Dají se předpovědět novodobé biblické potopy?
Není samozřejmě možné dopředu odhadnout, že se po letní bouřce rozvodní třeba malá moravská řeka. Pro katastrofální a mohutné záplavy, s nimiž nyní zápasí Austrálie či před časem Pákistán, jistá naděje existuje. Klimatologové mají totiž k dispozici stále přesnější data o počasí a globálních klimatických proměnách, z nichž je možné sestavovat komplikované matematické modely a s určitou přesností podobné katastrofy předvídat.
„Nechci tvrdit, že je možné předpovídat jednotlivé povodně pro konkrétní lokality. Myslím, že však budeme schopni identifikovat trendy, v nichž by v některých letech hrozily povodně severní polokouli a v jiných jižní,“ uvedl koncem roku Upmanu Lall, americký hydroklimatolog, v rozhovoru pro server National Geographic News.
Podle něj se jedná o podobné modely, jimiž se každý rok dopředu odhaduje například intenzita sezón hurikánů v USA. Lall zkoumal stovky rozsáhlých záplav v uplynulých deseti letech. Ničivé záplavy, jako například vloni v Pákistánu či Číně, nejsou dle něj náhodné, nýbrž souvisí s měnícími se ekosystémy oceánů. „Pokud budeme v budoucnu chtít lépe předvídat hydroklimatické extrémy, bude nezbytné sestrojit dlouhodobé modely klimatu,“ uvedl ten samý autor ve své studii publikované na internetu.
Když jde o „menší vodu“
Vědci po celém světě se zároveň snaží odhadovat i menší lokální povodně. To ovšem vyžaduje poněkud jinou techniku než zkoumání větších záplav, které souvisejí s globálními klimatickými poměry. Například američtí odborníci se pokoušejí srovnávat záznamy o různých projevech počasí, které vedly k menším lokálním povodním. Mají k dispozici data za desítky let, a jsou tedy částečně schopni vysledovat jisté závislosti. „Je to trochu jako zkoumání genomu povodní,“ řekl před časem stanici ABC klimatolog Paul Knight. „Víme, že určité podmínky vedou k bouřím, z nichž přijdou povodně. To nám dává šanci velkou vodu předvídat.“
Tak jako v případně jiných předpovědí i zde však platí: jistota bude vždy chybět.
reklama