Čeští zemědělci odmítají návrh OSN kvůli klimatické krizi snížit stavy prasat a skotu
"To (zpráva OSN) byl nápad! Všichni vědí, že zemědělství (a lesnictví) je producentem 23 procent skleníkových plynů, ale nikdo se ze zprávy nedozvěděl, kdo je producentem těch zbylých 77 procent a jak na něj budeme působit, aby přestal," uvedl Šíma.
Ze zprávy panelu OSN pro změny klimatu, zveřejněné 8. srpna v Ženevě, vyplývá, že v boji proti globálnímu oteplování už nestačí podle tvůrců zprávy jen omezit emise oxidu uhličitého produkovaného v energetice či dopravě. Potřeba je podle tohoto dokumentu také snížit emise skleníkových plynů, které produkuje člověk v zemědělství a při dalším využívání půdy. Vedle změn ve využívání půdy se ve zprávě doporučuje také změna stravování, konkrétně snížení spotřeby masa.
Šíma je velmi kritický k návrhům snížit stavy dobytka, aby lidé nejedli tolik masa. "Ale kdo bude dávat do půdy hnůj, aby do ní nemusela umělá hnojiva, to už nikdo neřeší. Co budeme dávat do půdy, která už je teď na tom špatně?" uvedl šéf krajské agrární komory.
Pokud by se Evropa podobnými doporučeními řídila, musela by podle něj hlavně snížit stavy dobytka ve Francii a Německu. "Tam půjdeme a tam to nejdřív srovnáme na naší (českou) úroveň, a pak to budeme řešit celosvětově? Tohle mi nikdo nepoví," uvedl Šíma. Francouzským nebo německým farmářům podle něj nikdo snížení stavů nenařídí. "Ale tady budeme vykřikovat, že máme moc dobytka. A český člověk, když slyší zprávy o stavech, tak si myslí, že je to v Česku a že všechny skleníkové plyny vznikají tady. Přitom my máme tak málo dobytka," uvedl. Stavy prasat v ČR za 30 let klesly asi na 30 procent, skotu o 55 procent.
Podle Agrární komory ČR stavy prasat a skotu klesají trvale, čímž se posiluje nezdravě vyšší podíl rostlinné nad živočišnou výrobou. Chybí zhodnocení rostlinných komodit i humus v půdě. Proti roku 1989 se v ČR loni chovalo 29 procent prasnic a stejné procento dojnic, soběstačnost státu ve vepřovém byla ani ne 40 procent. V Česku přitom podle komory dlouhodobě roste spotřeba masa.
Na zprávě panelu OSN se podílelo 100 expertů z desítek zemí včetně ČR.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (34)
Katka Pazderů
13.8.2019 06:11USA, Německo, Francie, Dánsko, Austrálie s ovcemi. Ale nejsou to viníci. My teď budeme hledat vinu, a jako obvykle ji nehledáme u sebe (ne v ČR, ale individuálně), ale hledáme, kdo za to může, že my se máme "špatně".
Začněme všichni u sebe!
Je dobré jíst méně masa. Ale těch ostatních 77 procent jsou naše auta, plasty, náš konzumní způsob života. A to se moc nikomu změnit nechce.
Takže se planeta oteplí, za 100 let roztaje poslední ledovec a ... uvidíme.
Petr Vach
13.8.2019 10:45 Reaguje na Katka PazderůStručné a výstižné.
Neni to ,jako naši politici "Hodně keců,ale výsledek nikde "
Anyr
13.8.2019 08:35Ano, není dobré jíst moc masa (natož uzenin). Lidstvo to ví od nepaměti - od Sušruty a Hippokrata, přes různé křesťanské postní tradice až po závěry současné vědy. Snížení jeho spotřeby je obecně blahodárné.
Ovšem začít právě u zemědělců, kteří i díky živočišné produkci tolik přispívají nejen lidské stravě, ale i přírodě, se mi zdá dost nešťastné.
Nejde jen o maso a mléčné výrobky, či kůže, žíně, vlnu, cestovní ruch a podobné věci, ale jde právě i o to hnojení půdy, jde i o spásání lučních porostů, jde i o pravidelnou seč kvůli senu, a tak podobně. Živočišná produkce, v dobré míře a vhodným způsobem, je v současnosti nepostradatelná.
Nu a minimálně v ČR bych viděl i trochu problém v kultuře - prozatím tu stále převládá silná masožravost, a pokud národ ucítí "doporučená omezení ve svém způsobu života", tak to vyvolá často negativní emoce, bez ohledu na stav hospodářských zvířat a sobestačnost v produkci.
Připojím se k "výzvě" Katky Pazderů - snižme primárně my sami svou spotřebu nejen masa, ale VŠEHO: oblečení, elektřiny, kosmetiky, alkoholu, cigaret, nesezóních druhů ovoce a zeleniny, omezme cestování všeho druhu (až na chůzi a cyklistiku - i když kola se už vyrábí a chtějí údržbu, to je další spotřeba), využívejme méně služeb, recyklujme, opravujme. Při nákupech a užívání čehokoliv se neptejme "chceme to?" ale "potřebujeme to?" a nejen že tím posílí naše vůle a duch, ale prospějeme tím všem.
Uvědomělá, nikoliv bezedná, bezuzdná a bezduchá spotřeba jen proto, že "na to mám a chci to".
Je dobré, že se lidé upozorňují na vliv zemědělství na klima, ovšem ve vyspělých zemích stále probíhají tak děsivé antiekologické věci, že nějaké krávy jsou proti tomu jako nic.
Josef Mozek
13.8.2019 09:49 Reaguje na AnyrAnyr
13.8.2019 10:27 Reaguje na Josef MozekDoporučuji přečíst si knihy Pestří a zelení, Vlažní a váhaví a Věrní a rozumní - je to velmi inspirativní literatura od renomované profesorky Librové, která se soustředí právě na člověka a jeho vztah k přírodě a k ekologii.
Mimochodem, pojem "chudoba" je velmi, velmi relativní, a taktéž to vůbec neznamená, že takoví lidé jsou nutně nešťastní, nezdraví, nespokojení - mnohdy jsou vitálnější, usměvavější a přátelštější než všichni ti nezdraví, zatrpklí a bezohlední lidé, co za celý den potkáte v průměrném českém městě.
Anyr
13.8.2019 10:50 Reaguje naOni to lidé jednou překonají. Dokonce i Pražáci. :)) Tak nežij v historii, nestav na pudech, a doufej ve vývoj v budoucnosti a rozvoj rozumu a ducha.
Kéž by méně lidé kladlo překážky, sabotovalo snahu a víc pomáhalo. Bylo by to celé rychlejší. :) A extra ty, milý igu, jsi demotivující, pesimistický, ironický a rýpavý faktor úplně ukázkový. :D Ale když není překážek, není růstu, to je taky fakt. :P
david matoušek
13.8.2019 11:31 Reaguje nadavid matoušek
13.8.2019 11:27 Reaguje naJan Šimůnek
13.8.2019 09:05Josef Mozek
13.8.2019 09:53 Reaguje naKarel Zvářal
13.8.2019 10:10 Reaguje na Josef MozekJosef Mozek
13.8.2019 10:28 Reaguje na Karel ZvářalJan Škrdla
13.8.2019 15:56 Reaguje na Josef MozekJosef Mozek
14.8.2019 12:53 Reaguje na Jan ŠkrdlaPočet lidí by se měl vyvíjet přirozeně, ne postavením montoven zahraničních vlastníků a pořízením cizích pravovníků bez ohledu na další negativní důsledky.
Jan Škrdla
14.8.2019 15:55 Reaguje na Josef MozekJestli pak víte, co se stane s prázdnou ekologickou nikou.
Josef Mozek
14.8.2019 16:32 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
14.8.2019 18:07 Reaguje na Josef MozekJinak celkový počet obyvatel v ČR mírně stoupá, a to díky stěhování, viz:
https://www.czso.cz/csu/czso/obyvatelstvo_lide
Vyrovnaný přirozený přírůstek se drží díky prodlužující se délce života.
Josef Mozek
14.8.2019 19:42 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Šimůnek
16.8.2019 09:14 Reaguje na Josef MozekPřísun kulturně nekompatibilních cizinců je jednoznačně škodlivý, a to i v případě, kdy se první generace jakž takž adaptuje (historie nás poučila, že stačí už nekompatibilita na úrovni my versus Němci).
Josef Mozek
14.8.2019 16:57 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
14.8.2019 18:15 Reaguje na Josef MozekTa ekologická nika se samozřejmě netýkala celého světa (tam počet obyvatel narůstá), ale vyspělých zemí.
Zkuste se zamyslet, kdo se bude starat o stárnoucí populaci.
Petr Vach
13.8.2019 10:39Přestaneme chovat dobytek a začneme pěstovat "Řepku" ?!?!
Prosím Vás ,má v téhle republice ještě někdo selský rozum ??
A co těch pět miliard Čmoudů,které se jen množí ,ale nic netvoří
Václav Kain
13.8.2019 10:53Miloš Tomeš
14.8.2019 12:22> Rostliny váží CO2 pomocí fotosintézy ze vzduchu >> Krávy sežerou trávu. Část živin využijí pro stavbu svých těl, část vyloučí a část vyprdí (CO2 + Metan). >> Hnůj zemědělec zaorá. A v půdě ho mikroorganismi postupem času svými metabolickými procesy (tlení) kompletně rozloží zpět na CO2 a Metan. >>Krávu sní člověk. A vstřebané živiny jeho buňky postupně rozloží až na CO2, které vydýchá do atmosféry. >> Metan se časem rozpadne na CO2. >> Načež se celý cyklus může opakovat.
Pokud přestanem chovat dobytek. >> Rostliny váží CO2 pomocí fotosintézy ze vzduchu >> Rostliny zetlí (V lepším případě je zemědělec zaorá jako zelené hnojivo.), čímž uvolní vázané CO2 (Část i jako metan) >> Koloběh se opakuje.
Výsledkem je setrvale udržiyelný stav. Žádný uhlík nemizí, ani nepřibývá.