Do Průčelské rokle se vrátili sokoli, kvůli jejich zahnízdění je lokalita dočasně uzavřena

“Sokolí samice, s velkou pravděpodobností ta, která v Průčelské rokli hnízdila i v loňském roce, se na skalní římse vyskytuje pravidelně. Vymezili jsme území s dočasným zákazem vstupu, abychom páru umožnili v klidu vyvést mladé,“ řekl Petr Kříž, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří. “V loňském i předloňském roce nebylo hnízdění sokolů úspěšné. Samice, která je v raných fázích hnízdění velmi citlivá, byla vyrušena horolezci a hnízdo opustila,“ vysvětlil Petr Kříž.
Oblast Výřích skal v Průčelské rokli bude letos pod zvýšeným dohledem strážců přírody AOPK ČR. Vzhledem ke špatným zkušenostem s neukázněnými návštěvníky v předchozích letech pomohou klid pro sokoly zajišťovat i policisté z Brné. “Celá oblast je již vymezena páskou a opatřena informačními cedulemi s upozorněním. Mrzí nás, že jsme museli sáhnout ke zvýšenému dohledu kvůli několika svéhlavým jedincům,“ doplnil Křížek. Podle něho nejvíce sokolům vadí pohyb nad a v úrovni jejich hnízda, a proto je nejrizikovější přístup z horní části skal, kde se nachází několik vyhlídek.
K apelům na horolezce se letos připojila i Oblastní vrcholová komise Českého horolezeckého svazu Severozápadní Čechy. “Naše členy pravidelně informujeme o všech dočasných uzavírkách lezeckých oblastí. V tomto roce navíc upozorňujeme na Výří skály v Průčelské rokli, kde v loňském roce pár jedinců opakovaně zákaz porušovalo. Naštěstí je takovéto jednání v horolezecké komunitě mimořádnou výjimkou,“ řekl její předseda Pavel Suchopárek.
Sokoli před hnízděním předvádí akrobatické zásnubní lety. V přírodě hnízdí převážně na skalních stěnách. Oblíbili si lidské stavby. Na svá hnízda se pravidelně vracejí, nebo hnízdí aspoň poblíž starého místa. Samice snáší 3-4 vejce nejčastěji na konci března či začátku dubna. Sedí na nich 29-30 dní samice, občas ji střídá samec. Před rokem 1950 byla populace sokolů v tehdejším Československu poměrně silná. Poté došlo k prudkému úbytku z důvodu používání pesticidů, které se přes potravní řetězec dostávaly do těla dravců. V letech 2001–2003 byl počet hnízdících sokolů v ČR odhadnut na 20–25 párů.
reklama