https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/diky-ptacimu-utulku-ve-rwande-se-za-ctyri-roky-zvysil-pocet-jerabu-kralovskych-ze-487-na-881
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Díky ptačímu útulku ve Rwandě se za čtyři roky zvýšil počet jeřábů královských ze 487 na 881

18.9.2021 01:56 | KIGALI (ČTK)
Jeřáby s krásným šedivým peřím na krku, žlutou korunkou na hlavě a červenou skvrnou pod zobákem lze dodnes najít v soukromých domech i v hotelích. V útulku skončila často zvířata zraněná pytláky. Jiná zmrzačili jejich majitelé, když jim ustřihli křídla, aby jim zabránili odletět.
Jeřáby s krásným šedivým peřím na krku, žlutou korunkou na hlavě a červenou skvrnou pod zobákem lze dodnes najít v soukromých domech i v hotelích. V útulku skončila často zvířata zraněná pytláky. Jiná zmrzačili jejich majitelé, když jim ustřihli křídla, aby jim zabránili odletět.
Ptačí útulek Umusambi Village ve rwandské metropoli Kigali za několik let pomohl zachránit 200 majestátních jeřábů královských a dostat je ze zajetí. Jde o ohrožený druh jeřába, který je ve Rwandě ztotožňován s bohatstvím a majetkem a který lidé chovají jako mazlíčky.
 

Díky útulku Umusambi se podařilo zvýšit počet jeřábů ze 487, kteří ve Rwandě žili před čtyřmi lety, na nynějších 881.

Místní lidé ptáky odchytávali a snažili se je prodat, dokud ochranný spolek veterináře Oliviera Nsengimany nezaložil útulek Umusambi. V kinyarwandštině to znamená šedý pták s korunou.

V útulku, který spravuje spolu s vládou, skončila často zvířata zraněná pytláky. Jiná zmrzačili jejich majitelé, když jim ustřihli křídla, aby jim zabránili odletět. Jakmile se ptáci zotaví natolik, že jsou schopni žít sami, odnáší je Nsengimana do chráněného lesa.

Jeřáby s krásným šedivým peřím na krku, žlutou korunkou na hlavě a červenou skvrnou pod zobákem lze dodnes najít v soukromých domech i v hotelích. Jsou chováni jako domácí mazlíčci a jako znak blahobytu.

"Byla po nich velká poptávka na trhu s domácími zvířaty," řekl Nsengimana. Miluje je od dětství, kdy v jeho vesnici jeřábi fungovali jako ranní budíček a zdroj zábavy. "Lidem se líbilo, jak tančí, jak volají. Je to živočišný druh, který ve zdejší komunitě a kultuře mnoho znamená," řekl Nsengimana.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist