Cen za krajinu přibývá. Jihomoravský kraj má svou
„Potřebujeme příklady dobré praxe, abychom mohli inspirovat ostatní ale také sami sebe. Chceme dělat opatření, která mají pro krajinu skutečně význam. Kdo jiný by se měl o krajinu starat než kraj," uvedl hejtman Jan Grolich.
Lidé mohou z deseti finálových projektů vybrat projekt, který obdrží Cenu veřejnosti a s ní i odměnu 50 000 Kč. Hlasuje se zasláním sms zprávy do 31. ledna 2022. Na webu jsou vidět i průběžné výsledky.
Po jednom dni hlasování mají zatím největší podporu veřejnosti manželé Sečkovi z Moravského Písku, kteří hospodaří na 150 hektarech půdy, a to ekologicky. Třetinu jejich hospodářství tvoří krajinotvorné ovocné sady původních krajových odrůd, na další části půdy pěstují obilniny a pícniny a část jsou pastviny pro dobytek. Kromě hospodářství Sečkovi založili přírodní pásy a meze na obecních pozemcích, v roce 2021 vytvořili tři lokality s tůněmi a útočišti pro plazy.
Většina finalistů ale tvoří obce: Ořechov, který vytvořil mokřad se sedmi propojenými tůněmi, Šakvice, které v proměněné krajině u Novomlýnských nádrží obnovují lužní lesy, vybudovali tůně a sady, Kostelec u Kyjova, Vohančice, Vedrovice, Šardice, Blatnička, které všechny vytvářejí mezemi, remízky, tůněmi, sady nebo alejemi krajinu, která lépe zadržuje vody a vytváří prostor pro život rostlin i živočichů. Kromě obcí je mezi finalisty i okrašlovací spolek Mikulov a ekofarma Petra Marady.
Z těchto počinů vybere tři nejlepší projekty odborná komise složená z představitelů Jihomoravského kraje, Nadace Partnerství a Mendelovy univerzity v Brně. Výsledky vyhlásí do konce března. Jihomoravský kraj mezi vítěze rozdělí 230 tisíc korun – 1. místo bude oceněno 100 000, 2. místo 50 000 a 3. místo 30 000 korun.
Přečtěte si také |
Fosfor je naprosto nenahraditelný zdroj. Jednou bude cennější než ropa, říká paleoekolog Petr Pokorný„Projekty hodnotíme velmi komplexně. Jak ovlivňují celé povodí, jak zapadají do okolí nebo třeba i to, zda podporují druhovou rozmanitost naší krajiny. Cena veřejnosti je třešničkou na dortu, díky níž chceme do tématu vtáhnout všechny Jihomoravany a Jihomoravanky, protože věříme, že jim záleží na tom, jak bude náš kraj vypadat v budoucnu," uvedl náměstek pro oblast životního prostředí a předseda hodnotící komise Lukáš Dubec.
reklama