https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cr-a-polsko-budou-vice-spolupracovat-proti-tzv.odpadovym-mafiim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ČR a Polsko budou více spolupracovat proti tzv. odpadovým mafiím

3.3.2019 01:55 | PRAHA (ČTK)
Ve skladech ve Starém Městě u Frýdku-Místku a Bohumíně na Karvinsku je 650.000 litrů nebezpečného odpadu. Barely do skladů pravděpodobně přivezla polská firma. Ilustrační snímek.
Ve skladech ve Starém Městě u Frýdku-Místku a Bohumíně na Karvinsku je 650.000 litrů nebezpečného odpadu. Barely do skladů pravděpodobně přivezla polská firma. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministři životního prostředí ČR a Polska se dohodli na užší spolupráci inspekcí životního prostředí i policií obou zemí při zásazích proti takzvaným odpadovým mafiím. Ministr Richard Brabec (ANO) to řekl na briefingu po čtvrtečním jednání s polským protějškem Henrykem Kowalczykem. Reagovali tak mimo jiné na aktuální problém barelů se zhruba 650.000 litry nebezpečného odpadu ve skladech ve Starém Městě u Frýdku-Místku a Bohumíně na Karvinsku. Pravděpodobně je tam přivezla polská firma.
 

"Dohodli jsme se a také jsme podepsali konkrétní dohodu, která obě strany zavazuje, aby ještě úžeji spolupracovaly. Pan ministr Kowalczyk to dokonce nazval vytvořením jakési jednotky rychlé reakce. Ve spolupráci inspekcí životního prostředí na obou stranách, policejních, případně celních orgánů, chceme efektivněji, rychleji a tvrději zasahovat proti odpadovým mafiím," řekl Brabec. Zároveň by chtěl vytvořit po dohodě s ministrem vnitra a policejním prezidentem tým, který by se zabýval "envirokriminalitou".

Vyšetřování kauzy v Moravskoslezském kraji podle Brabcových informací dosud policie neuzavřela. Kraj podle ministra nabídl možnost finanční spoluúčasti na řešení. Stále se jedná o tom, kde by mohl být odpad zlikvidován. "Vždycky, když by se jednalo o nějaký mezisklad, tak to logicky v tom místě vyvolá ne úplně pozitivní reakci místních. Lidově řečeno to tam prostě nechtějí, takže jsem požádal Moravskoslezský kraj, aby pomohl zkoordinovat tyto snahy," uvedl Brabec. Pro ministerstvo je podle něj klíčová minimalizace ekologických bezpečnostních rizik a rizika přístupu neoprávněných osob.

S přeshraničním převozem nebezpečného odpadu má podle Kowalczyka problém také Polsko. Panuje podezření, že odpad byl převezen do této země i z České republiky, ale také jde o odpady z Velké Británie nebo Německa.

"V Polsku jsme v minulém roce přijali nový zákon o odpadech. Způsobil, že naše inspekce životního prostředí má pracovníky, kteří vykonávají službu 24 hodin a jsou připraveni velmi rychle na takové případy reagovat ve spolupráci s celní a finanční správou a policií," poznamenal Kowalczyk. "Vytvoření takového společného systému rychlé reakce bude chránit obě země před ilegálním dovozem odpadu," dodal ke kooperaci s Českem.

Frýdek-Místek původně očekával, že odvoz odpadu z haly ve Starém Městě začne tento týden. Nakonec ale bude muset minimálně do příštího týdne počkat na další analýzy. Vhodná zařízení k likvidaci pro město vyhledává odborná firma Aquatest, která na místě odebírala vzorky odpadu.

Město rovněž nejdříve předpokládalo, že bude muset čekat na dohledání původce odpadů. Po právním rozboru ale zjistilo, že lze nechat odpad zničit. Už v minulém týdnu primátor Michal Pobucký (ČSSD) svolal další krizový štáb, který by měl opět zasedat 5. března.

Bohumín zajištění materiálu nechává na majiteli soukromého objektu, kam byl dovezen. Podle vedení města odpad obyvatele neohrožuje.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist