Data o fungování stěny na zadržení spodní vody u Turówa posoudí skupina expertů
Posoudí je geologové, hydrogeologové ze státních ústavů a akademičtí pracovníci. Pracovní skupina potom bude pracovat kontinuálně, případně navrhne vylepšení stěny. Hladík ustavení skupiny vysvětlil tím, že je pro něj důležité mít v ruce kvalitní interpretaci informací.
Podle ředitele České geologické služby Zdeňka Venery data, která Česko během prvního roku fungování stěny dostalo, ukazují, že bariéra zatím stanovená kritéria splňuje. "Co se zatím projevilo, dává naději, že to může fungovat," uvedl.
Půta ustavení skupiny ocenil, na tiskové konferenci také uvedl, že Hladík plánuje výjezd do Polska, kde bude jednat s tamní ministryní o vydání starší sady dat o situaci na polské straně hranic. Má tam podle Půty tlumočit, že zadržování starších dat nepřispívá k pozitivnímu vnímání dohody českou veřejností.
Oba politici nicméně zdůrazňují, že dohoda pomohla ke kontinuálnímu toku informací o stavu životního prostředí na hranici, data o podzemních vodách jsou poslední, u kterých mohou být pochybnosti. Hnědouhelný důl leží v blízkosti českých a německých hranic, těžba podle ekologů ohrožuje životní prostředí, podle kritiků především ničí podzemní vody v okolí dolu.
Česko-polskou dohodu o řešení vlivu těžby v dole Turów uzavřely vlády loni 3. února. Polsko vyplatilo Česku jako náhradu za škody způsobené těžbou 45 milionů eur (přibližně 1,1 miliardy Kč) a Česká republika stáhla žalobu na Polsko, kterou kvůli dolu podala u Soudního dvora EU.
Letos na konci února povolilo Polsko prodloužení těžby v dole Turów do roku 2044. Ekologové s rozhodnutím nesouhlasí, protože podle nich vychází z nesprávného posouzení dopadů těžby na životní prostředí v Česku, Polsku i Německu.
Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) poskytuje úřad veřejnosti transparentně a podle zákona všechny dostupné informace, které od polské strany získává. Michal Pastvinský, ředitel zahraničního odboru MŽP a zmocněnec za ČR pro Dohodu o spolupráci k řešení vlivů těžební činnosti v dole Turów, nedávno uvedl, že polská strana své závazky plní, probíhá velmi intenzivní komunikace, díky čemuž má Česko konečně možnost téměř on-line monitorovat vliv těžby na životní prostředí.
Půta dnes informoval, že těsně za státní hranicí letos začne růst val, který má zabránit pohledu na důl z Česka, a chránit tak krajinný ráz. Z peněz, které dostal kraj na účet, bude letos zaplacena úpravna vod v Machníně u Liberce, odkud povedou přivaděče do dalších obcí. Do konce května kraj také rozhodne o první vlně podpory malých projektů financovaných z polských peněz.
Seznam členů pracovní skupiny:
Doc. RNDr. Jiří Bruthans, Ph.D. - Ústav hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
prof. Ing Naďa Rapantová - Katedra geotechniky a podzemního stavitelství, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
Mgr. Zdeněk Venera, Ph.D. – ředitel České geologické služby (ČGS)
Ing. Tomáš Fojtík – ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka (VÚV)
RNDr. Renáta Kadlecová – hydrogeoložka ČGS
Mgr. Ondřej Nol – hydrogeolog ČGS
Ing. Radek Vlnas - hydrolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a VÚV
RNDr. Josef Vojtěch Datel – hydrogeolog VÚV a předseda České asociace hydrogeologů
Ph.D. a Mgr. Pavel Eckhardt – hydrogeolog VÚV
Zdroj: MŽP
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Jaroslav Řezáč
25.4.2023 16:28Pavel Karel
26.4.2023 07:36Břetislav Machaček
26.4.2023 16:57 Reaguje na Pavel Karelpo okupaci Polskem, aby prozradili, kam ukryli sokolskou vlajku.
Nepověděli a jeden z nich bití odstonal tím druhým odvezen na
ručním vozíku přes hranici v neokupované Ostravě. Pak přišli
Němci a z některých Poláků se stali nakonec Šleziše. V tomto kraji
na to lidé nemají dobré vzpomínky a revanš je v některých hlavách
stále ještě hluboce zakořeněn. Polák neřekne Těšínsko, ale Zaolže
(za Olší-hraniční řeka Olše) a to o tom SMÍŘENÍ něco vypovídá!
rýpal lesní
1.5.2023 14:44 Reaguje na Pavel KarelJiří Svoboda
26.4.2023 08:03Homo Destruktor
26.4.2023 12:05Homo Destruktor
26.4.2023 12:05rýpal lesní
1.5.2023 14:49<br>
PS : A jen odborně k věci - řeší se tu přítok do těžní jámy, ne vysychající studny. Ovšem lidem se to líčí jinak.