Dvě z velkých přehrad zásobujících vodou Istanbul téměř vyschly
VİZE’DEKİ İKİ BARAJ KURUDU
— 24 TV (@yirmidorttv) October 4, 2021
Kırklareli'nin Vize ilçesindeki Kazandere ile Pabuçdere barajları İstanbul'un su ihtiyacının önemli bölümünü karşılıyor. Ancak yağışların azalması nedeniyle her iki barajda kurudu. Uzmanlar, umudumuz sonbahar yağışları diyor. pic.twitter.com/WW7MOPAfvp
Turecko se s intenzivním suchem potýká od roku 2019 a loňský rok byl v tomto směru nejhorší za pět let. Letos se situace ještě zhoršila, země se v důsledku sucha také potýkala s historickými lesními požáry. Sucho bylo nejhorší v srpnu, nyní s příchodem podzimu by se mohla situace zlepšit.
Obrázky vysychajících tureckých přehrad a nádrží se letos v místních médiích objevují prakticky každý týden. Už v lednu psala turecká média, že zásoby vody pro patnáctimilionový Istanbul byly na nejnižší úrovni za 15 let.
Z deseti nádrží, které zásobují Istanbulu, mají nyní nejnižší úroveň přehrady Kazandere a Pabuçdere, jejichž naplněnost klesla od dubna z asi 70 procent na méně než deset.
Přečtěte si také |
Petra Nevečeřalová: Jak moc je Kapské Město na suchu? Situace pohledem člověka, který v něm žijeSucha mnozí experti přičítají klimatickým změnám. Istanbul se ale potýká s chronickým nedostatkem vody a podle některých odborníků je hlavním důvodem vysoká spotřeba v důsledku narůstající populace tohoto finančního a obchodního centra země, které navštěvují i miliony turistů. Cestovní ruch sice klesl během pandemie covidu-19, ve stejné době ale podle místních médií zase vzrostla spotřeba vody kvůli hygienickým opatřením.
📌Kırklareli'nin Vize ilçesindeki Kazandere ile Pabuçdere barajları kurudu.
— Prof. Dr. Mustafa Öztürk (@ozturk_mustafa) October 4, 2021
📌Kazandere Barajı'nın doluluk oranı yüzde 8,02'ye, Pabuçdere'ninki ise yüzde 3,19'a düştü.
📌Türkiye'nin bazı bölgelerinde kuraklık ciddi boyutlarda devam ediyor.
📌Geç kalmadan acil eylem planı pic.twitter.com/ljsg05Yqus
K nedostatku vody v Istanbulu přispívají dlouhodobě i úniky vody ve staré vodovodní soustavě. Asi pětina vody kvůli nim nedorazí ke spotřebiteli, v některých čtvrtích je to až 35 procent, napsal v pondělí deník Daily Sabah v souvislosti s konferencí v Ankaře.
reklama