https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/covidem-19-onemocnely-kocky-v-prazske-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Covidem-19 onemocněly kočky v pražské zoo

2.3.2021 14:20 | PRAHA (ČTK)
Většině z nakažených zvířat nyní podávají antipyretika a vitamín C, samec kočky krátkouché Suchi se léčí antibiotiky a lékem ivermektin. Ilustrační foto
Většině z nakažených zvířat nyní podávají antipyretika a vitamín C, samec kočky krátkouché Suchi se léčí antibiotiky a lékem ivermektin. Ilustrační foto
Nákaza covidem-19 byla nově prokázaná u páru koček krátkouchých chovaných v pražské zoologické zahradě. Choroba se v zoo v Praze už dříve potvrdila u dvou lvů indických a gorilího samce Richarda. Jejich zdravotní stav se lepší, uvedl ředitel zoo v Troji Miroslav Bobek. Zoologické zahrady v Česku jsou nyní kvůli epidemii koronaviru uzavřené.
 

Kvůli nákaze u lvů a gorilího samce, která se potvrdila na konci února, zoo ve spolupráci s veterinární správou a s Hygienickou stanicí hlavního města testovala i další zvířata. Výsledky testů podle ředitele zoo ukázaly, že pozitivní jsou i kočky krátkouché, které jsou spolu se lvy umístěné v Pavilonu šelem. "Naopak u goril byly s výjimkou Richarda výsledky negativní," dodal ředitel Bobek.

Podle kurátora savců Pavla Brandla samec Richard od skupiny goril v pražské zoo oddělený nebude. Podle něj by rozdělení skupiny vedlo k enormnímu stresu u zvířat, což by mohlo mít vliv na průběh nemoci. Vzhledem k tomu, že se Richard nakazil zhruba před týdnem, tak se podle Brandla virus ve skupině goril chovaných v trojské zoo už šířil.

Podle ředitele zoo se od pátku 26. února zdravotní stav lvů Jamvana a Suchiho i gorily Richarda zlepšil. I předtím byly u těchto zvířat příznaky nemoci mírné. Covid-19 se u lvů projevoval rýmou a pokašláváním, u Richarda nechutenstvím a únavou. Většině z nakažených zvířat nyní podávají antipyretika a vitamín C, samec kočky krátkouché Suchi se léčí antibiotiky a lékem ivermektin.

Nákaza se u lvů a gorilího samce potvrdila ve čtvrtek 25. února na základě testování z trusu zvířat. Testy se prováděly kvůli příznakům nemoci u zvířat, která se pravděpodobně nakazila od chovatelů. "Tento postup i nejpravděpodobnější způsob přenosu byl shodný s tím, co je známo z jiných významných zoo - Bronx Zoo, Zoo Barcelona, San Diego. S pracovníky těchto zoologických zahrad jsou kolegové v kontaktu," doplnil Bobek.

V zoologické zahradě v newyorském Bronxu měla loni v dubnu pozitivní test na koronavirus samice tygra malajského. Osmačtyřicetiletý gorilí samec v zoologické zahradě v San Diegu měl v souvislosti s nemocí covid-19 zápal plic a problémy se srdcem, veterináři ho dokázali vyléčit. Koronavirus se loni prokázal také u sněžného levharta v zoologické zahradě v americkém státě Kentucky.

Zoologické zahrady jsou vládním nařízením uzavřené od 18. prosince. Na jaře byly zoo uzavřené od 13. března do 27. dubna a na podzim od 9. října do 2. prosince, další dny byla návštěvnost omezená například limitovaným počtem osob v areálu zoo nebo zákazem vstupu veřejnosti do pavilonů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist