Čeští lékaři ve výzvě žádají brzký konec spalování uhlí
Iniciativa "Lékaři za zdravé srdce Evropy" spojuje lékaře a další zaměstnance ve zdravotnictví a vědce ze souvisejících oborů. Mezi podporovatele kampaně patří například chirurg Pavel Pafko, lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert, lékařky Irena Opletalová a Jana Skřičková, které působí na Klinice nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno, či ekotoxikolog Radim Šrám. Ten také předsedá Komisi pro životní prostředí Akademie věd ČR. Partnerem výzvy je také ekologická organizace Hnutí DUHA.
Iniciátoři připomínají, že v důsledku špatného ovzduší v Česku ročně předčasně zemřou tisíce lidí. Uvedli, že uhelné zdroje jsou zodpovědné za 88 procent ročně vyprodukovaných emisí skleníkových plynů z výroby elektřiny a Česko stále vyrábí nejvíce elektřiny z uhlí na osobu v celé Evropské unii.
"Česká elektrizační soustava může v roce 2030 bezproblémově fungovat bez znečišťujících uhelných elektráren a s dvojnásobným množství obnovitelných zdrojů," řekl k výzvě energetický expert a člen vládní Uhelné komise Jiří Koželouh z Hnutí DUHA. Ekologické organizace požadují ukončení provozu uhelných elektráren do roku 2030. Termíny, s kterými operuje Uhelná komise, jsou roky 2033, 2038 a 2043. Datum útlumu využívání uhlí v Česku doporučí komise vládě na svém příštím zasedání v polovině listopadu. Kabinet by pak měl rozhodnout do konce roku.
Signatáři výzvy se také, v souvislosti s probíhající koronakrizí, odkazují na studie, podle nichž špatný stav ovzduší, společně s dalšími rizikovými faktory, přispívá k horšímu průběhu covid-19 a dalších plicních onemocnění. Zmiňují například na jaře zveřejněnou studii provedenou vědci z Harvardovy univerzity, či pozdější výzkumy odborníků z univerzity v britském Birminghamu a v několika dalších zemích. V Česku podobná studie zatím chybí. Podle signatářů výzvy tyto výzkumy ukazují, že je třeba prosazovat ekologická opatření chránící zdraví lidí i během koronakrize.
"Pandemie koronaviru nám jasněji než kdy dříve ukázala, nakolik jsou lidské zdraví a zdraví planety propojené. Máme nyní volbu konat a ochránit zdraví naší země i jejích obyvatel," stojí v závěru výzvy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
vaber
26.10.2020 13:35Ale obecně, co je tohle za módu? Já osobně žádám ukončení výroby elektřiny z uhlí, ba dokonce z jakýchkoliv fosilních paliv už desítky let, od doby co jsem se dozvěděl jak se elektřina vyrábí. Jenže taky vím, že kdyby to bylo technicky možné, tak už je to dávno ukončené. Uhelná elektrárna se dá "do nuly" odstavit za jediný den, ale musí už před tím existovat jiný zdroj energie. A to (a též to, zda je reálné takové zdroje v takovém rozsahu do pěti let získat) by si mohli lidé, kteří vesměs vystudovali jednu z nejtěžších vysokých škol, sami ověřit, než tohle pustí do éteru :-)
vaber
26.10.2020 17:54 Reaguje naViktor Šedivý
26.10.2020 20:04 Reaguje naRichard Vacek
26.10.2020 16:56Jan Šimůnek
26.10.2020 16:58Břetislav Machaček
26.10.2020 20:45proti odbornosti, ale vždy platilo rčení: ševče drž se kopyta. Nechme
to na energeticích a taky politicích, kteří budou muset rozhodnout.
Bude to opravdu těžké rozhodnutí, kam energetiku směřovat, aby nedošlo
k jejímu kolapsu. Takové urychlení ukončení uhelných zdrojů by k tomu
kolapsu ale už dospělo s datem ukončení provozu bez náhrady.