https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/celnici-v-peru-zachranili-4000-zelv-ktere-mely-byt-propasovany-ze-zeme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Celníci v Peru zachránili 4000 želv, které měly být propašovány ze země

21.12.2023 10:25 | LIMA (ČTK)
Podle odborníků na ochranu životního prostředí bylo více než 400 želv druhu tereka velká. Ilustrační foto
Podle odborníků na ochranu životního prostředí bylo více než 400 želv druhu tereka velká. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Celníci na letišti v peruánském hlavním městě Limě zabavili 4000 živých želv, které se pašeráci s pomocí nepravdivě vyplněných dokladů pokusili vyvézt do Indonésie. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
 

Vejce a maso sladkovodních želv jsou v některých částech světa pokládány za delikatesu.

Podle odborníků na ochranu životního prostředí bylo více než 400 želv druhu tereka velká, u kterých nebylo možné potvrdit, že byly k vývozu získány legální cestou. Status těchto želv Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) naposledy posuzoval v roce 1996, kdy nebyly pokládány za ohrožené. Od té doby ale jejich populace klesá a IUCN nyní doporučuje překlasifikovat je na kriticky ohrožený druh.

Zbylé želvy patřily k druhu tereka jednovousá; vývozní dokumenty uváděly jejich věk na jeden až tři roky, ale zabavené želvičky byly podle odborníků mnohem mladší. Doklady také nesprávně identifikovaly druh části želv.

Želvy byly převezeny do chovného střediska v Limě, kde o ně budou ošetřovatelé pečovat, dokud nebude rozhodnuto, na jakém místě by bylo vhodné je vypustit.

Peruánská národní služba pro lesy a volně žijící zvířata (Serfor) ročně zachrání tisíce živočichů z rukou pašeráků. Nejčastěji jde o opice, želvy a papoušky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist