https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-prucelske-rokle-se-vratili-sokoli-kvuli-jejich-zahnizdeni-je-lokalita-docasne-uzavrena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Průčelské rokle se vrátili sokoli, kvůli jejich zahnízdění je lokalita dočasně uzavřena

15.3.2018 16:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Oblast Výřích skal v Průčelské rokli bude letos pod zvýšeným dohledem strážců přírody AOPK ČR. Kromě kriticky ohroženého sokola stěhovavého (na obrázku) zde pravidelně hnízdí i ohrožený výr velký. Zákaz vstupu trvá vždy do 30. června. Klid pro sokoly pomohou zajišťovat i policisté z Brné.
Oblast Výřích skal v Průčelské rokli bude letos pod zvýšeným dohledem strážců přírody AOPK ČR. Kromě kriticky ohroženého sokola stěhovavého (na obrázku) zde pravidelně hnízdí i ohrožený výr velký. Zákaz vstupu trvá vždy do 30. června. Klid pro sokoly pomohou zajišťovat i policisté z Brné.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | František Pelc / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Ve skalách v Průčelské rokli u Brné se opět zahnízdili sokoli. Loni a předloni se zahnízdění sokolů nepodařilo, samici vyrušili horolezci. Proto je nyní oblast dočasně uzavřena a hlídána strážci. Kromě kriticky ohroženého sokola stěhovavého zde pravidelně hnízdí i ohrožený výr velký. Zákaz vstupu trvá vždy do 30. června. Informovala o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) .
 

“Sokolí samice, s velkou pravděpodobností ta, která v Průčelské rokli hnízdila i v loňském roce, se na skalní římse vyskytuje pravidelně. Vymezili jsme území s dočasným zákazem vstupu, abychom páru umožnili v klidu vyvést mladé,“ řekl Petr Kříž, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří. “V loňském i předloňském roce nebylo hnízdění sokolů úspěšné. Samice, která je v raných fázích hnízdění velmi citlivá, byla vyrušena horolezci a hnízdo opustila,“ vysvětlil Petr Kříž.

Oblast Výřích skal v Průčelské rokli bude letos pod zvýšeným dohledem strážců přírody AOPK ČR. Vzhledem ke špatným zkušenostem s neukázněnými návštěvníky v předchozích letech pomohou klid pro sokoly zajišťovat i policisté z Brné. “Celá oblast je již vymezena páskou a opatřena informačními cedulemi s upozorněním. Mrzí nás, že jsme museli sáhnout ke zvýšenému dohledu kvůli několika svéhlavým jedincům,“ doplnil Křížek. Podle něho nejvíce sokolům vadí pohyb nad a v úrovni jejich hnízda, a proto je nejrizikovější přístup z horní části skal, kde se nachází několik vyhlídek.

K apelům na horolezce se letos připojila i Oblastní vrcholová komise Českého horolezeckého svazu Severozápadní Čechy. “Naše členy pravidelně informujeme o všech dočasných uzavírkách lezeckých oblastí. V tomto roce navíc upozorňujeme na Výří skály v Průčelské rokli, kde v loňském roce pár jedinců opakovaně zákaz porušovalo. Naštěstí je takovéto jednání v horolezecké komunitě mimořádnou výjimkou,“ řekl její předseda Pavel Suchopárek.

Sokoli před hnízděním předvádí akrobatické zásnubní lety. V přírodě hnízdí převážně na skalních stěnách. Oblíbili si lidské stavby. Na svá hnízda se pravidelně vracejí, nebo hnízdí aspoň poblíž starého místa. Samice snáší 3-4 vejce nejčastěji na konci března či začátku dubna. Sedí na nich 29-30 dní samice, občas ji střídá samec. Před rokem 1950 byla populace sokolů v tehdejším Československu poměrně silná. Poté došlo k prudkému úbytku z důvodu používání pesticidů, které se přes potravní řetězec dostávaly do těla dravců. V letech 2001–2003 byl počet hnízdících sokolů v ČR odhadnut na 20–25 párů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist