Část Jeseníků by si podle aktivistů zasloužila status národního parku
Plocha NP Jeseníky měla zabírat 25 procent nynější CHKO, tedy necelých 200 kilometrů čtverečních. Petici v roce 2011 podpořilo mnoho místních obyvatel i zástupci podnikatelské sféry a cestovního ruchu, proti vzniku parku se postavili někteří starostové a představitelé státního podniku Lesy ČR. Obávali se dopadu na život v Jeseníkách, pokud by se tam ochrana ještě zvýšila. "Příprava návrhu NP Jeseníky byla ale přerušena v důsledku rozpadu tehdejší vládní koalice a dlouholeté kůrovcové kalamity," podotkl Bačík.
Upozornil na to, že v českých podmínkách už není velký prostor pro vznik dalších národních parků. "Reálně přichází v úvahu Křivoklátsko a Hrubý Jeseník. Aktuální je nyní vyhlášení NP Křivoklátsko a pevně věřím, že se jej podaří odsouhlasit. Pak může přijít na řadu centrální a neobydlená oblast Hrubého Jeseníku, která si národní park nejen zaslouží, ale také jej nutně potřebuje pro zachování evropsky mimořádné přírody," podotkl.
CHKO Jeseníky byla zřízena v roce 1969. Podle aktivistů by vyhlášení NP zajistilo nejen větší ochranu přírody, ale i snadnější přístup ke státním a evropským financím. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) je současná ochrana formou CHKO dostačující a není nutné uvažovat o zřízení NP Jeseníky. "Obecně při vyhlašování nových parků platí, že se jedná o poměrně složitý a časově náročný proces, který vyžaduje přípravu odborných podkladů, důkladné zhodnocení uvažovaného území z mnoha hledisek a aspektů a též věcnou diskuzi jak s laickou, tak odbornou veřejností včetně zástupců dotčeného regionu," řekla ČTK mluvčí ministerstva Veronika Krejčí.
Nejstarším a zřejmě nejznámějším národním parkem v zemi je Krkonošský národní park. Největším národním parkem v ČR je NP Šumava, nejmladším NP České Švýcarsko a nejmenším NP Podyjí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Slavomil Vinkler
5.3.2025 07:51I Jesníky vytvořil svou přítomností člověk. Louky zarůstají, pastva není na pořadu dne, laviniště se chrání před lavinami....
Jaroslav Řezáč
5.3.2025 09:35 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Řezáč
5.3.2025 09:39 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
5.3.2025 13:58 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJistě je pastva megafauny ve střední evropě přirozený proces asi milion let, jenomže bezzásahovost je nicnedělání, maximálně podpora brouka nebo ohně. Žádná kráva nebo kůň či zubr.
rýpal lesní
5.3.2025 15:17Jarka O.
5.3.2025 17:07Oni si draze zprivatizují CHÚ Křivoklátsko, nedemokraticky proti vůli místních? Je to jisté? Duha již řekla, že žádá jeho rozlohu zvětšit a ani zóny možná nezůstanou jak jsou navrženy.
Pak půjdou po dalších územích, kde státu zdraží jakékoliv rozhodnutí.
Břetislav Machaček
5.3.2025 18:29a pozorovat, jak tam budou spolu žít podle priorit jednotlivých spolků
a v souladu s přírodou, jak neustále propagují. Zbytku národa se uleví od
potížistů zakazující to, či ono a oni nám předvedou, jak to v praxi umí.
Jarek Schindler
6.3.2025 06:52Naštěstí před těmi 12-15 lety zvítězil zdravý rozum a ne křik a petice lidí z Prahy či Brna. Přispěla k tomu samozřejmě i nastupující kůrovcová kalamita a situace v NP Šumava kde ty tamní " jedinečně zachovalé a rozsáhlé horské smrčiny" padly na oltář bezzásahovosti a pofidérní demagogické adoraci přírodních procesů. Z kalamitního škůdce se stal ve slovníku takových bačíků inženýr či dokonce lékař lesa. Stejně tak by to nakonec dopadlo i v Jeseníkách. Rychle by přestalo jít o území mimořádné hodnoty. Tedy o ty jedinečně zachovalé rozsáhlé horské smrčiny. Začalo by se jásat nad vlivy a nad silou přírody co ty do té doby jedinečné lesy rychle rozvrací..... Jako přítel ZELENÝCH Jeseníků mohu říci jediné. Pane Bačíku běžte s NP někam.....