Čáp Petr pravděpodobně zahynul
Situaci lze vysvětlit ztrátou batůžku, batůžky jsou totiž konstruovány tak, aby se po 3 - 4 letech rozpadly, ale Miroslav Bobek po předchozích zkušenosech z projektu Africká odysea soudí, že to je jen velmi málo pravděpodobné. Slabé signály z Petrova vysílače neumožňují přesnější lokalizaci, nachází se však někde v oblasti Afghánistánu.
Čápici Kateřině se do cesty k zimovišti postavil mohutný masiv Kunlun, který je součástí Himálají. K hranicím s Indií jí dělí jen 150 km, ale musí překonat sedm tisíc metrů vysoké hřebeny. K dosažení zimoviště jí celkem schází ještě asi 550 km, což je příliš dlouhá vzdálenost vzhledem k nastupující zimě (teploměr Kateřininy vysílačky naměřil okolní teplotu 10 °C). Podle Lubomíra Peškeho, účastníka projektu Nová odysea, je její velkou šancí hluboké údolí řeky Indus, které protíná masiv zhruba na poloviční cestě. Zde by Kateřina mohla nalézt krátkodobé útočiště na cestě k zimovišti.
Poslední z trojice čápů, Roman, již svého zimoviště v Turkmenistánu patrně dosáhl, teplotní záznamy z jeho vysílače se drží kolem příjemných 20 °C.
Nová odysea navazuje na předchozí projekt Africká odysea, který mapoval migrační cesty černých čápů z Evropy. Nová odysea se zaměřila na čápy ze Sibiře. V červenci letošního roku byly vysílačkami vybaveni dva čápi a jedna čápice. Jejich osudy a cesty můžete sledovat na internetových stránkách Českého rozhlasu nebo na frekvencích Český rozhlas 2 Praha nebo Český rozhlas 1 Radiožurnál. Novou odyseu organizuje Český rozhlas a Zoopark Chomutov.
reklama