https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dansko-bude-dotovat-primes-do-krmeni-ktera-u-krav-snizuje-emise-metanu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dánsko bude dotovat příměs do krmení, která u krav snižuje emise metanu

16.4.2024 11:00 | KODAŇ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dánsko ve snaze splnit své ambiciózní klimatické cíle bude zemědělcům dotovat zvláštní příměs do krmení, která u dobytka snižuje emise metanu až o 30 procent. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení vlády v Kodani.
 
Dánsko, které je významným producentem mléka a mléčných výrobků, by se mohlo stát první zemí na světě, která stanoví cenu za zemědělské emise, mezi než patří také metan. Ten je přirozeným vedlejším produktem trávení u krav a jiných přežvýkavců, přičemž v porovnání s oxidem uhličitým (CO2) jde o 30krát mocnější skleníkový plyn.

Severská země se zavázala snížit emise do roku 2030 o 70 procent v porovnání s úrovní v roce 1990.

Podle dánského klimatického institutu Concito je více než polovina dánské půdy zemědělsky obdělávána a zemědělství se na uhlíkových emisích v zemi podílí přibližně jednou třetinou.

Zemědělství zatím nepodléhá žádným regulacím, pokud jde o ochranu klimatu. Zástupci odvětví vyjadřují obavy, že uhlíková daň by měla za následek snížení produkce a zavírání farem.

Farmáři a mlékárenský průmysl místo toho prosazují používání krmných příměsí, které zastavují fermentační proces v žaludku krav a zabraňují produkci metanu.

Vláda schválila vyčlenění 518 milionů dánských korun (1,76 miliardy Kč) na financování příměsí do krmiva s tím, že krok by měl snížit o 30 procent emise metanu u 550 000 dojnic v zemi.

Podobné příměsi se v minulosti setkaly se skepsí dánských politiků a skupin na ochranu zvířat, neboť podle nich stále není jasné, zda splňují normy na ochranu zvířat. Evropská unie v roce 2022 schválila krmnou příměs, kterou vyrábí nizozemská firma Royal DSM.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

16.4.2024 15:28
Znám některé jedincd Homo sapiens, kteří rovněž produkují značné množství plynných emisí. Dostanou i oni dotaci na tento přípravek?
Odpovědět
MM

Milan Milan

16.4.2024 21:13
Vstupovat do přirozeného biologického procesu trávení těchto zvířat je přinejmenším nevkusné, nemravné. Pomatenosti ekoaktivistů není nic svaté. A bude to mléko, nebo jejich maso ještě vůbec poživatelné, spíše jedlé?
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

17.4.2024 12:04 Reaguje na Milan Milan
Především je proces trávení u přezvýkavců tak složitý, že když je donutíte snížit produkci metanu, rozhodíte jim metabolismus těla i proces trávení. Takže nemám strach o poživatelnost jejich masa, ale o přežití samotného dobytčete při dlouhodobé konzumaci nějakého zázračného přípravku. Nejspíš budeme muset přidat nějakou další zázračnou látku, která ty negativní následky aspoň zmírní, tedy opět zdražíme výrobu mléka a hovězího masa. Jestli by nebylo praktičtější do procesu trávení skotu nekecat a poohlédnout se po jiné metodě na "záchranu" klimatu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist