Díky opatřením proti pandemii je v Evropě čistší ovzduší
Satelitní snímky programu Copernicus, který monitoruje životní prostředí, dokládají pokles koncentrace oxidu dusičitého nad Paříží, Madridem, Barcelonou i průmyslovou Pádskou nížinou na severu Itálie či německým Porýním.
Stav ovzduší nad Evropou odborníci mapovali mezi 14. a 25. březnem, výsledná data následně porovnali s měsíčním průměrem v roce 2019.
"Koncentrace oxidu dusičitého se každý den liší v závislosti na počasí. Nemůžeme proto vycházet pouze z dat za jediný den," vysvětluje metodiku Henk Eskes z nizozemského meteorologického úřadu KNMI. "Kombinací dat za určitý čas - v tomto případě deset dní - se proměnlivost meteorologických jevů zprůměruje a my tak můžeme pozorovat, jaký vliv má změna lidské aktivity," dodává Eskes.
Copernicus sleduje stav ovzduší i v dalších zemích, jako je Británie a Nizozemsko. V těchto západoevropských státech však sběr dat komplikuje právě proměnlivost počasí.
ESA už dříve zveřejnila výsledky měření nad Itálií, podle kterých se v zemi koncentrace oxidu dusičitého snižovala od poloviny února do poloviny března o deset procent týdně.
Řím kvůli zdravotní krizi minulou neděli pozastavil veškerou postradatelnou výrobu a ještě více omezil volný pohyb obyvatel. Itálie je nejhůře zasaženu evropskou zemí, v zemi je přes 80.000 nakažených, více než 8200 pacientů nemoci COVID-19 podlehlo. Nárůst nakažených v minulých týdnech zaznamenaly na starém kontinentu také Francie, Německo a Španělsko, kde je rovněž omezené vycházení.
reklama