Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
„Tropické cyklóny přinášejí srážky do oblastí postižených suchem, čímž mohou zmírnit jednu z hlavních příčin úmrtnosti stromů v tajze. Zároveň narušují husté porosty jehličnanů, čímž otevírají prostor pro rychlejší uchycení stromů mírného pásma, které by se jinak pod uzavřeným zápojem tajgy neprosadily,“ vysvětluje Jan Altman, první autor studie.
Dalším zásadním problémem jsou požáry, které se v důsledku sucha a nahromadění mrtvého dřeva v jižní tajze vyskytují stále častěji. Studie naznačuje, že zmírnění rozsahu sucha a podpora šíření listnatých stromů, které jsou vůči požárům odolnější než jehličnany, by mohly vést ke snížení rizika vzniku požárů a jejich šíření.
„I když tropické cyklóny vnímáme primárně jako destruktivní sílu, v kontextu probíhající klimatické změny mohou paradoxně pomoci zpomalit degradaci jižní části tajgy a usnadnit přechod k odolnějšímu lesnímu ekosystému,“ dodává Altman.
Vědci zdůrazňují, že je nezbytné pokračovat v dlouhodobém monitoringu těchto procesů a posoudit, do jaké míry mohou tropické cyklóny skutečně přispět ke stabilizaci ekosystémů zasaženým klimatickou změnou na severní polokouli.
Studie vznikla za podpory Grantové agentury České republiky (grant 25-15727S) a dlouhodobého výzkumného rozvojového projektu RVO 67985939 Akademie věd České republiky.
reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Honza Honza
3.4.2025 16:54Článek je vzorový příklad šumavských monokulturních lesů: dle přírodovědců zcela normálních, nic jiného tam přeci neroste! Že čas od času je zničí kůrovec je norm. přírodní proces, opakující se po stovky let.
Jenže příroda se s oteplováním mění, smrk nemusí přežít, monokultura je škodlivá, je třeba myslet dál. I v případě kůrovce se mělo v tomto smyslu zasáhnout, využít zničení monokultury, uměle zkoušet vysazovat smíšený les. Že zatím! smrk vytlačí ostatní odrůdy je pravděpodobné, to ale neznamená, že se nevyplatí se o to stále pokoušet, protože jedině smíšený les je stabilní, přirozenější.