Budování ochran před vodou začne příští rok
V Karlíně bude podle něho budování ochran složitější a ne tak rychlé jako v jiných oblastech. Zřejmě bude nutné odtěžit část Rohanského ostrova a vytvořit dlouhý sypaný zemní val. Plány protipovodňových ochran existovaly pro zmiňovaná území už od roku 1997. Model byl ovšem koncipován pro stoletou vodu, která přišla do Prahy v roce 1890. Letošní povodeň znamená přehodnocení plánů. Pro tento účel zřízená magistrátní skupina by měla mít komplexní výstup s přepracovanými plány do konce října.
S budováním protipovodňových ochran se podle Kováříka na magistrátu počítalo. Problémem podle něho byly především nejrůznější povolení a námitky památkářů. "Nešlo ani tak o nedostatek financí. Například pro letošní rok jsme měli 50 milionů korun a neptejte se, kolik se jich podařilo vyčerpat," uvedl Kovářík. Získání povolení by teď mělo být podle radního kvůli povodním a změně stavebního zákona jednoduší. Protipovodňová opatření jsou pro příští rok prioritou městského rozpočtu. Jak deklaroval náměstek primátora Jiří Paroubek, město chce na příští rok vyčlenit zhruba 400 milionů korun. Na celý systém opatření bude podle soukromého odhadu Kováříka třeba dvojnásobná částka.
Prahu zřejmě díky povodním čeká také změna územního plánu, změna vyhlášky využívání zátopových území a změna některých obecně technických požadavků na výstavbu. Bude se týkat například skladování nebezpečných látek nebo umístění rozvodových místností. Očekávané změny podle Kováříka ovlivní některé velké plánované investiční projekty. "Snad všechny kromě komplexu River City Prague jsou ve stádiu, kdy je možná změna projektů. A i u River City budou možné dílčí změny," konkretizoval Kovářík.
reklama