ČIŽP: Plzeňský kraj vede v nezákonném nakládání s odpady
Plzeňská ČIŽP podle ní řeší téměř deset takových případů, u některých se opakují názvy firem. Ve stavebních sutích jsou i škodlivé látky, jako jsou azbest a eternit. Nelegální skládky tak ohrožují přírodu i kvalitu povrchových a podzemních vod.
Firmy využívají podobný systém jako u karuselových podvodů s DPH. Dostanou zaplaceno za likvidaci odpadu, který ale nezneškodní, a po několikanásobné změně majitele i smícháním s dalšími druhy odvezou například na pozemek, který následně prodají developerovi na parcely pro domy. "Kolem Plzně je několik takových lokalit developerské výstavby, kde se může za několik let majitelům domek propadnout a zároveň dochází k poškozování životního prostředí a mění se reliéf krajiny," řekla Geuss.
ČIŽP zatím nemůže zveřejnit jména firem, ale ředitelka uvedla, že jde například o lokality Zruč-Senec, Tymákov a Lhotu, všechny u Plzně. Inspekce proto podle ní uvítá, pokud dostane od občanů podnět o nápadném vrstvení odpadu na nějakém pozemku, nejlépe s fotografiemi a registračními značkami automobilů, které tam odpad přivážejí. Inspekce může v těchto případech udělit pokutu až 50 milionů Kč. Kontroly vycházející z podnětu občanů dnes tvoří přes 60 procent kontrolní činnosti ČIŽP.
"Odpadářská problematika začíná být finančně zajímavá a přitahuje například podnikatele s LTO. Princip podvodů se dá kopírovat," uvedl Geuss. Kriminalita spojená odpady je už nyní podle Interpolu ve finančních objemech na čtvrtém až pátém místě.
Loni udělila ČIŽP právě v Plzeňském kraji nejvyšší pokutu v ČR, a to pět milionů korun firmě DEMOLICE RECYKLACE s.r.o., která v Mýtě na Rokycansku použila k terénním úpravám nejméně 47.328 tun odpadu. Byly v něm kusy betonu, asfalt a kabely. Inspektoři případ vyšetřovali přes rok. Pokuta nebyla uhrazena, vymáhají ji celníci. Téměř milion korun za podobnou nezákonnost, kterou vyšetřovala policie, dostala Stavmonta s.r.o. Pokuta byla po několika odvoláních potvrzena v plné výši. Před 14 dny nabyla právní moci sankce 6,5 milionu Kč pro firmu OMGD, která využila v Kaznějově škodlivý odpad pro úpravy terénu bývalé chemičky.
Inspektoři v Plzeňském kraji loni udělili 290 pokut. Z nich je 259 v právní moci, což představuje téměř 19 milionů Kč, meziročně o tři miliony více. Loňský rok, i když měla ČIŽP minimální počet pracovníků, hodnotí Geuss jako velmi úspěšný. Letos nabrala 25 odborných inspektorů, právě na odpady, kde eviduje třetinu nezákonností.
reklama