https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/chcete-pomoct-krajine-vezmete-si-reky-pod-patronat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete pomoct krajině? Vezměte si řeky pod patronát

26.3.2014 02:18 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Povodně začínají na malém toku, pokud nemají přírodní koryta, voda doslova proletí a udělá škody v zabydlených oblastech,“ vysvětluje Jakub Esterka z Koalice pro řeky
„Povodně začínají na malém toku, pokud nemají přírodní koryta, voda doslova proletí a udělá škody v zabydlených oblastech,“ vysvětluje Jakub Esterka z Koalice pro řeky
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Pro ochranu krajiny před povodněmi, ale i před velkými suchy, jsou nezbytné malé toky a říčky. Ty bohužel ale v české krajině mají k přírodnímu ideálu velmi daleko, často jsou vybetonované nebo alespoň napřímené a prohloubené. A protože s tím si příroda sama nepomůže, musí ji pomáhat lidé. A nejlépe ti, kteří bydlí v okolí potoků a říček, dobře znají krajinu i místní lidi, tvrdí Koalice pro řeky.
 

„Povodně začínají na malém toku, pokud nemají přírodní koryta, voda doslova proletí a udělá škody v zabydlených oblastech,“ vysvětluje Jakub Esterka z Koalice pro řeky. Proto je podle něj tak důležité, vracet potokům a malým přítokům větších řek původní ráz. Jinak totiž vodní toky ztrácí nejen samočistící schopnosti, ale hlavně nejsou schopné zadržet vodu při náhlých silnějších deštích.

Koalice pro řeky chce do České republiky přinést takzvané patronáty, které poměrně běžně fungují v zahraničí. Například na Slovensku, v Německu nebo v Portugalsku. Patronem potoků a říček se může stát kdokoli. Organizátoři z Koalice pro řeky nejvíce sázejí na existující organizace, které spolupracují s dětmi, jako jsou oddíly Skautů či Pionýrů, nebo kroužky při různých školách. Péče o řeky by totiž měla fungovat dlouhodobě a díky tomu mohou děti sami poznávat přírodní procesy nebo sami hodnot zlepšování stavu konkrétního potoka při jednoduchých pokusech. Patronem se ale logicky mohou stát i rybáři. „Zdravější koryto poskytuje místo pro více druhů ryb, takže je pro rybáře zajímavější“ vysvětluje Esterka.

Zájemci o péči o konkrétní potok se mohou ozvat zástupcům Koalice pro řeky. Ta jim nabídne metodickou pomoc a obecně rady, jak jednat s vlastníky pozemků nebo správci vodních toků. „Nechceme rozhodně podporovat nějaké guerillové akce, při kterých by někdo boural betonové skruže. Naopak chceme poskytnout pomoc při jednání s úřady,“ vysvětluje Jana Vitnerová z Koalice pro řeky.Patronům také poradí, jaké zásahy na potocích bude nejvhodnější. Kde je možné vybudovat například hrázky, díky kterým se voda bude moci rozlévat a později přirozeně meandrovat. Nebo odstranit překážky bránící migraci ryb, členit břehy pomocí kamenů nebo proutí. Dojít by mohlo i na jednání se zemědělci, kteří obdělávají půdu v blízkosti říček a potoků, aby rozčlenili zorané plochy příčnými pásy zatravněných ploch. Případně vybudování drobných mokřadů například na místech dnes již nefunkčních odvodňovacích drenáží.

Zda majitelé pozemků na takové návrhy uslyší, ukáže čas. Zatím patronáty nad vodními toky podpořilo město Praha, kde se podobně již dobrovolníci starají o Roztylský potok. Domluvený je i patronát nad potokem u Telče na Vysočině. V minulosti se podobné zásahy podařilo dohodnout na střední Moravě. „Když se to povedlo na Hané, kde jsou lidé hodně spjatí se svojí půdou, tak se to povede i jinde,“ je přesvědčená Vitnerová.

Že by program mohl být funkční, ukazuje i úspěch projektu Vydří řeky, který postoupil do finále celosvětové soutěže European OutDoor Conservation Association (EOCA). Hlasovat pro něj může veřejnost na webových stránkách do konce března. Koalice pro řeky chce do dvou let právě díky patronátů přeměnit 90 kilometrů vybraných úseků vodních toků do podoby, která umožní návrat vyder říčních do jejich přirozeného prostředí.

Patroni by měli vracet potokům a malým přítokům větších řek původní ráz
Patroni by měli vracet potokům a malým přítokům větších řek původní ráz
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz

Problémy s povodněmi nebo naopak suchem jsou známým problémem, který trápí Českou republiku v posledních letech stále více. Podle ministerstva zemědělství se letošní nadprůměrně teplá a suchá zima projevuje v nedostatku vody jak v řekách a podzemních zásobárnách, tak v půdě.

„Průtoky ve vodních tocích dosahují čtyřiceti a šedesáti procent dlouhodobých průměrů a na několika místech v povodí Labe dosáhly dokonce úrovně charakteristické pro sucho,“ řekl v pátek novinářům ministr Marian Jurečka. Jinými slovy vody je podobně, jako bývá v jiných letech v polovině června. „Zabezpečení dostatečných vodních zdrojů je proto vedle protipovodňových opatření naší prioritou,“ dodal ministr. Ty se týkají jak technických, tak přírodě blízkých způsobů zadržování vody v krajině.

O potřebě změny českých řek blíže k jejich přírodnímu stavu se podle Koalice pro řeky ví a mluví desítky let. Stále se ale nedaří s ničím hnout. Proto Koalice přichází s drobným, ale podle zahraničních zkušeností funkčním systémem revitalizací a hlavně zapojení veřejnosti do ochrany řek. „Nejdůležitější je změna myšlení, krajina trpí a my trpíme s ní. Než řešit globální klimatický systém, měli bychom možná řešit situaci u nás. A voda je v tomhle ohledu klíčová,“ dodává Esterka.

Další informace |
Hugo Charvát
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist