ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
Správa uvedla, že se loni výrazně snížil výskyt salmonel v chovech drůbeže, a to i v chovech produkujících konzumní vejce. Výsledky vyhodnotila jako jedny z nejlepších za posledních deset let. Počet hejn v chovech nosnic pro konzumní vejce, u kterých veterináři zjistili salmonelu, se meziročně téměř nezměnil. Zatímco v roce 2022 to bylo 11 hejn v šesti hospodářstvích, loni 12 hejn v osmi hospodářstvích.
U drůbeže a ptáků chovaných v zajetí loni veterinární správa potvrdila 23 ohnisek ptačí chřipky, o tři více než v předchozím roce. Z toho většinu ohnisek objevila v malochovech drůbeže, v komerčních chovech drůbeže zjistila šest ohnisek. V lednu 2023 zlikvidovala SVS historicky největší ohnisko ptačí chřipky ve velkochovu nosnic v Brodu u Tachova, kde bylo 750.000 nosnic.
Poslední ohnisko bylo loni potvrzeno 12. května, od července tak má ČR označení země bez výskytu ptačí chřipky. O získání označení musí letos zažádat znovu. Podle posledních údajů SVS z března byla letos ptačí chřipka kromě 23 malochovů také v pěti komerčních chovech.
U koní v roce 2023 inspektoři sledovali výskyt protilátek proti západonilské horečce, která se ojediněle v ČR vyskytuje i u lidí. Z 852 vyšetřených koní byl loni pozitivní výsledek u 19 koní, předloni vyšetřila správa o jednoho koně více a pozitivní výsledek potvrdila u 33 koní.
Nebezpečným parazitem pro člověka je také parazit trichinella, česky svalovec. Za loňský rok zjistila veterinární správa jeden pozitivní případ u prasete divokého dovezeného do ČR z Německa, stejný počet byl i předloni. Parazit vyvolává u lidí onemocnění nazvané trichinelóza. Nemoc může v krajním případě skončit i smrtí. Poslední úmrtí byla v 50. letech minulého století.
Přestože poslední případ vztekliny zaznamenali inspektoři v roce 2002, riziko rozšíření nákazy do Česka podle správy stále existuje, zejména vzhledem k rozšíření vztekliny v Polsku a na Ukrajině. Za rok 2023 vyšetřila veterinární správa 2730 zvířat, všechna byla negativní. V roce 2022 vyšetřili veterináři o 18 zvířat méně.
Označení země bez výskytu nákazy uděluje Evropská komise nebo Světová organizace pro zdraví zvířat. Jejich získání například umožňuje tuzemským chovatelům výhodnější podmínky při vývozu zvířat a živočišných produktů mimo EU.
reklama