Drůbežáři: Klecí ubývá i bez zákazu, přestavba bude stát 5 miliard
Zemědělci argumentují tím, že k roku 2012, kdy začal fungovat zákaz chovu nosnic v tzv. neobohacených klecích, museli rekonstruovat své chovy. Cena vajec, za které je v průměru zemědělci prodávají obchodníkům, se dlouhodobě nezvyšuje. "Loni byla průměrná cena vajec 1,7 korun. Před 22 lety šlo o 1,9 koruny za kus," dodal předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Cena se tak v průměru nezvýšila ani s přechodem části chovů na neklecové systémy. Pro spotřebitele vejce loni stály 3,14 koruny za kus, uvedl Pýcha.
Předseda Zemědělského družstva Senice na Hané Jaroslav Navrátil řekl, že v případě zákazu klecových chovů družstvo, které má kolem 80 000 nosnic, s produkcí vajec skončí. Do zisku se chov od roku 2012 dostal jednou, v době zvýšení cen kvůli fipronilové kauze, dodal.
Podle odborných vyjádření je úhyn nosnic v klecových chovech menší než ve voliérách nebo volných chovech, sdělila profesorka Eva Tůmová z katedry speciální zootechniky České zemědělské univerzity v Praze. Podle prorektorky Martiny Lichovníkové z Ústavu chovu a šlechtění zvířat agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně ale nejde obecně zhodnotit, zda jsou lepší podmínky pro život nosnic v klecích nebo mimo ně. Mimo klece mají slepice lepší možnost přirozeného chování jako je hrabání nebo popelení se.
Podle Dlouhé by následkem zákazu klecí bylo snížení české soběstačnosti v produkci vajec. Pokud by se slepice chovaly na stejné ploše jako nyní v klecích, jejich počet by se snížil v ČR o třetinu. V EU se loni snížil počet nosnic v klecích o 2,5 procentního bodu na zhruba 48 procent.
Skupina poslanců z ANO, ČSSD, Pirátů, TOP 09 a SPD chce zavést zákaz chovu slepic v klecích od roku 2027. Termín ukončení chovu v klecích poslanci vybrali vzhledem k patnáctileté životnosti klecí, které byly instalovány v roce 2012.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Majka Kletečková
12.6.2020 17:41Je to dobře načasované. Od roku 2012 začal platit zákaz používání neobohacených klecí a těsně před rokem 2027 skončí životnost nových klecí, které byly v roce 2012 instalovány.
Obchodní řetězce s tím víceméně počítají, oznámily, že nebudou brát vejce z klecí od roku 2025.
A výzkumníci a vědci z oboru už by mohli začít s větší intenzitou bádat, jak učinit za rozumné náklady halové chovy na podestýlce přátelštější s ohledem na přirozené potřeby slepic.
Jan Šimůnek
13.6.2020 08:49 Reaguje na Majka KletečkováJan Šimůnek
13.6.2020 08:51 Reaguje na Jan ŠimůnekJe jasné, že Agrofert bude přechod na méně efektivní chovy stát podstatně méně relativních nákladů než malé nebo střední podniky. Z čehož je jasně vidět, kdo si tyhle lidi platí.
Viktor Šedivý
13.6.2020 08:58 Reaguje na Majka KletečkováJan Šimůnek
13.6.2020 13:56 Reaguje na Viktor ŠedivýViktor Šedivý
13.6.2020 19:27 Reaguje na Jan ŠimůnekTady je to ale takové průhledné, že i dítě musí vrtět hlavou co je dobého na tom, když:
se postupuje proti přání drtivé většiny obyvatel,
slepice budou mít horší podmínky,
vejce budou méně kvalitní,
zato budou dražší.
Tady se opravdu žádným žvaněním nedá nijak žádné "dobro" najít.
Jan Šimůnek
14.6.2020 08:55 Reaguje na Viktor ŠedivýJinak "tlamocvičné obory" to je naprosto geniální charakteristika. To budu občas citovat.