Dioxiny ve Spolaně stále hrozí, tvrdí aktivisté
"Budovy jsou zajištěny. Žádného úniku dioxinů se není třeba obávat," ujišťuje Joska, podle kterého jsou tvrzení ekologických aktivistů nepravdivá a pouze matou veřejnost.
Na dioxinové nebezpečí Šuta znovu upozornil, když dnes prezentoval výsledky měření obsahu dioxinů v krvi bývalých zaměstnanců Spolany, kteří v chemičce pracovali v 60. letech na výrobě chlorovaných pesticidů. Výzkum Kliniky nemocí z povolání odhalil minulý rok v krvi bývalých zaměstnanců Spolany jedenáctkrát víc dioxinů než u vzorku mužů stejného věku, kteří v podniku nepracovali.
Dioxiny zůstávají v organizmu velmi dlouho a způsobují závažné zdravotní problémy. Ukládají se v tukových buňkách a mimo jiné zvyšují nebezpečí nádorových onemocnění, cukrovky nebo infarktu. Šuta tvrdí, že z 80 zaměstnanců, kteří v 60. letech přišli do kontaktu s dioxiny jich dnes žije již jen 15. Spolana postiženým zaměstnancům přiznala nemoc z povolání a přidělila jim finanční odškodnění, podle Šuty však víceméně symbolické.
O nebezpečnosti dioxinů se začalo mluvit počátkem 70. let. Problematická výroba ve Spolaně, při které vznikalo velké množství dioxinů, skončila v roce 1968 poté, co se mezi zaměstnanci objevila závažná onemocnění. Tři kontaminované budovy byly uzavřeny a ponechány svému osudu.
V druhé polovině 90. let začala chemička s nebezpečným dědictvím něco dělat. V roce 1998 byla zlikvidována první budova, odstranění dalších dvou se však ukázalo mnohem složitější a zatím není jisté, kdy k němu dojde. Na základě studie likvidace škod teprve dojde k výběru vhodného způsobu likvidace, který pak musí projít posouzením vlivů na životní prostředí. Až potom vybere Fond národního majetkufirmu, jež bude pověřena odstraněním budov.
reklama