Díky podpoře Fondu malých projektů Turów vysadí ve Frýdlantu ovocnou alej
Fond malých projektů Turów je jedním z výsledků česko-polské dohody o kompenzacích škod způsobených těžbou uhlí v polském dole Turów u hranic s Českem. Polská a česká vláda, Dolnoslezské vojvodství a Liberecký kraj se do něj zavázaly dávat rovným dílem dohromady 500 000 eur ročně (12,7 mil.Kč). Klíčová je podpora projektů zaměřených na zadržení vody v krajině, peníze tak lze žádat na obnovu nebo vytváření vodních prvků, zasakování vody nebo právě na výsadbu stromů.
Nová alej ve Frýdlantu naváže na jabloňové stromořadí, které město vysázelo ve spolupráci s žáky střední školy hospodářské a lesnické a speciální základní školy v roce 2021 podél cyklostezky na Nové Město pod Smrkem. "Tehdy jsme společně zasadili 30 stromků staročeských odrůd jabloní, alej bude za silnicí navazovat na novou. Ta bude tvořena jabloněmi, hrušněmi a švestkami, přičemž každého ovoce bude stejný počet stromků, tedy 47," doplnil místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka (ODS).
Peníze z fondu pomohou i s obnovou ovocné aleje v Hrádku nad Nisou. Po obou stranách více než kilometrové spojnice osad Václavice a Uhelná plánují vysadit 123 nových jabloní a třešní a další stromy ošetřit. Na projekt za více než milion korun získala radnice bezmála 687 000 korun z česko-polského fondu. I tam museli některé dožilé stromy vykácet a odfrézovat pařezy. "Zatím je zima, počítáme s tím, že bychom nové ovocné stromy mohli začít sázet, jakmile nám počasí dovolí," dodal Stanislav Kratochvíl z firmy MEGA, která má obnovu aleje na starosti.
Fond malých projektů Turów už ve dvou výzvách rozdělil žadatelům z Česka a Polska v přepočtu přes 18 milionů korun a podpořil 17 projektů dohromady za 39 milionů korun. Aleje díky tomu plánují sázet nebo ošetřit také v Mníšku, Chrastavě nebo polské Bogatyni. Od února je možné žádat ve třetí výzvě, kde je k dispozici přes 703.743 eur, (téměř 18 mil.Kč). Administraci projektu nemá na starosti Liberecký kraj, ale Euroregion Nisa.
reklama