Čína zahájila pravidelné ledové zpravodajství pro severní mořskou cestu
Čína a Rusko spolupracují na rozvoji arktických námořních tras také proto, že se Rusko snaží dodávat více ropy a plynu do Číny, aby se vyhnulo západním sankcím, které na něj byly uvaleny kvůli válce na Ukrajině. Na druhou stranu Čína hledá alternativní námořní trasu, aby snížila svou závislost na Malackém průlivu.
Stanice v Tchien-ťinu, přístavním městě na severu Číny, začala vysílat analýzy stavu mořského ledu, předpovědi a informace o počasí v Beringově průlivu, průlivu Dmitrije Laptěva, Vilkického průlivu a Karských vratech podél ruského pobřeží.
Od dnešního dne do 31. října bude čínská rozhlasová stanice v Tchien-ťinu vysílat arktické zpravodajství každý den ve 14:00 a 22:00 pekingského času, uvedly státní noviny.
Přečtěte si také |
Severní polokoule má za sebou nejteplejší léto v historii, uvádí WMOSeverní mořská cesta zkracuje zejména vzdálenosti mezi Evropou a východní Asií ve srovnání s tradiční trasou přes Suezský průplav. Vede z Murmanska u ruských hranic s Norskem do Beringova průlivu u Aljašky a měří 13 000 km. Naproti tomu lodní trasy mezi Evropou a Asií přes Suezský průplav měří přibližně 21 000 kilometrů.
reklama