Do životního prostředí má letos jít z fondů EU dalších 20 miliard
"Pro rok 2016 máme ambici vypsat výzvy za dalších 20 miliard korun. Určitě priorita budou kanalizace, vodovody a rozvody pitné vody v souvislosti s propojením vodohospodářské soustavy do budoucna. To je také jedno z opatření proti suchu," uvedl Brabec. Dotace půjdou ale i například na odpadové hospodářství, ekologické zátěže, kotlíkové dotace a zlepšení kvality ovzduší.
Do roku 2020 bude moct Česko v rámci Operačního programu Životní prostředí využít více než 72 miliard korun (2,6 mld. eur). Oproti předchozímu by měl být nový program při čerpání dotací méně administrativně náročný pro žadatele i příjemce. Změnila se i názvosloví kvůli sjednocení terminologie všech operačních programů. Třeba na boj proti suchu a na zadržování vody v krajině by mělo v příštích pěti letech zamířit až více než osm miliard korun.
"Pojedeme všech pět prioritních os, hodně se ale bude pozornost zaměřovat na vodu. Tam jsme dokonce připraveni urychlit čerpání a vypsat další výzvy. Výzvu na retenci vody jsme vypisovali v listopadu a další budeme v březnu," poznamenal ministr.
V minulosti měl OP Životní prostředí s čerpáním dotací problémy, ztráty se odhadovaly pro roky 2013 až 2015 na více než 25 miliard korun. Postupně se snižovaly až pod pět miliard. Za roky 2014 a 2015 jsou ztráty podle odhadů na úrovni maximálně jedné miliardy, ministr je ale chce snížit až na nulu, v horším případě na stovky milionů korun, uvedl.
Ke zlepšení čerpání napomohlo podle Brabce i to, že se zlepšila práce Státního fondu životního prostředí. Zaměstnanci fondu řeší projekty často na individuální bázi, pravidelně telefonují starostům a dalším žadatelům a pracují i o víkendu, dodal Brabec.
reklama