Chilské hlavní město trpí extrémním suchem, chystá se krátit dodávky vody
Santiago de Chile využívá vodu především z řek Maipo a Mapocho, jejichž průtok byl v posledních měsících velmi nízký kvůli slabé úrovni srážek. Loňský rok patřil k nejsušším v historii země a podle odhadů, které tento týden zveřejnila chilská meteorologická služba, by se ani letos neměla situace výrazně zlepšit.
Velkým suchem Santiago de Chile a další rozsáhlé oblasti v Chile trpí už 13 let. "Jsou děti, které nezažily v Santiagu normální rok. Poslední rok s (běžnými) srážkami byl 2008 a před tím rok 2002," řekl meteorolog Roberto Rondanelli. Podle vládních odhadů se dostupné zásoby vody snížily za posledních 30 let až o 37 procent, uvedla stanice France24. Zhruba 70 procent chilského území trpí nějakým stupněm nedostatku vláhy.
Pro hlavní město úřady připravily čtyřstupňový systém regulace, který počítá s různými druhy omezení dodávek vody. Vzhledem k stávající situaci podle ministra veřejných prací Juana Carlose Garcíy nelze krácení dodávek vyloučit. Hlavní město se nyní nachází v prvním stupni, kdy se snižuje tlak ve vodovodu přes noc. V dalších stupních by byly omezeny dodávky vody podnikům a v tom posledním pak i domácnostem. Z regulace jsou však vyňaty některé hustě obydlené oblasti.
"Mezinárodní zkušenost ale ukazuje, že tyto systémy (omezení dodávek vody) nejsou tolik efektivní," uvedl chilský profesor a odborník na správu vodních zdrojů Guillermo Donoso. Při přerušení dodávek totiž podle něj mají uživatelé tendenci čerpat více vody v hodinách, kdy je k dispozici, takže úspory se stávají zanedbatelné. Další odborníci poukazují na to, že bez dodávek vody nemůže fungovat řada veřejných služeb, například školy.
Voda je v Chile i ožehavým politickým tématem. Kritizován je současný systém, v rámci kterého stát uděluje bezplatné koncese na využívání vodních zdrojů soukromým subjektům. Jednou z prvních norem, kterou podepsal nový levicový prezident Gabriel Boric, byl nový vodní zákon. Ten stanovuje, že mají přednost dodávky vody lidem před podnikatelskými či zemědělskými aktivitami a že změny klimatu jsou pro Chile hrozbou. Voda by měla najít své místo i v nové chilské ústavě, kterou v těchto měsících sestavuje ústavodárný sněm.
reklama