Ekologická daňová reforma se realizace do voleb nedočká
"Větší problém s EDR má ministerstvo financí, protože se mu nechce do voleb zvyšovat daně," přiznává tisková mluvčí MŽP Karolína Šůlová. Podle ředitele odboru ekonomiky životního prostředí Drahomíra Fránka je dalším problémem výměna na postu odpovědné náměstkyně na MF, kde Ivonu Legierskou nahradila Dana Trezziová. Ta se musí na ministerstvu zaučit a podle Fránka je otazník, kdy přijde na řadu EDR. Předkladatelem je totiž MŽP společně s MF.
Současně se EDR nelíbí ani jiným ministerstvům. Ministerstvo práce a sociálních věcí nechce zvyšovat ceny černého uhlí kvůli dopadům na nízkopříjmové vrstvy obyvatelstva a ministerstvu průmyslu a obchodu zase vadí zvýšení cen energií pro průmysl a energetiku. Vláda proto požádala Evropskou komisi o odložení implementace příslušné směrnice, ta jí vyhověla a minimální sazby na energie bude muset ČR zavést až od 1. ledna 2008.
Pracovní skupina expertů MŽP vedená Martin Bursíkem má ovšem ambiciózní plán restrukturalizovat daně i ve stavebnictví a dopravě. I Bursík ale přiznává, že jediné, co se může do parlamentních voleb stihnout, je předložení koncepce vládě v listopadu letošního roku. "Paragrafovaného znění se ale koncepce určitě nedočká a je otazník, co s EDR udělá nová vláda," uvedl.
Ekologická daňová reforma má daňově znevýhodnit energetické suroviny, které jsou škodlivé životnímu prostředí. EU svojí směrnicí stanovila minimální sazby daní na jednotlivé energetické produkty, ale vytvoření zbytku legislativy ponechala na členských státech.
reklama