https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dioxiny-ve-spolane-stale-hrozi-tvrdi-aktiviste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dioxiny ve Spolaně stále hrozí, tvrdí aktivisté

23.5.2002 18:12 | PRAHA (EkoList)
Zabezpečení dvou dioxiny kontaminovaných budov v areálu Spolany Neratovice je podle aktivistů ze sdružení Arnika nedostatečné. Konzultant Arniky pro oblast toxických látek Miroslav Šuta tvrdí, že budovy jsou v havarijním stavu a na jedné z nich je dokonce poškozena střešní konstrukce. Přitom úplná likvidace objektů může trvat i několik let. "Spolana by měla přistoupit k okamžitému zakrytí budov velkými stany," radí Šuta. Podle Zdeňka Josky, tiskového mluvčího chemičky, však zmíněné budovy nepředstavují žádné aktuální riziko.
 

"Budovy jsou zajištěny. Žádného úniku dioxinů se není třeba obávat," ujišťuje Joska, podle kterého jsou tvrzení ekologických aktivistů nepravdivá a pouze matou veřejnost.

Na dioxinové nebezpečí Šuta znovu upozornil, když dnes prezentoval výsledky měření obsahu dioxinů v krvi bývalých zaměstnanců Spolany, kteří v chemičce pracovali v 60. letech na výrobě chlorovaných pesticidů. Výzkum Kliniky nemocí z povolání odhalil minulý rok v krvi bývalých zaměstnanců Spolany jedenáctkrát víc dioxinů než u vzorku mužů stejného věku, kteří v podniku nepracovali.

Dioxiny zůstávají v organizmu velmi dlouho a způsobují závažné zdravotní problémy. Ukládají se v tukových buňkách a mimo jiné zvyšují nebezpečí nádorových onemocnění, cukrovky nebo infarktu. Šuta tvrdí, že z 80 zaměstnanců, kteří v 60. letech přišli do kontaktu s dioxiny jich dnes žije již jen 15. Spolana postiženým zaměstnancům přiznala nemoc z povolání a přidělila jim finanční odškodnění, podle Šuty však víceméně symbolické.

O nebezpečnosti dioxinů se začalo mluvit počátkem 70. let. Problematická výroba ve Spolaně, při které vznikalo velké množství dioxinů, skončila v roce 1968 poté, co se mezi zaměstnanci objevila závažná onemocnění. Tři kontaminované budovy byly uzavřeny a ponechány svému osudu.

V druhé polovině 90. let začala chemička s nebezpečným dědictvím něco dělat. V roce 1998 byla zlikvidována první budova, odstranění dalších dvou se však ukázalo mnohem složitější a zatím není jisté, kdy k němu dojde. Na základě studie likvidace škod teprve dojde k výběru vhodného způsobu likvidace, který pak musí projít posouzením vlivů na životní prostředí. Až potom vybere Fond národního majetkufirmu, jež bude pověřena odstraněním budov.


reklama

 
Jan Bouchal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist