Do Británie se po tisících let vrátili volně žijící zubři
Evidence gathered from across the world shows that #wilder approaches to #nature #conservation provide the most efficient solutions to the #nature and #climate crises. #WilderBlean marks the beginning of a new era of conservation.
— Kent Wildlife Trust (@KentWildlife) July 18, 2022
Photo by @robcanis pic.twitter.com/VAjUlxXggt
Záliba zubrů v kůře zlikviduje některé stromy, jejich pohyb po lese otevře stezky, čímž se na lesní půdu dostane světlo. Díky tomu se podle odborníků bude dařit novým rostlinám, hmyzu, ještěrkám, ptákům a netopýrům. Cílem projektu je zjistit, jak dobře mohou zubři fungovat jako přirození "ekosystémoví inženýři" a pomoci při obnově divoké přírody.
Proměna hospodářského lesa na přírodní by také mohla pomoci při řešení klimatické krize, protože takový hvozd bude absorbovat více oxidu uhličitého.
Zubr evropský patří na světě mezi ohrožené druhy, kterým hrozí vyhynutí. Na světě podle odhadů žije přibližně 7500 kusů tohoto největšího evropského kopytníka, ve volné přírodě je jich polovina. Díky projektům, které se zaměřují na návrat těchto zvířat do volné přírody jich ale postupně přibývá.
"Obnova přirozeně fungujících ekosystémů je důležitým a levným nástrojem v boji proti klimatické krizi," řekl šéf neziskové organizace Kent Wildlife Trust (KWT) Evan Bowen-Jones. Lidé podle něj při obnově přírodní krajiny musejí více spoléhat na "přírodní inženýry" jako jsou zubři, divočáci a bobři.
V Kentu byly vypuštěny dvě mladší a jedna starší samice, která bude matkou stáda. V polovině srpna se k nim připojí mladý samec z Německa, jehož příjezd se zpozdil kvůli komplikacím souvisejícím s brexitem.
Ochranáři budou zubry sledovat díky speciálním obojkům, které zaznamenávají pohyb zvířat. Budou také sbírat poznatky o rostlinách, s nimiž kopytníci přijdou do kontaktu, odebírat vzorky půdy, počítat červy, zkoumat strukturu vegetace a monitorovat bezobratlé, ptáky i savce.
Zpočátku budou mít samice k dispozici pětihektarovou dvojitě oplocenou oblast, kterou budou moci prozkoumávat, ale po příchodu samce se tato plocha zvětší na 50 hektarů. Nakonec budou mít zvířata přístup na 200 hektarů. Strážci parku očekávají, že se zubři časem rozmnoží.
V jiných britských parcích jsou zubři drženi v menších oblastech a dostávají doplňkové krmení, odborníci je proto nepovažují za volně žijící.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Dalibor Motl
19.7.2022 08:28Jan Knap
19.7.2022 21:09Břetislav Machaček
20.7.2022 10:00 Reaguje na Jan Knapnechápe komplexnost přírody samotné. Ti velcí kopytníci stádového
typu jsou odsouzeni na život pro mnohé v nenáviděných oborách
(u nás honosně nazvaných rezervace velkých kopytníků), protože
pak by bylo třeba oplotit i pole, aby je stádo nezničilo pouhým
průchodem, natož spásáním. A byly by to ploty mohutné a nákladné.
Takže jak už jsem psal, tak zaplotíme pole před zubry, pastviny
před vlky, rybníky před vydrami a kormorány a cílené dřeviny před
bobry a zvěří, která už toho mezi ploty mnoho k snědku nenajde.
Ploty a v NP zákazové tabulky sejít mimo stezku se i vyčurat, tak
bude vypadat příroda budoucnosti řízená úzce zaměřenými ochranáři
na ikony podle svých zájmů.