Co když už je prostě pozdě? klade otázku dokumentární film Klimageddon
Chystaný film se zabývá nepopulárním předpokladem, že současné společnosti budou nuceny se adaptovat na kolaps ekosystémů, který nelze zastavit, ani příliš zpomalit. To vytvoří neúprosné nové nároky na provoz států jako takových, správu veřejných záležitostí, management migrace, mechanismy udržování sociálního smíru i celý ekonomický systém.
“Není vůbec předčasné připravovat svět na nové a pro lidskou existenci nepříliš příhodné fungování planety. Je to pro mě nejpodstatnějším tématem i kvůli mým dcerám. Mým cílem není malovat apokalypsu, ale postavit se k budoucnosti čelem a s imaginací,” vysvětluje Bystřičan.
Režisér začíná vyprávění ve svém domově, v rodinném domku na kraji malého města. Město obepíná průmysl a individuální volby nemají žádný konkrétní dopad. Odráží to skutečnost, že podmínky existence lidstva se vymykají možnostem vlivu jednotlivce a dostatečnou účinnost může mít jedině kolektivní akce.
“Často hledáme morální řešení v soukromé spotřebě. Jako spotřebitelé máme ale jen minimální možnost ovlivnit, jak se těží, vyrábí a distribuuje. Potřebujeme upřít naši pozornost na sféry, kde se kolektivně rozhoduje,” upozorňuje Tereza Swadoschová ze společnosti Era Productions, která film Klimageddon vyvíjí.
Vývoj filmu podpořily Fondy EHP a Norska a Státní fond pro podporu kinematografie. K divákům by za nepředpověditelných klimatických podmínek měl dorazit v průběhu roku 2024.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (155)
Karel Zvářal
11.12.2021 08:00smějící se bestie
11.12.2021 14:26 Reaguje na Karel ZvářalPozdě není nikdy, ale kecama nic nezachráníme.
Vladimir Mertan
11.12.2021 09:04Jiří Svoboda
11.12.2021 15:25 Reaguje na Vladimir MertanPořád je tu ale ta otázka, jak moc si svou činností do budoucna zavařujeme.
Vaclav Sobr
11.12.2021 19:50 Reaguje na Jiří Svoboda2) Většina z těch osmi miliard žije při nejlepším na úrovni roku 1800 v Evropě.
A jeden z důvodů proč tato většina lidí tak dlouho vlastně přežívá - je produkce potravit technologiemi roku 2021. (například Haber-boschova synteza amoniaku na hnojiva) přes sto let stará...
Tato technologie výrazně SNIŽUJE množství půdy na které musíme provozovat intenzivní zemědělství. (snižuje ho jak tím že dostaneme víc z hektaru, tak výrazně snižuje množství živočišných "produktů" které je třeba užít na hnojejí pokud ta dusíkatá hnojiva nemáte.
(tady mimochodem bude dost brzo problém s fosfáty a fosforovými hnojivy... ty těžíme, nějaká jednoduchá synteza z atmosfery bohužel nebude)
3) škrtneme průmyslová hnojiva (která stojí hodně energie a hodně emisí...) budeme pro současnou populaci potřebovat o hodně víc prostoru pro zemědělství a o hodně víc krav a prasat na hnůj...
pomůže to ekologicky? Pochybuji. Přitom to patrně bude solidní ekonomický a sociální problém všude po planetě...
Civilizace prostě stojí na spotřebě energie... úspory - třeba v ČR se povedlo zateplit většinu toho co zateplit mělo význam... zateplovat 100 let staré baráky na venkově nemá ani ekologický ani ekonomický přínos.
nemá smysl ani měnit způsob jejich vytápění.
Vyšlo by levněji je zbořit a postavit na stejných pozemcích nové s novou technologií - ale na to ti kdo v nich bydlí nemají... a "systém" je rozdhodně nemá kde ubytovat ve chvíli kdy by jim to stavěl...
tento problém má Evropa v podstatě od obratníku na sever - progresivně a progresivně horší čím víc severněji člověk vyrazí...
řešení (zejména ještě v nějakém krátkém časovém horizontu) to nemá.
v podstatě evropa se potýká s nedostatkem lidí kteří by to chtěli stavět, lidí kteří by chtěli stavět i třeba solární panely (sehnat dneska fyzicky schopného elektrikáře s vyhláškou 50 není vůbec jednoduché... a moc lidem se ani nechce za 22k čistého jít dělat k Čepsu údržbu drátu 22KV VVN - jeden špatný pohyb a je z vás škvarek... a 22 čistého měsíčně?
4 roky elektroprůmyslovky a 6 let praxe, fyzické práce, na paragraf na VVN?
V dešti, v zimě, v mrazu... komu by se to chtělo jít dělat? Kdo na takovu střední vleze?
Vaclav Sobr
11.12.2021 19:56 Reaguje na Jiří Svobodaproblém je že funkčnost této diety defacto stojí a padá se světovým obchodem - s vozením různých potravin z různým míst světa jinam... to stojí hodně energie, surovin na lodě, ostatně i na chlaďáky na těch lodí.
navíc by to výrazně zvýšilo vzájemnou závislost, tudíž výpadek typu ucpaného suezu, lockdowny a nebo nějaká velká lokální neúroda - problém pro mnohem větší část světa...
vyplatí se to ekologicky? Opět to není moc jednoduché (samozřejmě tomuhle by pomohlo kdyby oblasti které nejsou pro zemědělství těchto náhražkových plodin vhodné neměli moc lidského osídlení - Kanada, Skandinávie, Sibiř, Island v podstatě i Británie... nebyly osídlené a obyvatelstvo se přesunulo na jih...
to by pomohlo i snížením energií na topení... akorát - na téhle planetě zas tolik místa není.
valná většina souší je pro člověka dlouhodobě neobyvatelná - přežití v těch místech stojí víc energie a surovin než z nich jde dostat.
Jiří Svoboda
11.12.2021 22:11 Reaguje na Vaclav SobrJaroslav Pobeha
21.12.2021 19:55 Reaguje na Vladimir Mertanhttps://www.youtube.com/watch?v=nEzskUGJ_1I
Vladimir Mertan
11.12.2021 09:05„1. Grónsko: Goreovo tvrdenie, že Grónsko sa roztopí a hladiny morí stúpnu „v blízkej budúcnosti“ o 7 metrov, je nezmysel. Oceány stúpajú posledných 150 rokov asi tempom 3 mm ročne. Vzostup o 7 metrov by trval tisíce rokov.
2. Tichomorské ostrovy: Prípad, kedy ostrovania boli evakuovaní kvôli rastu hladín morí (Zavinenému otepľovaním) si Gore vymyslel. Koralové ostrovy napriek rastu hladín morí rastú, dokazujú to satelitné snímky. Koraly sú totiž živé organizmy a dorastajú.
3. Golfský prúd: Vedci neočakávajú, že by Golfský prúd kvôli otepľovaniu mohol v dohľadnej dobe vypnúť. Jeho rýchlosť kolíše bežne, nie je to známka, že sa vypne. Hlavnou príčinou tohoto prúdenia je totiž rotácia Zeme okolo svojej osy, a tá sa iste nezastaví.
4. CO2 riadi teploty: V skutočnosti je to naopak než ako hovoril Gore. V cykloch dôb ľadových a medziľadových, o ktorých autor vo filme hovorí, sa totiž najprv menili teploty a až potom hladiny CO2. Dokazujú to vrty v ľadovcoch.
5. Kilimandžáro: Úbytok ľadu na Kilimandžáre sa nedá pripísať otepľovaniu, ale iným lokálnym faktorom ako je zmena krajiny. Pre topenie ľadovcov mal Gore zvoliť iný príklad.
6. Jazero Čad: Vysychanie jazera Čad nemožno dávať za vinu GO. Dôvodom je zvýšenie populácie, poľnohospodárstvo a zmeny využívania krajiny. Ľudia z jazera čerpajú veľa vody.
7. Hurikán Katrina: Tento hurikán nemožno pripísať za vinu GO. Hurikány boli vždy. Oveľa silnejší než Katrina bol hurikán na Miami pred druhou svetovou vojnou, kedy hladiny CO2 nízke. Normalizované škody spôsobené hurikánmi za sto rokov nevzrástli, ako uvádza Roger Pielke v štúdii z roku 2008.
8. Utopené polárne medvede: Je známy iba jediný prípad, kedy sa medvede utopili. Nezomreli ale kvôli topeniu ľadu. Utopili sa v búrke. Písal o tom Charles Monnet. Populácia ľadových medveďov v posledných 20 rokoch dlhodobo neklesá a ich lov je povolený.
9. Bielenie koralov: Za odumieranie koralov môžu skôr iné faktory ako znečistenie vody. Koraly pred miliónmi rokov prežili aj niekoľkonásobne vyššiu koncentráciu CO2, než aká je dnes. Vyššia teplota vody kalcifikácii morských organizmov naopak napomáha.“ (Kremlík 2019, 97 – 98)
Tu by mohli kimaalarmisti siahnuť k svojmu obľúbenému argumentu, že ten sudca nie je vyštudovaný klimatológ, tak ako môže posúdiť takýto film. Áno, je málo pravdepodobné, že by bol sudca vyštudovaným klimatológom (pokiaľ popri práve nevyštudoval aj klimatológiu), ale sudca sa v tomto prípade iste poradil so súdnymi znalcami v danom odbore, takže o správnosti jeho rozhodnutia nemusíme mať pochybnosti.
Hoci film obsahuje závažné manipulácie, Gore dostal zaň v roku 2007 Oscara za najlepší dokument a v tom istom roku aj Nobelovu cenu mieru. Gore vyzýva ľudstvo, aby sa uskromnilo, on sám sa tým však neriadi. K šokujúcemu zisteniu dospela Tenessee Center for Policy Resarch: Goreova 20 izbová vilka s bazénom spotrebovala v roku 2006 221 000 kilowatthodín elektriny, čo je asi 20 krát viac než americký priemer. Pritom Američania sú známi svojou nadmernou spotrebou.
Vladimir Mertan
11.12.2021 09:13 Reaguje na Vladimir Mertanhttps://blog.postoj.sk/64087/kacirske-uvahy-o-globalnom-oteplovani-a-klimaalarmizme-vi
Antonin Schmied
11.12.2021 12:55 Reaguje na Vladimir MertanPetr Eliáš
11.12.2021 13:15 Reaguje na Antonin SchmiedAntonin Schmied
11.12.2021 13:58 Reaguje na Petr EliášVladimir Mertan
11.12.2021 17:13 Reaguje na Antonin SchmiedVladimir Mertan
11.12.2021 13:18 Reaguje na Antonin SchmiedJiří Svoboda
11.12.2021 15:29 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
11.12.2021 17:03 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
11.12.2021 22:24 Reaguje na Vladimir MertanOpravdu nevím, zda vás lze vůbec odbrzdit.
Vladimir Mertan
12.12.2021 07:43 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
12.12.2021 09:06 Reaguje na Vladimir MertanAntarktida je asi stále příliš podchlazená. Led se topí při 0 °C a pokud díky GO více sněží, může vrstva ledu dokonce narůstat.
Zjevně je váš pohled na složitý problém příliš zjednodušený a vy se s tím nejste schopen vypořádat, jen pořád opakujete to stejné, že někde bylo někdy tepleji než dnes. Docela nezábavné, unavující a hloupé.
Vladimir Mertan
12.12.2021 12:03 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
12.12.2021 16:10 Reaguje na Vladimir MertanTeorie je o GLOBÁLNÍM oteplení a nemůže tudíž vysvětlovat/podchycovat LOKÁLNÍ změny klimatu.
Diskuse s hotentotem by byla fakt plodnější!
Vladimir Mertan
12.12.2021 20:09 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
13.12.2021 20:31 Reaguje na Vladimir MertanMyslím, že oteplování ve větších šířkách má příčinu v tom, že ztrátou zalednění povrch tmavne a absorbuje více slunečního záření. Takový efekt nenastává v trvale zaledněných oblastech jako je vnitřek Antarktidy, ale děje se blízko jejich břehů.
Tady nemusí jít o to, odkud přišel studený vzduch do stanice Vostok, ale že ho dříve odtud více odteklo než dnes. Změny proudění vzduchu přece připouštíte.
Vlastně nechápu, proč tyto argumenty vytahujete? Chcete těmito chabými argumenty "dokázat", že CO2 není skelníkový plyn? To jdete opravdu hlavou proti betonu.
Petr Eliáš
12.12.2021 16:15 Reaguje na Jiří SvobodaCo jsem v rychlosti našel, tak dobře se o tom píše např. zde:
https://factcheck.afp.com/http%253A%252F%252Fdoc.afp.com%252F9Q68LD-1
A nebo zde:
https://www.carbonbrief.org/south-pole-warmed-three-times-faster-than-global-average-over-past-thirty-years
A co se týká Vostoku - zkusil bych polární vortex...
Jiří Svoboda
12.12.2021 19:45 Reaguje na Petr EliášKaždý se můžeme mýlit a od toho je diskuse, také se něčemu i přiučit, srovnat si to v hlavě. Chápal bych takovou neústupnost, kdyby mi šlo o prachy nebo zdraví, ale tady jde o houbelec. Že by ego bylo u mnohých tak důležité? Asi jo.
Možná je součin ega a inteligence universální konstantou jako třeba Boltzmannova konstanta.
Vladimir Mertan
12.12.2021 20:19 Reaguje na Jiří SvobodaKarel Zvářal
12.12.2021 21:03 Reaguje na Vladimir Mertanhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/64/16-008-NASA-2015RecordWarmGlobalYearSince1880-20160120.png/220px-16-008-NASA-2015RecordWarmGlobalYearSince1880-20160120.png
Jiří Svoboda
13.12.2021 20:44 Reaguje na Vladimir MertanPokud tvrdíte něco jiného, neměl byste předložit alespoň jiné možné příčiny, které byly objektivně zjištěny?
Takhle vypadáte jako umíněné děcko co dupe levou nožičkou.
Jiří Svoboda
13.12.2021 20:54 Reaguje na Jiří SvobodaZkuste si něco přečíst o možnostech vědy třeba od Karla Poppera
Petr Eliáš
12.12.2021 21:31 Reaguje na Jiří Svoboda1) Víte jak ten mýtus o Antarktidě vzniknul? Michael Crichton (spisovatel sci-fi - jurský park, atd.) zneužil v knize State of Fear výzkum P.Dorana jako důkaz proti g.o. Toho se samozřejmě chytli popírači z různých blábolivých webů jako wattsup, atd. (které se v těchto diskuzích často vyskytují a považují se za ,,skeptické,,) no a výsledek vidíte sám. :-)
2) Z psychologického hlediska je to, můj názor, docela jednoduché. Konfirmační zkreslení, ignorace a informační negramotnost.
https://bezfaulu.net/kognitivni-zkresleni/konfirmacni-zkresleni/
a) Například je zajímavé, jak popíračí se, v případě g.o., neustále ohání časovým intervalem - u toho co se jim nehodí je i 30 let málo, ale u toho co se jim hodí jim stačí měsíc, půl roku, rok. atd.
Pavel Hanzl
13.12.2021 08:08 Reaguje na Petr EliášKarel Zvářal
13.12.2021 08:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.12.2021 17:03 Reaguje na Karel ZvářalPetr Eliáš
13.12.2021 09:24 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://en.wikipedia.org/wiki/Climate_change
Pavel Hanzl
11.12.2021 16:12 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
11.12.2021 09:16 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
11.12.2021 09:47 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 10:02 Reaguje na Vladimir MertanDnes jsme v teplotě přibližně stejné, jak bylo několik tisíc let dříve, než nastala malá doba ledová (od 16 do 19 století asi).
Takže ekosystém zeměkoule je na tuhle teplotu zvyklý a dokáže ji ještě tolerovat. Je to sice na maximu za pár milionů let, ale pořád v poho, vymřela zatím jen asi čtvrtina ekosystému.
Ale další oteplování je už mimo možnost tolerance, třeba u nás neroste jediný strom, který by přežil teplotu +50°C. A už naměřili asi 42.
Tuhle teplotu nepřežije ani náš člověk, nevím jak v Africe.
A to se bavíme o nárůstu teploty o +2°C, kterou jsme schopni teoreticky nějak udržet. Ale prakticky ani omylem.
Vladimir Mertan
11.12.2021 12:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 13:25 Reaguje na Vladimir MertanTaky proto jsme dnes na teplotnímu maximu, vyšší historicky globální teplota nebyla.
Vladimir Mertan
11.12.2021 09:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 10:55 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
11.12.2021 12:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 13:34 Reaguje na Vladimir MertanZa 30. leté války Švédská vojska táhla přes zamrzlý Balt s koňmi i děly. A to bylo chladněji v globále o 1,2°C.
Ještě za 1. republoky byly extrémní mrazy v Praze kolem -30°C.
Petr Pekařík
12.12.2021 10:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.12.2021 11:19 Reaguje na Petr PekaříkNe vyjímečně (to je počasí) ale systémově, dlouhodobě.
Balt možná před pár lety lehce zamrzl, ale přejít ho nešlo a s koněm ani omylem, kdežto před 150 lety zamrzal prakticky každou zimu.
A na to musíte mít dost řádský mráz a hlavně dost dlouho.
Může se stát, že máte jednou za 10 let na pár hodim -27°C (to je taky počasí) ale před 150. let byly takové mrazy zcela běžné po velkou část zimy.
Petr Eliáš
11.12.2021 14:14 Reaguje na Vladimir MertanDV
11.12.2021 10:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 10:57 Reaguje na DVDV
11.12.2021 11:56 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Petr Pekařík
12.12.2021 10:49 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 09:26To, co uspoří Evropa a USA, to dožene a předežene Čína a třetí svět.
Těžba fosilních paliv a tím i emise stále stoupají a já nevidím žádnou sílu, která to může zarazit.
Až začne civilizace skutečně kolabovat díky obrovským imigračním vlnám a nedostatku potravin i zničením světového ekosystému, pak dojde skutečně k omezení emisí fosilního CO2, jenže to budeme za bodem zlomu určitě.
DV
11.12.2021 10:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 10:58 Reaguje na DVDV
11.12.2021 14:04 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
11.12.2021 09:31Není přece důležité jaké jsou věci ve skutečnosti , důležitější je co si o tom lidé myslí.
Tahle kupa shnilých vajec smrdí už na dálku , boj proti sodovkáči se stal ústředním tématem světového dění, nutno podotknout, že pod taktovkou finančních a politických elit a úplatnými médii.
Třeba takovou "banalitu", že za posledních 40let se lidská populace zvýšila dvakrát a populace hmyzu spadla na polovinu nikdo neřeší.
Důvod je jediný - nedá se na tom vyrejžovat, oproti tzv. dekarbonizaci ,která se řeší astronomickými výdaji bohužel pouze a jenom materialistickou technikou.
Přitom kolaps biodiverzity, krize ekologické stability , intoxikace životního prostředí a bezuzdné drancování přírodních zdrojů strmě se množící lidskou rasou jsou o level horší záležitosti než údajná klimatická změna.
O tom však nikdo film nenatočí z jednoduchého důvodu - nedá se na tom vydělat a museli bychom se uskrovnit.
Vladimir Mertan
11.12.2021 09:55 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
11.12.2021 10:13 Reaguje na Miroslav VinklerAle v současné době je oteplování nejhorší, nás zabije tohle a ne plasty v oceánech.
DV
11.12.2021 10:22 Reaguje na Pavel HanzlDV
11.12.2021 11:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 12:47 Reaguje na DVDV
11.12.2021 14:05 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Majka Kletečková
12.12.2021 23:53 Reaguje na Pavel HanzlRichard Vacek
11.12.2021 11:42 Reaguje na Pavel HanzlDV
11.12.2021 11:58 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
11.12.2021 12:42 Reaguje na DVDV
11.12.2021 14:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 12:43 Reaguje na DVDV
11.12.2021 22:38 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 12:45 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
11.12.2021 14:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 14:50 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
11.12.2021 15:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 15:56 Reaguje na Richard VacekKdyž bývalo o JEDEN stupeň chladněji, zamrzala Vltava i Balt, kanály v Holandsku a u nás bylo běžně -30°C.
Dnešní teplota je normální středověká, ovšem další stupeň nahoru už bude skutečný mazec.
A pak se to oteplování zrychlí.
DV
11.12.2021 22:58 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
DV
11.12.2021 22:31 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Viktor Šedivý
11.12.2021 09:36CO KDYŽ JDE O NORMÁLNÍ VÝVOJ, NA KTERÝ NAŠE PINOŽENÍ MÁ JEN ZCELA MINIMÁLNÍ VLIV?
Na zeměkouli se občas oteplí, občas ochladí, jednou to proběhne rychle a jednou pomaleji ... a my si dnes jen likvidujeme ekonomiky nesmyslnými pokusy tyhle děje ovlivnit. A až ta změna opravdu přijde, nebudeme už mít žádné prostředky na přizpůsobení se.
Pavel Hanzl
11.12.2021 10:10 Reaguje na Viktor ŠedivýProstě je to dokázáno asi stejně, jako že je Země kulatá a obíhá kolem Slunce.
Makaly na tom tisíce klimatologů z celého světa posledních asi 60 let, takže něma problema.
Břetislav Machaček
11.12.2021 10:28 Reaguje na Pavel Hanzlmiliardách lidí osm, devět, ? Spotřeba tak nebude brzdit,
ale narůstat a budou se využívat všechny dostupné zdroje.
Kluci šikovní v Africe spálí poslední keř, kluci šikovní
prohrabou celou Zemi, aby vytěžili cokoliv potřebného
lidem a zbaví se ekonomicky výhodně odpadů. Takže zprávy budou o stoupajících grafech a řešit to bude pouze pár
sebemrskačů do úplného domrskání na úroveň před počátky průmyslové revoluce. Utopické cíle, jež se nedají splnit
nelze nazvat jinak a je lépe se učit, jak se s tím vším
vyrovnat. Spasit zbytek světa vlastní destrukcí je tak
krátkozraká myšlenka, že je s podivem, že ji někdo věří.
Pavel Hanzl
11.12.2021 11:04 Reaguje na Břetislav MachačekPana Vinklera dusím už možná rok a mlčí jak partyzán. Tak třeba od vás se něco dozvím.
Vyrovnat se s globální teplotou +2°C a její eskalací nelze. Přes +50°C v extrému nic nepřežije.
DV
11.12.2021 14:08 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
11.12.2021 15:53 Reaguje na Pavel Hanzlto lidstvo připravit. Místa ohrožená zvýšenou
hladinou moře chránit jako Benátky, či Nizozemí
a nebo je stěhovat postupně výše za většinu
peněz vydyndaných na neúčinné brždění těchto
jevů. Sedět v rukama v klíně a čekat, až se
to vlivem nárůstu populace a spotřeby stane,
se vymstí i bohatým zemím. Je to stejné, jako
postavit dům u řeky a spoléhat se, že tady
pršet nebude. Stejné to je se sebemrskačstvím
a čekat, že se budou mrskat i ostatní. Nebudou
a i ten déšť spadne kam bude chtít a stejně
dojde na to stěhování od řeky někam výše.
Co tak se na to nachystat alespoň souběžně
s tím sebemrskáním a nespoléhat se na to,
co považuji za zázrak? Zázrakem bude to
snížení spotřeby a taky brždění množství
lidí na světě. Je to utopické a zcestné,
už pouze z hlediska toho, jak se to provádí,
ale to tu pořád omíláme, že OZE předbíhají
akumulace, které jsou v plenkách a zálohovat
je dovozovým plynem.
Pavel Hanzl
11.12.2021 16:00 Reaguje na Břetislav MachačekDo Norska se všichni nevejdou a na Sibiři bude bačovat Číňan.
DV
11.12.2021 16:05 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Břetislav Machaček
11.12.2021 16:14 Reaguje na Pavel Hanzlbude tu jiná, jen se musí přestat lpět
na původnosti druhů. Raději nepůvodní,
než žádná a vykácené lesy na biomasu
už vedro nezahubí. Ty zahubí hlupáci,
kteří je považují za náhradu jádra
a mnohem výhřevnějšího fosilu.
Pavel Hanzl
11.12.2021 17:15 Reaguje na Břetislav MachačekVeškeré posuny biotopů dle změny klimatu se děly za deseti(stovky)tisíc, ane ne za dasítky let. Člověk by to mohl urychlit, ale než mu něco vyroste, teplota se zase změní (stoupne).
Ale kardinální problém bude voda. To je vidět na jih od nás už dnes, jak dlouho bude trvat, než to přijde k nám. A jak se na to chcete nachystat? Kanálem DOL??
DV
11.12.2021 22:54 Reaguje na Pavel HanzlDV
11.12.2021 22:57 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Petr Pekařík
12.12.2021 10:53 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
11.12.2021 12:13 Reaguje na Břetislav MachačekPavel Hanzl
11.12.2021 12:41 Reaguje na pavel peregrinOZE bojují o každý doláč v rentabilitě, kdežto ropáci mají technologie dávno odepsané a balíkují se neskutečně brutálně.
Proto si platí ty ropácké kampaně proti OZE a Green dealu. Zoufalé ale je, že místní ropáčci tu agitují zadarmo.
DV
11.12.2021 14:09 Reaguje na Pavel Hanzlpavel peregrin
11.12.2021 16:56 Reaguje na Pavel HanzlNikdo nechce těmto směrům či technologiím upírat místo na slunci, jenže musí se chovat podle své výkonnosti.
Pavel Hanzl
11.12.2021 17:10 Reaguje na pavel peregrinAle ta situace fakt není vůbec složitá.
Máme v podstatě jen dvě možnosti: buď srazíme emise CO2 na nulu a máme šanci přežít, nebo se na to vymastíme a uvaříme se zaživa.
Kolik co bude stát grošů je zcela nezajímavé.
pavel peregrin
11.12.2021 17:56 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 18:11 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
11.12.2021 19:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 21:09 Reaguje na pavel peregrinNa burze vyjde energie vždy nejlépe, tranzitní poplatky musíme platit tak, jako tak. Jestli Německu, nebo Ukrajině a Slovensku......ale budoucnost je v soběstačnosti, tj. pro nás OZE a jádro.
pavel peregrin
12.12.2021 08:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.12.2021 08:56 Reaguje na pavel peregrinDV
12.12.2021 12:55 Reaguje na Pavel HanzlDV
11.12.2021 23:05 Reaguje na Pavel HanzlZmíněné tuhé mrazy, které udeřily na severu Evropy, vedly včera v ranní špičce třeba k tomu, že třeba ve Finsku se na okamžitém trhu elektřina prodávala za více než 1000 eur za megawatthodinu. To je více než desetinásobek běžné ceny. Švédsko zase předevčírem muselo nahodit ropnou elektrárnu, která představuje „elektrárnu poslední záchrany“. Její elektřina by měla pomoci Polsku, jemuž hrozí závažné výpadky dodávek elektřiny. Kvůli nedostatku plynu se za účelem výroby elektřinu spaluje nejen více uhlí, ale dokonce právě už i ropy. To způsobuje růst emisí, takže příslušné elektrárny si musí kupovat více povolenek, aby mohl elektřinu vyrábět. Vedle toho také s povolenkami spekulují banky, investiční fondy nebo finanční instituce, protože jejich současný dramatický cenový růst, připomínající růst ceny bitcoinu v nejlepší formě, z nich činí velmi atraktivní zdroj finančních výnosů.
DV
11.12.2021 23:07 Reaguje na DVVelkoobchodní cena plynu dnes v EU roste o více než pět procent opat až více než 105 eur za megawatthodinu. Trhy se obávají, že v případě tuhé zimy a dalšího stupňování konfliktu na ukrajinsko-ruské hranici nebude mít EU v nadcházející době dostatek plynu. To by dále prodražilo výrobu elektřiny, jelikož její podstatná část se prostřednictvím plynu vyrábí. Také by to vedlo k dalšímu růstu cen emisních povolenek, neboť blízkou náhražkou plynu je uhlí, k jehož spalování jsou povolenky potřeba ve větším objemu než při výrobě elektřiny z plynu.
Obtížné dostupné a zdražující zdroje pro výrobu elektřiny mohou letos v zimě způsobit na četných místech EU rozsáhlé blackouty. V Česku mohou způsobit krachy dalších alternativních dodavatelů energií, ale už menších než Bohemia Energy. Tyto krachy by přispěly k dalšímu růst cen elektřiny a plynu pro mnohé české domácnosti. Růst cen energií na začátku příštího roku může mít lví podíl na tom, že spotřebitelská inflace vystoupá nečekaně vysoko, až k úrovni deseti procent. Jednalo by se o suverénně nejvyšší inflaci od 90. let. Vzhledem k růstu výdělků v ČR, který lze pro příští rok očekávat, nelze kvůli rapidní nadcházející inflaci vyloučit největší pokles reálných výdělků Čechů, tedy jejich kupní síly a svým způsobem i životní úrovně, od transformace 90. let.
DV
11.12.2021 22:34 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Miroslav Vinkler
11.12.2021 11:21Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA. „Kdybych vládla světu, investovala bych do vzdělání žen. Když ženy uspějí, uspěje i svět,“
„Bez genderové perspektivy přijdeme o cenné znalosti nutné pro přechod k udržitelnému rozvoji. Feministický přístup je jednoduše jedinou chytrou věcí, která se dá udělat,“ citoval portál švédského ministra mezinárodního rozvoje Pera Olssona Fridha.
Angelica Ponceová, ředitelka bolivijské organizace Plurinational Authority for Mother Earth. „Svět tak, jak jej muži navrhli, ničí mnohé. Svět by měl začít myslet jako ženy. Kdyby ho navrhovala žena, skončilo by násilí na ženách a dětech,“ řekla ve svém vystoupení.
„Není pochyb o tom, že je nutné zajistit, aby se klimatická změna stala feministickým tématem,“ přizvukovala Ponceové skotská premiérka Nicola Sturgeonová.
Spektrum těch, kteří věří, že bez žen se nepodaří splnit cíle zelené ideologie, doplnil i britský ministr Alok Sharma. „Ze svých snah zkrotit klimatickou změnu víme, že je efektivnější, když do srdce těchto snah postavíme ženy a dívky,“ prohlásil.
Jak vidno, pro dosažení sociálně-politických cílů zelené revoluce je zjevně povolené vše. I bezostyšné lhaní z úst politických činitelů. Čím víc lidí proti sobě poštvou, tím snadněji budou moci zelení lobbisté protlačit svoje plány na vpravdě revoluční propad životní úrovně v prostoru EU a USA.
(převzato)
Pavel Hanzl
11.12.2021 12:36 Reaguje na Miroslav VinklerDV
11.12.2021 14:12 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
11.12.2021 21:49 Reaguje na DVTopení na plyn, nezateplený barák, auto na benál a na střeže tak max tašky, rozhodně žádná FVE.
Ochránce klimatu z Brna:-)))
DV
11.12.2021 22:39 Reaguje na Svatá ProstotoRichard Vacek
11.12.2021 11:40Už dnes vlastně zažíváme přínosy tohoto nastupujícího období hojnosti - pokud by koncentrace CO2 zůstala na předindustriální hodnotě, byla by nižší úroda a hladomory všude po světě.
Pavel Hanzl
11.12.2021 12:18 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
11.12.2021 12:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 13:31 Reaguje na Richard VacekZa 30. leté války Švédská vojska táhla přes zamrzlý Balt s koňmi i děly. A to bylo chladněji v globále o 1,2°C.
Ještě za 1. republoky byly extrémní mrazy v Praze kolem -30°C.
Richard Vacek
11.12.2021 15:29 Reaguje na Pavel HanzlDV
11.12.2021 16:06 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
11.12.2021 16:08 Reaguje na Richard VacekGlobální teplota je průměr všech průměrů získaný průměrováním průměrných měření.
A ten superprůměr se projeví v určité lokalitě nejen v průměrných teplotách, ale i v extrémech.
Nevím, kdy bylo u nás v zimě -20°C, ale vsadím se, že za posledních 30 let zcela vyjímečně, před 150 lety zcela běžně. Taky letní teploty tehdy málokdy překročily třicítku, dnes šplhají ke čtyřicítce. A to se bavíme o JEDNOM stupni v globále.
DV
11.12.2021 16:30 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
DV
11.12.2021 22:48 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
DV
11.12.2021 16:07 Reaguje na Pavel HanzlDV
11.12.2021 22:43 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
DV
11.12.2021 22:44 Reaguje na Pavel HanzlDAG
11.12.2021 13:20Nebo mi napište. Myslí si snad někdo, že jakmile začnou problémy tady, tak někdo bude ochotný živit jiné. Je na to takové pořekadlo o kabátu a košili.
Neříkám, že si to takhle přeji. To určitě ne, ale jsem si skoro jistý, že by to tak dopadlo.
Pavel Hanzl
11.12.2021 16:24Na stěně chaty je nakreslen výjev ze stavby, kde je vidět, že se stavělo hned vedle ledovce.
Když jsme šli my, sestupovalo se na ledovec asi 170 výškovýc metrů.
Dnes jsem se díval na mapu, místo ledovce je trávník a malé jezírko.
Připadí mi děsivé, když zmizí obří ledovec vysoký řádově 300 metrů, široký možná 800 metrů a na délku kilometry.
Miroslav Vinkler
11.12.2021 17:14 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
11.12.2021 17:46 Reaguje na Miroslav VinklerPetr Pekařík
12.12.2021 10:57 Reaguje na Pavel HanzlDV
11.12.2021 22:45 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
11.12.2021 17:36okomentovat pouhým papouškováním textů aktivistických brožurek, ale už
ho nikdo nebere vážně a pouze ho dráždíme k dalším blábolům, ze kterých
už se není schopen ani vylhat. Já to od teď s ním vzdávám, protože se
obávám o jeho zdraví. To psychické vypětí z boje proti všem musí být
hrozné a tak se už ani nedivím té zoufalosti s jakou píše ty bláboly.
Pavel Hanzl
11.12.2021 17:47 Reaguje na Břetislav MachačekDV
11.12.2021 22:47 Reaguje na Břetislav MachačekMiroslav Vinkler
12.12.2021 06:52Tající led odhalil tisíciletou vikingskou dálnici. Na místě dnešních norských ledů tehdy byly louky. https://1url.cz/oKgiI
Snad to pan Hanzl nebude sledovat, musel by ho trefit šlak.
Pavel Hanzl
12.12.2021 09:07 Reaguje na Miroslav VinklerZkusím to polopatě: když dáte kubík ledu do místnosti a budete fučet na něj pořád horký vzduch, kolik ledu bude zbývat po třeba 10 minutách? A kolik po dvou dnech? A jaká teplota v místnosti bude za měsíc, i když vzduch budete fučet pořád stejně horký???
Petr Pekařík
12.12.2021 11:00 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.12.2021 11:08 Reaguje na Petr PekaříkVladimir Mertan
12.12.2021 12:13 Reaguje na Pavel HanzlDV
12.12.2021 13:00 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
12.12.2021 15:36 Reaguje na Vladimir MertanDomovní fve se počítá tak, že vám pokryje 9 měsíců z roka (noc problém není) a listopad, prosinec a leden musíte dokupovat.prostě vyžijete v pohodě třičtvrtě roku a pokud byste se domluvil se sousedem, tak v létě uživíte i jeho a on vám to v zimě vrátí.
DV
12.12.2021 17:42 Reaguje na Pavel HanzlDV
12.12.2021 17:44 Reaguje na Pavel HanzlDV
12.12.2021 12:59 Reaguje na Pavel HanzlDV
12.12.2021 12:58 Reaguje na Petr PekaříkTomáš Jelínek
14.12.2021 13:43Pavel Hanzl
17.12.2021 12:39 Reaguje na Tomáš JelínekTomáš Jelínek
14.12.2021 13:43Svatá Prostoto
14.12.2021 14:55 Reaguje na Tomáš JelínekTo je v dějinách každou chvíli, to je marný:-))).
Ostatně poslední podobný pokus si tu řada z nás ještě dobře pamatuje.
Stanislav Hrouzek
15.12.2021 10:25Ale patrně bude stačit masivní tání permafrostu...