https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceska-rada-pro-setrne-budovy-porad-se-u-nas-stavi-spatne-budovy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česká rada pro šetrné budovy: Pořád se u nás staví špatné budovy

18.12.2009 08:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na počátku byla studentská iniciativa tří mladíků, kterým se posléze podařilo přesvědčit třináct velkých firem z oblasti stavebnictví, aby společně založili Českou radu pro šetrné budovy (Rada). Od září, kdy Rada vznikla, se počet členů zdvojnásobil. „Začátky americké rady pro šetrné budovy byly podobné jako v Česku,“ komentoval vznik Rady James Scott Brew, architekt zabývající se šetrnými stavbami, „u zrodu stála spousta vizí a ideálů malé skupinky lidí s odhodláním. Vaše Rada možná nebude tak velká, jako ta v USA, ale jistě bude úspěšná.“
 

Černý Rubinstein Brew
"Spousta vizí a ideálů malé skupinky lidí s odhodláním." Na snímku ředitel Národního divadla Ondřej Černý, předseda České rady pro šetrné budovy Ira Saul Rubenstein a architekt James Scott Brew.
Foto: Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz

„Rada pro šetrné budovy je nezisková organizace, která se snaží podporovat trh s šetrnými budovami. Jde nám o to, aby se šetrné budovy staly ve stavebnictví standardem,“ říká jeden ze tří studentských otců myšlenky a nynější místopředseda Rady Petr Vogel. Podle něho šetrnost neznamená jen úspory energií, šetrné nakládání se zdroji, ale i úspory finanční. „Jde i o to, jak a z čeho je dům postaven, jak je vyřešeno nakládání s odpady a energiemi.“

Mezi zakládajícími firmami jsou i významní hráči – velké stavební firmy jako Skanska nebo Sekyra Group, architektonické kanceláře, dodavatelé stavebních materiálů a zařízení, ale i poradenské společnosti. Členy Rady jsou ale i takové instituce jako je Národní technická knihovna nebo Národní divadlo.

Neumíme stavět

Podle Vogela se u nás stále staví špatné budovy. „Je zde hlavně špatný proces v komunikaci při zadávání a realizaci stavby,“ myslí si Vogel. „Stavba nezačíná u kulatého stolu, kde se sejde zadavatel, architekt a profesant. Vše se odvíjí od architektonického návrhu, který převezmou profesanti, kteří jednotlivé práce pak předávají dál. Neexistují zde zpětné vazby, nejsou variantní řešení,“ říká Vogel. Podle něho je vzácnou výjimkou Národní technická knihovna v Praze, pro kterou se podařilo postavit kvalitní a šetrnou budovu.

Podle Brewa je předsudek, že úsporné budovy stojí víc, než ty obyčejné. „Drahé je, když se z obyčejné budovy dělá šetrná dodatečně. Ale dobře navržený úsporný dům není nutně dražší,“ říká James Scott Brew. Podle něho šetrná budova na první pohled nevypadá nijak odlišně. „Rozdíl je v tom, kolik spotřebuje energie, jaké materiály se zvolí pro stavbu, jak se budova vytápí a chladí, jak je zajištěna vzduchotechnika, jak se hospodaří s vodou a odpady,“ vyjmenovává.

„Sehnat peníze na stavbu nové budovy je těžké,“ říká Martin Svoboda, ředitel Národní technické knihovny. „Ale mnohem těžší je každý rok sehnat peníze na její provoz. Zadání pro architekty bylo proto jasné, provozní náklady musí být co nejmenší.“ Zadání se podle všeho naplnit podařilo, budova byla mimo jiné oceněna ministerstvem životního prostředí za ekologickou stavbu. Národní technická knihovna ještě nezažila zimu, ale jsou již zkušenosti s létem. „Během parného léta se chlazení vnitřních prostor spustilo jen asi na tři dny, jinak stačilo přirozené chlazení tím, že se budova automaticky větrala otevřením oken v noci,“ říká Svoboda a dodává, že budova je vybavena k tomu, aby recyklovala teplo, které v ní vznikne, ať už přítomností lidí, nebo provozem výpočetní techniky.

Za klíčové Svoboda považuje vzdělávání architektů. „I dnes se staví špatné budovy, nepřemýšlí se o dispozicích budov, ani jejich orientaci. Minimum, co by architekt měl vědět, je, že slunce vychází na východě, v poledne je na jihu a pak zapadá na západě,“ říká s nadsázkou Martin Svoboda. „Když je špatný návrh od architekta, tak ostatní profese už jen dohánějí, co on nedomyslel.“ Jako inspiraci uvedl bývalé sídlo Národní technické knihovny, prostory Klementina. „To jsou budovy, které byly postavena s rozmyslem. Naši předci věděli, jak je náročné dovézt palivové dřevo a že je potřeba umět místnosti větrat. Pak jsme tohle stavitelství zapomněli a začali stavět špatně.“

Národní (ekologické) divadlo

„Chceme nejen hrát dobré divadlo, ale zároveň cítíme společenskou odpovědnost za to, jak budeme žít v budoucnu a jak se tato společnost bude vyvíjet,“ říká Ondřej Černý, ředitel Národního divadla a dodává: „Chceme ukázat, že úspory lze dělat i v historických budovách.“

„Kromě staré historické budovy máme i budovy vystavené v 70. letech. Ty jsou tragickým příkladem toho, jak postavit dům co nejhůř co se týká nároků na vytápění a vzduchotechniku. Nová scéna je sice architektonicky cenná budova, ale energeticky je to neuvěřitelně náročná budova. Foyer má například velké jednoduché zasklené plochy,“ popisuje Ondřej Černý.

Národní divadlo se pustilo do plánování úsporných projektu v 2003, v roce 2007 proběhla první opatření. V celém divadle si například „posvítili“ na osvětlení – za realizaci úsporných opatření pak divadlo v lednu dostalo ocenění evropského programu pro úsporné osvětlení GreenLight. V roce 2008 byly provozní úspory na osvětlení, vytápění a chlazení přes 30 %, což ročně znamená úsporu cca 6 milionu Kč.


reklama

 
Martin Mach Ondřej
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist