ČZU chová 1500 zvířat vnímavých ke slintavce, nákaza by jí způsobila velké škody

Preventivní opatření univerzita zavedla počátkem března. V zařízeních, kde se nacházejí zvířata vnímavá k nákaze, instalovala rohože na dezinfekci pneumatik a podrážek, omezila návštěvy veterinářů a ukončila praxe studentů. Počítá i s mobilními sprchami pro zaměstnance.
Nákaza se podle odborníka na virové infekce zvířat ČZU Jiřího Černého šíří rychle. "Nemoc se neléčí, nakažená zvířata i ta, která s nimi přišla do styku, se utrácejí," uvedl.
Na Slovensku v neděli přibylo páté ohnisko nákazy. Jedná se o velkou farmu ve vesnici Plavecký Štvrtok nedaleko Malacek na západě země, zhruba 40 kilometrů po silnici od hranice s Českem.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus slintavky a kulhavky se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Na člověka je nemoc nepřenosná. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975.
Mezi typické příznaky nákazy patří horečka, snížená produkce mléka, nechutenství či deprese. Následně se u zvířat vyskytují puchýře naplněné tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze.
reklama