Část balkánské řeky Driny se proměnila v plovoucí skládku
Tons of waste dumped in poorly regulated riverside landfills or directly into the waterways that flow across three countries end up accumulating behind a trash barrier in the Drina River in eastern Bosnia during the wet weather of winter and early spring. https://t.co/VRRUTphHDe
— AP Climate (@AP_Climate) January 22, 2023
Bariéra proti odpadkům, kterou instalovala na řece místní vodní elektrárna několik kilometrů proti proudu od své přehrady nedaleko Višegradu, proměnila město v nechtěné regionální úložiště odpadu, stěžují si místní ekologičtí aktivisté. Tento týden se u bariéry opět vytvořila obrovská plovoucí skládka plná plastových lahví, rezavých sudů, použitých pneumatik, domácích spotřebičů, naplaveného dřeva a dalšího odpadu, který se do Driny dostal z jejích přítoků.
Vydatné deště a nezvykle teplé počasí v uplynulém týdnu způsobily, že mnoho řek a potoků se vylilo ze svých koryt v Bosně, Srbsku i Černé Hoře.
Environmental disaster in the east of #Bosnia, where thousands of cubic metres of waste are accumulated on Drina river. Local activists hope to join an #EU-funded project along with ten other countries, which would solve this problem they have been struggling with for years. 📸N1 pic.twitter.com/hjsbyNL2Ij
— N1english (@N1info) January 20, 2023
"V posledních dnech jsme měli mnoho srážek a přívalových povodní a také obrovský příliv vody (z přítoků Driny) v Černé Hoře, který nyní naštěstí opadá," řekl Dejan Furtula z ekologického sdružení Eko Centar Višegrad. "Obrovský příliv odpadků bohužel neustal," dodal. Za bariérou na Drině se podle něj v posledních dnech odhadem nahromadilo asi 10.000 metrů krychlových odpadu.
Stejné množství odpadků bylo z této části řeky vytaženo už v minulých letech. Odstraňování odpadu z řeky trvá v průměru až šest měsíců. Končí pak na městské skládce ve Višegradu, která podle Furtuly nemá dostatečnou kapacitu ani na to, aby zvládla komunální odpad.
"Na skládce hoří neustále ohně, řekl Furtula s tím, že skládka představuje nejen ekologické a zdravotní riziko. "Je to velká ostuda pro nás všechny," dodal.
Řeka Drina teče z hor v Černé Hoře přes Srbsko a Bosnu, některé její přítoky jsou známé smaragdovou barvou a úchvatnými sceneriemi. Desítky let po ničivých válkách z 90. let, které provázely rozpad Jugoslávie, zaostává tato část Balkánu za zbytkem Evropy jak z hospodářského hlediska, tak i v ochraně životního prostředí.
reklama