Druhý výbuch v japonské jaderné elektrárně, explodoval vodík
Podle Japonské agentury pro jadernou a průmyslovou bezpečnost (NISA) došlo k výbuchu v pondělí kolem druhé ráno v budově reaktoru. Samotná nádoba reaktoru ale poškozena nebyla. Také kontrolní místnost je stále funkční, píše na svých stránkách Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA). Podle ní bylo při výbuchu zraněno šest lidí. Podle IAEA by měl být reaktor na zařízení Fukušima 3 bezpečně vypnutý.
Podobný výbuch se odehrál v sobotu ráno v budově reaktoru Fukušima 1. Japonské úřady ujistily IAEA, že i sobotní exploze na zařízení Fukušima 1 se odehrála mimo primární oblast reaktoru a nikoli v ní. Provozovatel elektrárny Tokijská společnost pro elektrickou energii (TEPCO) potvrdila, že kontejnment (bezpečnostní obalu reaktoru) zůstal neporušen.
Podle prohlášení IAEA se rozhodli technici na reaktoru Fukušima 1 snížit tlak páry v kontejnmentu. Japonské úřady v neděli sdělily IAEA, že zařízení Fukušima 1, 2 a 4 jsou zásobovány energii z externích zdrojů.
Kvůli zemětřesní a cunami došlo k výpadku chladícího systému. Systém by měly zálohově napájet dieselové agregáty. Kvůli cunami ale nefungují, píše IAEA. TEPCO navrhlo jako protiopatření, které by mělo zmírnit škody na jádru reaktoru, použít směs mořské vody a bóru. Opatření schválila japonská agentura pro jadernou a průmyslovou bezpečnost (NISA) a napouštění do nádoby reaktoru začalo již v sobotu ráno. Stejně tak chladí i další reaktory elektrárny Fukušima
V zařízení Fukušima používají takzvané varné reaktory (BWR - boiling water reactor), které využívají vodu jak k chlazení, tak přímo i k výrobě elektřiny na turbíně. K varu vody tedy dochází přímo v tlakové nádobě reaktoru. Elektrárny s těmito reaktory mají jen jeden okruh vody, což znamená na jedné straně vyšší energetickou účinnost, ale také problém s nižší bezpečnosti. Když voda přestane proudit, dojde k jejímu ohřívání a vytváří se více páry, která zvyšuje tlak na stěny reaktorové nádoby.
Video na serveru Youtube zaznamenávající sobotní vysílání japonské televize s výbuchem v jaderné elektrárně:
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Pomerna dulezitost prirozenych a neprirozenych jevu - 14. 3. 2011 - V.J.No, to není nic nového pod sluncem, že si média zgustnou na něčem a věc udělají 10x vážnější než skutečně je.Na druhé straně - je to JE a má vážnější problémy, to je extra vzácná situace, která moc často nenastala (kromě Černobylu který vybouchnul tak max. ještě v Three Mile Island a v Británii tuším v 60.letech, obě tyhle havárie byla ale ještě vážnější). Když spadnul tuším v roce 1998 Concorde v Paříži tak se o tom popsaly tuny papíru - a má to snad znamenat že to bylo nebezpečné letadlo? Ne zkrátka jenom jedno spadlo po desítkách let létání, byla to neobvyklá situace a média to lákalo jako med vosy. Je bohužel pravda že lidi si spíš koupí noviny kvůli problémům s JE než "jen" dalšímu zemětřesení - to se mi samozřejmě nelíbí, ale kolik prostoru se tady věnovalo v médiích loňským katastrofálním záplavám v Pákistánu, o kterých generální tajemník OSN prohlásil že to byla největší přírodní katastrofa poslední doby, horší než Haiti nebo tsunami v Indonésii? Myslím si, že tohle není nějak přehnaná reakce médií na JE, max. přehnaná reakce některých lidí nebo v případě Rakouska spíš chytré využití situace. |