Česká republika byla zvolena do Stálého výboru CITES
Evropa má nyní ve Stálém výboru tři zástupce ze 16: Českou republiku, Německo a Norsko. ČR byla zvolena na dvě mezikonferenční období, což představuje přibližně šest let. Stálý výbor se schází každý rok a podle Jana Kučery jde o důležitý rozhodovací orgán. "Konference smluvních stran na něj totiž deleguje mnoho pravomoci - například uvalení obchodních sankcí na země, které Úmluvu nedodržují," vysvětluje Kučera.
Konference zatím jedná ve dvou souběžně zasedajících výborech, kde se podrobně probírají jednotlivé návrhy. Mezi ty nejsledovanější patří návrhy Japonska, které by chtělo povolit obchod se dvěma druhy velryb (plejtvákem malým a plejtvákem Brydeovým) - v termínech konference jde o přeřazení plejtváků z I. do II. kategorie (viz níže - pozn. aut.). Proti se stavěly nejen mnohé ochranářské organizace, jako třeba Světový fond na ochranu přírody (WWF) či Greenpeace, ale i velké množství států včetně ČR. Oba japonské návrhy byly Výborem zamítnuty, zatím ovšem nejde o definitivní rozhodnutí. "Vše se bude poslední dva dny projednávat znovu v plénu," říká k tomu Jan Kučera. "Tam může Japonsko znovu požádat o hlasování," dodává.
Slon africký. Foto: Peter Dollinger/CITES Photo Gallery
Několik dalších návrhů se týká slonů afrických a obchodu se slonovinou. Pět zemí - Botswana, Namibie, Jihoafrická republika, Zambie a Zimbabwe - žádá o povolení vývozu surové slonoviny ze státních zásob. Kromě Zambie (kde současný stav sloní populace není dokumentován) v těchto státech žije stabilizovaná a rostoucí populace slonů, která musí být regulována. Tak se získává slonovina, která pochází z přirozené úmrtnosti slona, z legálních odstřelů a z konfiskátů. Část výtěžku z prodeje slonoviny by pak měla jít na ochranu přírody a podporu místních komunit.
Proti návrhu stojí především Keňa a Indie, které naopak požadují, aby byl zakázán jakýkoliv obchod se slony a produkty z nich. Obávají se totiž, že povolení obchodu se slonovinou vyvolá novou vlnu pytláctví. Slon africký je ve většině afrických zemí kvůli pytláctví pro slonovinu ohrožen. Zařazení slona do I. kategorie v roce 1989 a z toho vyplývající mezinárodní zákaz obchodu se slonovinou přispěly k omezení pytláctví a zastavení poklesu počtu slonů. V 70. a 80. letech poklesly stavy slonů téměř o polovinu.
Podle Jan Kučery se o slonech včera jednalo celý den a dnes by zřejmě mělo padnout rozhodnutí. Evropská unie apelovala na jihoafrické státy, aby své návrhy pozměnily a požadavky na prodej slonoviny přednesly až na příští konferenci.
Mezi druhy, o nichž se v Santiagu jedná, je i vikuňa. Foto: Peter Dollinger/CITES Photo Gallery
Vedle slonů a velryb se debatuje i o desítkách dalších druhů, například Gruzie požaduje zařazení delfína skákavého černomořského, který je pro svou učenlivost a hravost velmi oblíben mezi majiteli akvárií a delfinárií, do I. kategorie. Delfín, kterého zřejmě někteří čeští čtenáři pamatují z dovolené v Bulharsku, je ohrožen rostoucím znečištěním Černého moře.
Na programu jednání jsou i žraloci obrovský a veliký. Jejich neregulovaný lov vedl k obrovskému poklesu populací. Některé metody lovu jim navíc působí značné utrpení. Protože jsou žraločí ploutve na Dálném východě vyhlášenou kulinářskou lahůdkou, rybáři jim často uříznou právě jen ploutev a žraloka bez ní vrhnou zpět do moře. Ten se však bez ploutve nemůže pohybovat a pomalu umírá. Stejně jako s přísnější ochranou delfína souhlasí ČR i s ochranou žraloků.
Jak jednotlivá hlasování dopadnou, je těžké předvídat. Pro přijetí návrhu je potřeba dvoutřetinová většina zúčastněných zemí. Podle Jana Kučery jsou ovšem síly u návrhů týkajících se například slonů, velryb či mořských ryb přibližně 50 na 50. "Konference je v dost patové situaci," říká Kučera.
Jednání by v Chile měla skončit 15. listopadu. Ministerstvo životního prostředí na ně vyslalo tři své zástupce.
Pozn. aut.:
Podle CITES jsou druhy spadající pod tuto úmluvu rozděleny do tří kategorií, z nichž důležité jsou hlavně první dvě:
I. kategorie - druhy ohrožené vyhubením, které jsou nebo mohou být obchodem nepříznivě ovlivňovány - obchod s nimi je tedy úplně zakázán
II. kategorie - druhy, které nejsou bezprostředně ohroženy vyhynutím, ale mohly by být, kdyby obchod s nimi nebyl podřízen přísným opatřením - obchod s nimi je tedy za přísných podmínek pod dohledem CITES povolen
reklama