https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dokonceni-protipovodnove-ochrany-brna-potrva-roky-vyzada-si-miliardy-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dokončení protipovodňové ochrany Brna potrvá roky, vyžádá si miliardy korun

14.9.2024 20:41 | BRNO (ČTK)
Výhled na město Brno.
Výhled na město Brno.
Licence | Volné dílo (public domain)
Dokončení protipovodňové ochrany na hlavních brněnských tocích potrvá ještě roky a vyžádá si miliardy korun. Před povodněmi není dostatečně chráněno území o rozloze asi deset kilometrů čtverečních, kde žije 24 000 lidí, a to zejména v jižní části města, uvádí specializovaný městský web Voda v Brně.
 
Antonín Tůma, jenž ve státním podniku Povodí Moravy působí jako ředitel pro správu povodí, v pátek připustil, že Brno před staletým průtokem není chráněno. Neznamená to, že by město opatření nepřipravovalo. Tempo ale ovlivňují vysoké náklady, projekční náročnost, chybějící územní plán i spory o podobu opatření na konkrétních místech.

Téměř před 20 lety začalo Brno s Povodím Moravy pracovat na koncepci protipovodňové ochrany založené na přírodě blízkých principech a spojené většinou také s úpravou širšího okolí vodních toků. Koncepce rozdělila opatření do 28 etap a vyčlenila pět prioritních úseků: Poříčí, Trnitá, Zbrojovka, Sokolova a Jih.

Z prioritních úseků je zatím ve výstavbě pouze Poříčí. Práce, které měly být hotové loni na podzim, ale nabraly skluz. Letos na jaře se potřetí posouval termín dokončení, tentokrát na duben 2025.

Nejde o jednoduchý projekt, provázejí ho nepředvídatelné okolnosti, uvedl na jaře mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Kromě koryta řeky se opravuje také kanalizace, vodovody a další sítě, to vše uprostřed města mezi rušnými ulicemi a mosty. Původní rozpočet 1,26 miliardy bude s jistotou překročený.

Právě skutečnost, že na Poříčí je místo hotových opatření staveniště, komplikuje aktuální povodňovou situaci v Brně. Stavební firmy musely staveniště nejprve vyklidit, aby bylo možné začít naplno vypouštět vodu z Brněnské přehrady.

"Stavba je zajištěna, materiál a stroje byly odvezeny, z toku byly odstraněny nebezpečné překážky a zároveň začalo preventivní plnění pytlů pískem, které by se v případě potřeby použily spolu s betonovými svodidly na přehrazení těch míst na Poříčí, kde není dokončena protipovodňová ochrana," uvedl v pátek náměstek primátorky René Černý (ANO).

Úsek Trnitá se má podle městského webu začít stavět v roce 2026, Zbrojovka v roce 2028. Náklady ještě nejsou stanovené, budou ale řádově podobné jako na Poříčí. V případě úseků Sokolova a Jih se zatím připravuje projekční fáze.

Kromě jiných faktorů mohla tempo příprav v Brně ovlivnit i skutečnost, že město v posledních desetiletích neutrpělo skutečně ničivé povodňové škody. Největší povodně 20. století se v Brně odehrály na přelomu 30. a 40. let.

V roce 1938 postihla město stoletá voda na Svitavě a padesátiletá na Svratce. V roce 1941 se situace otočila a město ohrožovala stoletá povodeň na Svratce a padesátiletá na Svitavě. V červenci 1997, kdy živel řádil po celé Moravě, uchránila Brno od největších škod akumulace vody na Vírské přehradě, kde byla zrovna hladina kvůli opravám hráze a výstavbě vodovodu dočasně snížená o deset metrů.

Politici zatím nechtějí příliš komentovat, zda město nemohlo udělat pro stavbu zábran víc. "Na toto teď není čas. To budeme řešit, až voda opadne," řekl Sezam Zprávám starosta městské části Brno-jih David Grund (ODS).


reklama

 
Jan Tomandl
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

14.9.2024 19:39
No, když na to byly peníze na Prahu, musí být i na Brno !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.9.2024 06:06 Reaguje na smějící se bestie
z těch peněz musí vžít půl Brna... tak to zkrátka nemůže být levný...nuďme vděčni za to, že hlavní město není v Brně ale v Praze...
Odpovědět

Radek Čuda

18.9.2024 16:29 Reaguje na smějící se bestie
Praha si to platila sama.
Vy místo toho budete mít halu a Kometa kde hrát.
A lanovku k tomu:-)
Každej má holt něco.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.9.2024 06:09
typické Brno, na severu se ještě koupou a Brno už přemýšlí z koho vydrbat prachy...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.9.2024 07:45
Ale průtočné poměry žádného ze 7 mostů na Poříčí se nemění, tak jaképak protipovodňování.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.9.2024 12:45 Reaguje na Slavomil Vinkler
ano, když jsem byl v Brně 10 let, tak mě už málo co překvapí...
Odpovědět

Pavel Železný

16.9.2024 10:15 Reaguje na Slavomil Vinkler
Např. silniční/tramvajový most na ulici Renneská, 37,447 km: údaje dle Generelu odvodnění města Brna, část C, kap. C.3.1.1: "Spodní hrana mostovky je na kótě 200,69m n.m. Hladina stoleté povodně je na kótě 200,88m n.m. Hladina stoleté neovlivněné povodně je na kótě 201,60m n.m. To znamená, že most stoletou povodeň neprovede a hrozí ucpávání plávím."
Odpovědět
HH

Honza Honza

15.9.2024 15:07
Příroda musí být co nejpřírodnější- hodně lesů (zv. zahuštěné lesy s mrtvým dřevem zachycují vodu), močály, ale i nádrže (zvl. když jsou inteligentně odpouštěny při dobré informovanosti - vláda dělá, co může), ale i nízké nezpevněné břehy řek, aby se voda mohla rozlévat po loukách (takto v minulosti vznikaly rozsáhlá rovná údolí), meandry, slepá ramena.
Zde je vidět nedomyšlenost ekologů- ty odmítají všechny přehrady, protože se zničí cenné biotopy.
Rozhodování ve společnosti proto musí být je demokratické, parlamentní většinou, ne aby rozhodoval spolek s úzkým zaměřením.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.9.2024 20:58 Reaguje na Honza Honza
tak je, neporušené lesy jsou jako houba.
Když už jsme u toho, tak když dávají tolik záběrů z měst, kde se vylila voda z břehů, tak jsem tam nějak přehlédl mobilní bariéry podél řek.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist