https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cena-psenice-na-trzich-klesa-je-blizko-hodnot-pred-valkou-na-ukrajine
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cena pšenice na trzích klesá, je blízko hodnot před válkou na Ukrajině

19.9.2022 15:24 | LONDÝN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Cena pšenice na světových trzích klesá a jeden bušl (27,2 kg) se odpoledne prodával zhruba za 8,44 USD (207 Kč). Důvodem jsou obavy z globální recese, která by podle analytiků snížila poptávku, i pokračující vývoz ukrajinského obilí podle dohody vyjednané za účasti OSN v létě v Istanbulu. Cena je tak blízko hodnot před únorovou invazí ruských vojsk na Ukrajinu.
 
Mírně vyšší byly po čtyřech ztrátových dnech ceny termínových kontraktů na sójové boby, tak jako pšenice obchodované na komoditní burze CBOT v Chicagu. Při obchodování v Asii se ráno prodávaly zhruba za 14,54 USD za bušl a tuto cenu si udržely až do odpoledne. Bez výraznějších změn byla zpočátku cena kukuřice, která později začala klesat a odpoledne se pohybovala kolem 6,75 USD za bušl.

Ukrajinské ministerstvo zemědělství i nadále očekává, že sklizeň obilí v zemi letos dosáhne 50 až 52 milionů tun. Loňská sklizeň dosáhla 86 milionů tun. Ministerstvo také předpokládá, že export zemědělských produktů ze srpnové hodnoty 4,5 milionu tun v září vystoupí na 5,4 až 5,5 milionu tun. Před únorovou invazí Ukrajina měsíčně vyvážela kolem šesti milionů tun. Ukrajinští zemědělci už sklidili letošní úrodu pšenice, které vymlátili asi 19 milionů tun. Ječmene mají asi 5,5 milionu tun, oznámilo dnes ministerstvo.

Obchodníci dál sledují vývoj kolem počtu lodí, které s obilím opouštějí ukrajinské přístavy. Ukrajinské ministerstvo infrastruktury v neděli oznámilo, že od uzavření dohody o odblokování ukrajinských námořních přístavů zatím vyrazilo na cestu 165 lodí s celkovým nákladem 3,7 milionu tun zemědělských produktů. Ukrajinci na jaře přístavy zaminovali, aby ruským okupačním silám znemožnili je používat.

V sobotu z ukrajinského přístavu Čornomorsk vyrazila třetí loď, kterou si pronajala OSN v rámci Světového potravinového programu (WFP) a která veze přibližně 30 000 tun pšenice. Cílem cesty je Etiopie, uvadla agentura Reuters. Druhá taková loď na cestu vyrazila koncem srpna.

Na začátku února, tedy ještě před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu, se cena pšenice pohybovala kolem osmi dolarů za bušl. Vzhledem k tomu, že Ukrajina i Rusko jsou významnými dodavateli obilí na světový trh, cena pšenice krátce po začátku invaze prudce vzrostla a dostala se až nad 12 dolarů za bušl. V dubnu se vrátila pod deset dolarů, aby se v květnu nad 12 USD vrátila. Pak ale začala klesat a od července se pohybuje v pásmu od 7,50 do devíti dolarů za bušl.

Na trzích teď panuje nejistota, kterou vyvolává rázné zvyšování úrokových sazeb v mnoha zemích, jejichž centrální banky se tak snaží bojovat s vysokou inflací. To vede mezi obchodníky k obavám, že rychlé zpřísňování měnové politiky by mohlo globální ekonomiku příští rok uvrhnout do recese.

Výrazně kolísat podle analytiků mohou v nadcházejícím období ceny sójových bobů, k čemuž přispívá vysoká konkurence ve vývozu z Jižní Ameriky. Farmáři v Argentině zvýšili export sójových bobů v reakci na příznivější směnný kurz, který vláda pro tyto účely stanovila. Argentina je největším světovým vývozcem sójového oleje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

19.9.2022 20:52
Cena kontraktu na pšenici na Matifu v Paříži, kterážto burza je pro nás důležitější, je 325,75 Eur/tunu, tedy zhruba 8100 kč/tuna.
Ale je to opravdu méně, před sklizní v květnu a červnu byly kontrakty nad 10000 kč.
Jenže pečivo to stejně nezlevní, protože růst ceny pšenice o 1000 kč je na jednom rohlíku maximálně 20 haléřů. A když Lidl ví, za kolik to lidi koupí, proč by to za tu cenu neprodával.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.9.2022 21:18 Reaguje na Katka Pazderů
Pečivo není jen mouka, ale také (drahá) W...
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

20.9.2022 06:22 Reaguje na Karel Zvářal
Asi tak. + inflace všeho.
Odpovědět
va

vaber

20.9.2022 09:12
cena pšenice klesá, cena plynu a elektřiny prý taky klesá a cena chleba,rohlíků a všeho ostatního roste,
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.9.2022 15:19 Reaguje na vaber
No, ono sice ledacos z vámi uvedených komodit mírně klesá ... občas ... ale furt je tam ten brutál nárůst z předchozích období, který se do těch cen ještě často nepromítl.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist