https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-prazske-prirody-se-vratilo-52-zachranenych-netopyru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do pražské přírody se vrátilo 52 zachráněných netopýrů

5.4.2019 00:47 | PRAHA (ČTK)
Ve Stromovce žije až devět druhů netopýrů, nejčastěji je možné vidět netopýry parkové a rezavé.
Ve Stromovce žije až devět druhů netopýrů, nejčastěji je možné vidět netopýry parkové a rezavé.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nad pražskou Stromovku dnes vylétlo 52 netopýrů, kteří museli část zimy přečkat v záchranné stanici Lesů hlavního města. Většinu z vypuštěných netopýrů tvořili netopýři rezaví, které ze zimního spánku ve větrací šachtě domu probudila rekonstrukce bytu, a po jednom netopýrovi večerním a nejmenším. Odlet netopýrů z rukou ošetřovatelů pozorovalo zhruba 200 lidí.

 

Přestože proti loňskému roku, kdy pracovníci záchranné stanice na konci března vypouštěli ve Stromovce 209 netopýrů, tentokrát čekal v přepravkách na vypuštění zhruba čtvrtinový počet netopýrů, zájem byl několikanásobný. Mezi lidmi byly zejména mladí lidé a rodiny s malými dětmi, které si netopýry zvědavě prohlížely a fotografovaly.

Ošetřovatelé netopýry z přepravek vyndávali a nechali je zahřát. Někteří netopýři byli probuzení a hned připravení odlétnout, jiným to chvilku trvalo. Nakonec však všichni našli dostatek sil. Novým domovem budou těmto létajícím savcům dutiny stromů nebo dřevocementové netopýří budky, které jsou ve Stromovce a na nedalekém Císařském ostrově.

Navzdory velmi rozšířenému tvrzení se žádný netopýr nezamotal do vlasů. Ošetřovatelé ho označují za mýtus kvůli dobré orientaci těchto zvířat. Někteří lidé se netopýrů bojí, protože je zaměňují s upíry, kteří žijí v Jižní Americe a sají krev například dobytku. Všechny druhy netopýrů žijící v Česku jsou hmyzožravé. V některých kulturách nejsou netopýři obávaní, ale naopak symbolem štěstí.

Kolonii, která čítala 74 jedinců, probudila v únoru ze spánku ve větrací šachtě rekonstrukce bytu. Někteří jedinci potřebovali ošetřit, většina však mohla v záchranné stanice hned pokračovat ve spánku. Celkem 24 netopýrů zatím ve stanici zůstává, protože ještě potřebuje péči ošetřovatelů.

Před vypuštěním pěti desítek netopýrů bylo nutné dodržet správný postup. "Když jsme věděli, kdy je budeme vypouštět, tak jsme je 14 dní předtím dokrmili, protože oni během zimního spánku ztratí hodně ze svých zásob," řekla ČTK ošetřovatelka Zuzana Pokorná.

Ošetřovatelé je krmili moučnými červy. "Když jsou v lidské péči, tak většinou sami od sebe nepochopí, že by měli jíst z misky, protože netopýři rezaví loví hmyz ve vzduchu, takže je to pro ně nepřirozené. Musíme je krmit jednoho po druhém pinzetou do tlamičky a musí se to naučit. Ale jakmile to pochopí, tak už jim to chutná a baští velmi rádi," dodala.

V zimě by probuzení netopýři bez pomoci člověka uhynuli hlady a vyčerpáním, pokud by rychle nenašli novou skrýš. V zimě jsou v hibernaci, kdy je jejich organismus zpomalený a čerpá energii z tukových zásob. Problémem je to, že netopýři se živí hmyzem, kterého je ale v zimě nedostatek.

Ve Stromovce žije až devět druhů netopýrů, nejčastěji je možné vidět netopýry parkové a rezavé. Jako úkryty jim slouží dutiny stromů a dřevocementové netopýří budky, kterých je ve Stromovce pět a dalších šest na nedalekém Císařském ostrově.

Všechny druhy netopýrů jsou v ČR chráněné. Pražská záchranná stanice, kterou provozují Lesy hlavního města, v roce 2017 přijala 220 netopýrů, loni to bylo 390 a za první měsíce letošního roku péči v záchranné stanici potřebovalo 186 netopýrů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist