plochy za kostky," přiblížil představu Hladík.

Kromě možných řešení má studie obsahovat také odhad nákladů na jednotlivá opatření, určení rozsahu projektové dokumentace a dalších průzkumů nebo náklady na náhradní výsadbu zeleně.

Na vypracování studie bude mít vybraná firma 180 dní, rada předpokládá, že za studii zaplatí tři miliony korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

29.6.2020 16:16
Milióny studií po třech miliónech, to se pomějeme. Kolik všemožných studií se skutečně realizovalo? Procento, nebo promile, nebo ani to ne?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

29.6.2020 22:13
Například Olomouc je v tomto dál a studie i kompletní strategii modrozelené infrastruktury již nějakou dobu má.

Bohužel se ale brání plošné aplikaci a chce ještě nějakou dobu testovat jak to funguje jen na zkušebním projektu.... jsem zvědav jak dlouho to ještě potrvá, než se začnou dít reálné činy a kdy konečně budeme vidět reálnou a adekvátní (na znatelné ploše) nápravu situace s nakládáním s dešťovými srážkami i klimatem města a jeho okolí....
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

6.7.2020 12:41
Asi taky začnu psát nějaké studie. Jak vidím, je to věc, která sype.
Ono by stačilo se postarat o to, aby voda od nás zbytečně neodtekla stejně jako zisky z ní.
Co tak postavit něco kam by se ta voda akumulovala když prší a odkud bychom ji mohli čerpat v případě jejího nedostatku?
Jenže to by nebylo eko, cool a in, proto je třeba vymyslet něco na čem se vydělá mnohem, mnohem více peněz.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist