https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eea-vyuzivejte-vic-obnovitelnych-zdroju-pozor-na-rust-nakladni-dopravy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EEA: Využívejte víc obnovitelných zdrojů, pozor na růst nákladní dopravy

16.12.2005 14:27 | PRAHA (EkoList)
Evropská agentura pro životní prostředí, sídlící v Dánsku, vydala koncem listopadu souhrnnou zprávu o životním prostředí v Unii k roku 2005 a jejích výhledech do budoucna; nyní včetně informací o nových členských zemích. Zpráva posuzuje stav prostředí v oblasti průmyslu, energetiky a dopravy, zajímá se však i o ekologické zemědělství.
 

Analýza předpokládá rychlý ekonomický růst České republiky, způsobený vstupem do Unie. Ten bude podle EEA spojen s růstem intenzity energetiky a nákladní dopravy, emisí skleníkových plynů či látek způsobujících kyselé deště.

Spotřeba energie byla vloni 1099,3 PJ, což je významně méně než během první poloviny 90.let minulého století. Snížení způsobila transformace průmyslu a zavádění nových technologií výroby s nižší energetickou náročností. V současnosti spotřeba energie pomalu stoupá, v průměru o jedno procento ročně. Energetická náročnost je přitom o 60 procent vyšší než činí průměr v zemích evropské pětadvacítky, což je podle EEA problematické číslo. Agentura proto doporučuje v rámci národního programu ekonomického managementu energie využívat více obnovitelných zdrojů energie a druhotných zdrojů energie.

Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů tvořil v roce 2004 čtyři procenta z hrubé spotřeby elektřiny a 2,9 % z primárních zdrojů energie. I přesto že se podíl oproti roku 2003 mírně zvýšil, stále zůstává příliš nízký ve srovnání s národním cílem ČR: 8 % z hrubé spotřeby elektřiny v roce 2010. Zákon o obnovitelných zdrojích energie z letošního roku by měl významně napomoci tomuto cíli. Díky garantovaným výkupním cenám zmíněný zákon slibuje oživení investic do obnovitelných zdrojů, protože představuje finanční jistotu pro investory.

Větrná elektrárna Jindřichovice.
Foto: Martin Mach/EkoList
Emise látek způsobujících okyselování půdy oproti roku 1990 také dramaticky poklesly: o 90 % v případě oxidů síry (SO2), o 40 % u oxidů dusíku (NOx) a o polovinu u amoniaku (NH3). Současné i předpokládané budoucí klesající trendy těchto emisí jsou politicky podporovány zaváděním dvou národních programů pro redukci emisí. Měly by to umožnit limity pro vypouštění SO2 a NH3, které mají být splněny do roku 2010. Ovšem mohou být problémy se stropem pro "NOxy", alespoň podle extrapolace v současnosti mírně stoupajícího trendu jejich emisí.

Nákladní doprava od roku 1995 sledovala vývoj hrubého domácího produktu. V období 1995-98 poptávka kolísala podle změn v ekonomice, 1998-2001 byla na stejné hodnotě 36 tun km/1000 Kč (průměrně 1 tuna km/euro). V letech 2002-2003 stoupala rychleji než HDP, a v loňském roce naznačila zdvojnásobení růstu v poměru k HDP.

V oblasti ekologického zemědělství si EEA všímá stavu, na jaký upozornil tištěný EkoList v říjnovém čísle: z 263 000 ha půdy registrované KEZem je obděláváno necelých 8 %. Většina půdy slouží k pastvě hovězího dobytka. Největší růst ekologického zemědělství probíhal v letech 1998-2001 v souvislosti s obnovením státních dotací ekologickým zemědělcům. Od roku 2004 pak mohou získat sedláci další peníze z horizontálního programu pro rozvoj venkova.

Produkce komunálního odpadu v letech 1995-2002 stoupala, až na 4,6 milionů tun. Od roku 2002 mírně klesla. Ukládání na skládky zůstává nejběžnějším způsobem nakládání s odpady: v roce 2004 na skládkách skončilo 67 % odpadu. Recyklováno bylo 11,7 % a podíl recyklace roste. Také spalování odpadu se rozšířilo, od roku 1999 z méně než půl procenta až na téměř deset procent v roce 2003.

Zpráva se zabývá také vodou. Náš veřejný systém dodávek vody vypadal v letech 2003-2004 takto: 24 % z celkového odběru tvořily povrchové vody, 86 % vody podzemní. Největší podíl na odběru povrchových vod měl energetický průmysl (54%). Zemědělství není významným spotřebitelem, odebralo jen 4 % povrchových vod a 2 % podzemních. Celkový klesající trend spotřeby vody, jaký probíhal od 90.roku do roku 2001, už nepokračuje, přesto pokles spotřeby oproti roku 1990 činí 41 %.

V roce povodní se kupodivu trend obrátil a spotřeba vody ve všech kategoriích stoupla o 20 %, nejvíce ve výrobě elektřiny a tepla. Ovšem předběžná data za rok 2004 naznačují, že odběr opět poklesl téměř o 5 % procent u povrchových i podzemních vod.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist