ČEZ rozdělí své energetiky ještě v letošním roce
K převodu telekomunikačních aktiv a informatiky z pěti energetik na nástupnické společnosti ČEZData a ČEZnet došlo v listopadu a prosinci loňského roku. Od letošního ledna převzala společnost ČEZ Zákaznické služby obsluhu zákazníků Západočeské energetiky, do konce září mají následovat ostatní energetiky. Ještě v letošním roce se specializované firmy ČEZ Měření a ČEZ Distribuční služby ujmou instalace a odpočtů elektroměrů, respektive údržby rozvodné sítě. Přímo na společnost ČEZ převedou distribuční společnosti některé správní činnosti, jako je řízení lidských zdrojů, účetnictví, financování, právní služby a komunikace.
Všechny zmíněné transakce mají formu prodeje majetku za cenu určenou soudním znalcem. Pouze na klíčové společnosti ČEZ Distribuce a ČEZ Prodej převedou energetiky příslušná aktiva formou vkladu majetku. Podle Pleskače k tomu dojde ještě v letošním roce, nezbytnou podmínkou je však souhlas valných hromad energetik. "V letech 2006 a 2007 bude následovat optimalizace procesů v rámci skupiny ČEZ," dodal Pleskač.
Projekt transformace skupiny s názvem Vize 2008 zveřejnil ČEZ loni v červnu. Kromě snížení nákladů je příčinou změn novela energetického zákona, která vyžaduje oddělení distribuce elektřiny od obchodních aktivit. Náklady na transformaci podle Pleskače přesáhnou dvě miliardy korun. ČEZ vlastní majoritu v pěti energetikách – Severočeské, Středočeské, Západočeské, Východočeské a Severomoravské. O jejich budoucím osudu vedení ČEZ podle Pleskače zatím nerozhodlo.
ČEZ se na výrobě elektřiny v ČR podílí ze 73 procent. Mimo to vlastní pět regionálních distributorů elektřiny v tuzemsku a tři v Bulharsku. Za první tři čtvrtletí loňského roku skupina vykázala konsolidovaný čistý zisk 10,2 miliardy korun, provozní zisk 15,13 miliardy a tržby 73,06 miliardy. Celkem 67,6 procenta akcií ČEZ vlastní stát, zbytek drží finanční a drobní investoři.
reklama