https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/castecne-zatepleni-maji-v-cr-tri-ctvrtiny-domu-komplexni-by-setrilo-vic-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Částečné zateplení mají v ČR tři čtvrtiny domů, komplexní by šetřilo víc energie

11.4.2024 11:04 (ČTK)
Většina částečně zateplených domů má vyměněná okna s tepelně izolačním zasklením.
Většina částečně zateplených domů má vyměněná okna s tepelně izolačním zasklením.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Částečné zateplení mají v Česku tři čtvrtiny rodinných domů postavených do roku 1970. Absence komplexního zateplení výrazně snižuje efektivitu dalších úsporných energetických opatření, přitom by mohlo až trojnásobně snížit spotřebu energie. Většina částečně zateplených domů má vyměněná okna s tepelně izolačním zasklením. Zateplenou střechu má pak každý čtvrtý rodinný dům a stěny 30 procent z nich. Vyplývá to z analýzy portálu datové žurnalistiky Česko v datech. Podle ní komplexní zateplení středně velkého domu může stát přes půl milionu korun. Kromě jiného vede také ke snižování produkce emisí. Na zateplování ministerstvo životního prostředí (MŽP) už dříve vyčlenilo dotační podporu v několika programech.
 

"Zatímco z rodinných domů postavených po roce 2015 mají už všechny alespoň nějaké zateplení, ty postavené do roku 1970 ho podle šetření Českého statistického úřadu Energo 2021 nemají z 26,3 procenta. Pro renovace, které mohou výrazně snížit spotřebu energií na vytápění, je tak stále prostor, a to navzdory tomu, že dlouhodobě podíl zateplených rodinných domů klesá. Mezi lety 2015 a 2021 se snížil přibližně o pět procentních bodů," uvedl Milan Mařík z Česka v datech.

Podle Pavla Zemeneho ze sdružení EPS ČR může komplexní zateplení středně velkého rodinného domu s plochou 150 metrů čtverečních stát kolem půl až tři čtvrtě milionu korun, záleží vždy na konkrétním stavu, možnostech a detailech budovy. Ředitelka profesního svazu Šance pro budovy Marta Gellová dodala, že komplexně zateplený rodinný dům stejných rozměrů, kde se vytápí plynem, ročně spotřebuje maximálně 12 megawatthodin. Nezateplený rodinný dům o stejné podlahové ploše průměrně spotřebuje na vytápění 40 megawatthodin za rok, tedy třikrát více.

Instalace fotovoltaiky může stát podle analýzy kolem 400 000 korun, ceny se ale opět mohou lišit dům od domu. Například ČEZ uvádí jako orientační dolní hranici investice 200 000 korun. Výše investice do tepelného čerpadla se pak odvíjí především od zvolené technologie, jde nicméně o nižší stovky tisíc.

Výrobce střešních oken Velux ve své analýze uvedl, že zateplování mimo jiné vede k menšímu objemu produkovaných skleníkových plynů. S odkazem na data Eurostatu uvedl, že jejich objem způsobený spalováním fosilních paliv v českých domácnostech od roku 2010 poklesl o 19 procent, průměr v EU je nicméně ještě o čtvrtinu nižší. Domácnosti jsou pak například zodpovědné za 23 procent celkové produkce emisí oxidu siřičitého.

MŽP v lednu uvedlo, že navýší podporu z programu Nová zelená úsporám (NZÚ), o kterou lze žádat na základní či dílčí zateplení. Na komplexní zateplování domů a bytů má pak sloužit také program Oprav dům po babičce. Z něj část peněz dostanou žadatelé předem formou nevratné dotace, zbytek si půjčí za výhodnější 3,5procentní úvěr. Výše úvěru se pak aktualizuje každý půlrok a může být poskytnut až do dvojnásobné výše podpory.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

11.4.2024 14:31
ono zateplení stávajících staveb naráží na své rozumné limity. když tedy pomineme stavby pro zateplování zcela nevhodné (ať už pro historickou hodnotu, nebo pro svou technickou podstatu), a soustředíme se na stavby plusmínus z 70. let (které jsou technicky způsobilé k zateplování a žádnou historickou či architektonickou hodnotu hodnou ochrany nemají). můžeme zateplit stěny, vyměnit okna, zateplit střechu, zateplit nadstřešní část komína, ale odizovat zdi od základů a často též tepelně odizolovat podlahu prostě nelze, to už pak je lepší barák zbourat a začít znovu od začátku. z šumperáku (například) pasivní dům prostě neuděláte.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.4.2024 15:12 Reaguje na Lukas B.
S tou podlahou to není až tak kritické. Podsklepení lze řešit zateplením stropu a pokud jste na zemi, zemina pod domem je za desítky let poměrně dobře prohřátá do významné hloubky. To spíše zateplit okolo základů, což jde. Důležité je, aby se to zateplení už udělalo z jedné vody pořádně a dávat nejlepší okna a pokud to jde aspoň 25 cm tepelné izolace. Je též dobré upozornit na PIR, který má lambdu 0.022 W/m/K.
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.4.2024 20:57 Reaguje na Jiří Svoboda
nekonečný poloprostor je věc, kterou, jak jsem osobní empirií zjistil, nepochopí většina studentů vysokých škol - od Boussinesqua v zakládání staveb či navrhování vozovek po šíření tepla. nepodsklepená nebo jen částečně podsklepená stavba bez rezervy světlé výšky prvního nadzemního podlaží je v principu nezateplitelná a nemírné přidávání centimetrů zateplení stěn a střechy se pak dá přirovnat k čištění zubů pacientovi se zástavou srdce a dýchání.
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.4.2024 20:58 Reaguje na Lukas B.
nemluvě o nemožnosti udělat nějaké řízené větrání s rekuperací. pokud budete muset třikrát za den rozrazit okna a vyměnit vzduch, potud je přidávání centimetrů nesmysl.
Odpovědět
HH

Honza Honza

12.4.2024 07:26
Je správné u novostaveb požadovat již pasivní standard- zateplení stěn a střechy 30 cm (sklenou vatou), trojskla. Ale ne zákonem, pokutami, jen tam, kde je to možné. U starších staveb se mohou vyměnit okna, u historic. staveb alespoň zateplení interiéru, pasiv. standard nelze dosáhnout, nelze jej tedy vnucovat a nelze ani vnucovat TČ. Rovněž je nesmysl u všech novostaveb FV na střeše.
Když se budou požadovat nesmysly, celý dobrý program lidé budou odmítat. Nejhorší tedy je zkostnatělá, nepružná byrokracie, pokuty, zákazy, zákony nikoli vstřícná podpora a tolerantní pružný postup.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist