Do pražské přírody se vrátilo 52 zachráněných netopýrů
Přestože proti loňskému roku, kdy pracovníci záchranné stanice na konci března vypouštěli ve Stromovce 209 netopýrů, tentokrát čekal v přepravkách na vypuštění zhruba čtvrtinový počet netopýrů, zájem byl několikanásobný. Mezi lidmi byly zejména mladí lidé a rodiny s malými dětmi, které si netopýry zvědavě prohlížely a fotografovaly.
Ošetřovatelé netopýry z přepravek vyndávali a nechali je zahřát. Někteří netopýři byli probuzení a hned připravení odlétnout, jiným to chvilku trvalo. Nakonec však všichni našli dostatek sil. Novým domovem budou těmto létajícím savcům dutiny stromů nebo dřevocementové netopýří budky, které jsou ve Stromovce a na nedalekém Císařském ostrově.
Navzdory velmi rozšířenému tvrzení se žádný netopýr nezamotal do vlasů. Ošetřovatelé ho označují za mýtus kvůli dobré orientaci těchto zvířat. Někteří lidé se netopýrů bojí, protože je zaměňují s upíry, kteří žijí v Jižní Americe a sají krev například dobytku. Všechny druhy netopýrů žijící v Česku jsou hmyzožravé. V některých kulturách nejsou netopýři obávaní, ale naopak symbolem štěstí.
Kolonii, která čítala 74 jedinců, probudila v únoru ze spánku ve větrací šachtě rekonstrukce bytu. Někteří jedinci potřebovali ošetřit, většina však mohla v záchranné stanice hned pokračovat ve spánku. Celkem 24 netopýrů zatím ve stanici zůstává, protože ještě potřebuje péči ošetřovatelů.
Před vypuštěním pěti desítek netopýrů bylo nutné dodržet správný postup. "Když jsme věděli, kdy je budeme vypouštět, tak jsme je 14 dní předtím dokrmili, protože oni během zimního spánku ztratí hodně ze svých zásob," řekla ČTK ošetřovatelka Zuzana Pokorná.
Ošetřovatelé je krmili moučnými červy. "Když jsou v lidské péči, tak většinou sami od sebe nepochopí, že by měli jíst z misky, protože netopýři rezaví loví hmyz ve vzduchu, takže je to pro ně nepřirozené. Musíme je krmit jednoho po druhém pinzetou do tlamičky a musí se to naučit. Ale jakmile to pochopí, tak už jim to chutná a baští velmi rádi," dodala.
V zimě by probuzení netopýři bez pomoci člověka uhynuli hlady a vyčerpáním, pokud by rychle nenašli novou skrýš. V zimě jsou v hibernaci, kdy je jejich organismus zpomalený a čerpá energii z tukových zásob. Problémem je to, že netopýři se živí hmyzem, kterého je ale v zimě nedostatek.
Ve Stromovce žije až devět druhů netopýrů, nejčastěji je možné vidět netopýry parkové a rezavé. Jako úkryty jim slouží dutiny stromů a dřevocementové netopýří budky, kterých je ve Stromovce pět a dalších šest na nedalekém Císařském ostrově.
Všechny druhy netopýrů jsou v ČR chráněné. Pražská záchranná stanice, kterou provozují Lesy hlavního města, v roce 2017 přijala 220 netopýrů, loni to bylo 390 a za první měsíce letošního roku péči v záchranné stanici potřebovalo 186 netopýrů.
reklama