https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-pozaduji-predelani-zemedelskeho-strategickeho-planu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace požadují předělání zemědělského strategického plánu Aktualizováno

20.12.2021 12:00 | PRAHA (ČTK)
"Ekologické organizace upozorňují, že nastupující vláda nebude bez významné změny dotací moci naplnit své cíle. Mezi ně patří například vyčlenění deseti procent zemědělské plochy pro ochranu biodiverzity, dosažení 25 procent plochy obhospodařované v ekologickém režimu, lepší zadržování vody v krajině nebo šetrnější užívání pesticidů a umělých hnojiv," uvedly v dopise organizace Hnutí Duha, Živá voda nebo Česká společnost ornitologická.
"Ekologické organizace upozorňují, že nastupující vláda nebude bez významné změny dotací moci naplnit své cíle. Mezi ně patří například vyčlenění deseti procent zemědělské plochy pro ochranu biodiverzity, dosažení 25 procent plochy obhospodařované v ekologickém režimu, lepší zadržování vody v krajině nebo šetrnější užívání pesticidů a umělých hnojiv," uvedly v dopise organizace Hnutí Duha, Živá voda nebo Česká společnost ornitologická.
Ekologické organizace požadují po novém vedení ministerstva zemědělství, aby přepracovalo návrh zemědělského strategického plánu, který připravil odcházející ministr Miroslav Toman (ČSSD). Podle něj by se měla vyvíjet česká zemědělská politika do roku 2027 a Evropské komisi se má odeslat do konce roku. Aktivisté však podle svého vyjádření očekávají vstřícnost komise, že pozdější odevzdání plánu vadit nebude. Agrární komora ČR však rychlé změny bez konzultace se zemědělci odmítá.
 
Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý ČTK sdělil, že snahou ministerstva je poslat materiál komisi v termínu, kvůli nástupu nové vlády ale úřad informuje komisi, že některá doplnění budou poslána až v lednu.

Řízení ministerstva zemědělství se dnes ujal vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL), jeho nástupce Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) by měl být se zpožděním kvůli nákaze koronavirem jmenovaný až v lednu. "Ekologické organizace upozorňují, že nastupující vláda nebude bez významné změny dotací moci naplnit své cíle. Mezi ně patří například vyčlenění deseti procent zemědělské plochy pro ochranu biodiverzity, dosažení 25 procent plochy obhospodařované v ekologickém režimu, lepší zadržování vody v krajině nebo šetrnější užívání pesticidů a umělých hnojiv," uvedly v dopise organizace Hnutí Duha, Živá voda nebo Česká společnost ornitologická.

Komise podle ekologických organizací zaslala k předběžnému návrhu ministerstva 60 stran připomínek, očekává tak podle nich výrazné přepracování. "Strany nové vlády se dlouhodobě vymezovaly proti politice bývalé vlády a slibovaly zásadní změny v péči o naši krajinu a půdu. Zemědělské dotace jsou proto zcela klíčové. Nyní je ten okamžik, kdy musí konat. Přepracovat návrh zemědělských dotací tak, aby podpořil odpovědně hospodařící zemědělce v obnově mizející biodiverzity, v produkci zdravých a kvalitních potravin a v zastavení degradace a odnosu nenahraditelné půdy," uvedla ředitelka Hnutí Duha Anna Kárníková.

"Některé části Strategického plánu budeme ještě upravovat na základě koaličního programu a priorit nové vlády," upozornil bez bližších podrobností mluvčí ministerstva. Podle informací ČTK se jednalo i o víkendu. "S ohledem na nástup nové vlády a také nařízenou karanténu budoucího ministra zemědělství Zdeňka Nekuly odešleme dnes Evropské komisi dopis, ve kterém ji budeme informovat, že některá doplnění Strategického plánu zašleme až dodatečně v průběhu ledna. Do konce letošního roku plánujeme také setkání se zástupci nevládních organizací, se kterými chceme probrat některé sporné body Strategického plánu," dodal mluvčí. Komise pak bude mít tři měsíce na zaslání připomínek, které bude ČR muset vypořádat. Následně bude plán schválen definitivně.

Komora naopak změny odmítá s tím, že se současný návrh strategického plánu projednával více než rok jak se zemědělskou, tak s nezemědělskou veřejností. "Následně jej v řádném termínu na konci října schválila vláda s tím, že Evropská komise stanovila jako nejzazší termín konec letošního roku. Změny provedené těsně před odesláním Evropské komisi bez další potřebné diskuse se samotnými zemědělci by podle našeho názoru mohly mít vážné dopady na fungování agrárního sektoru v ČR," uvedl prezident komory Jan Doležal. Ten za zásadní považuje, aby bylo spolufinancování Programu rozvoje venkova na 65 procentech, pokud by bylo nižší, nebude podle něj možné plnit ekologické požadavky EU. "Současně souhlasíme s původně navrženou výší redistributivní platby na úrovni deseti procent, čímž ve výsledku dosáhneme vyšší podpory menších zemědělců bez extrémního dopadu na podniky, které se v ČR věnují stále ohroženější živočišné a speciální rostlinné výrobě," dodal. Komora pak také odmítá zavedení limitů pro dotace pro farmu, tzv. zastropování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

20.12.2021 12:42
O zemědělství bude rozhodovat zemědělská odborná veřejnost, Agrární komora a ministerstvo- tedy pokud na to má koule. Ta ostatní pakáž-Děti Země, Duha, Živá voda a jak se ta sebranka ještě jmenuje- maximálně připomínky,jinak šoupat nohama.Neskutečná drzost.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.12.2021 08:16 Reaguje na pavel peregrin
Někdo na ty prasárny upozorňovat musí a pokud se k tomu nemá sám stát a v minulosti nejevil zájem chovat se zodpovědně, tak ho k tomu musí stimulovat nestátní sektor jako jsou Živá voda, Hnutí DUHA a další....

To ale takový jako vy, kterým jde jen o prachy a volné ruce na své prasení ŽP samozřejmě nepochopí, protože vám současná situace samozřejmě vyhovuje....

Ideální načasování to sice není, ale pokud přebíráte otěže po někom kdo má totální střet zájmů a tuto politiku stanovuje proti zájmům občanů, tak to bohužel musí jít touto formou. Kdyby to nachystala již vláda A.B. tak jak je potřeba, tak by se do toho již zasahovat nemuselo... to je potřeba si uvědomit...
Odpovědět
JS

Jiří S

21.12.2021 09:05 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tak přestaňte vybírat jen některé lidi a kritizujte všechny, například toho úžasného Jurečku. Tato selektiva opravdu není moc objektivní a to velmi kazí vaše názory.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.12.2021 10:28 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Odpovězte na otázku- Jurečka nebyl a není ve střetu zájmů?
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

20.12.2021 13:41
Upřímně, požadovat okamžité přepracování tak složitého a rozsáhlého dokumentu, jako je Strategický plán, je diletantismus. A samozřejmě to přepracování by mělo být takové, aby s ním ekologické nevládky naprosto souhlasily, tedy pokud návrat k technologiím středověku, všude samé neprodukční plochy a pokud možno zemědělci by měli žít jen ze slunečního svitu a pocitu souznění s přírodou.
SP se musí na EK odeslat do 31.12.2021. Ekologové samozřejmě vědí, že za 2 týdny takový dokument nikdo naruby překopat nestihne (a to ještě povinně transparentně, tedy včetně projednání s nevládními organizacemi všeho možného druhu). Ale využijí tu příležitost k očernění jak ministerstva, tak zemědělců, kteří jim nejdou na ruku. Prostě je výborná příležitost pro další PR těch organizací, nic jiného v tom není.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

20.12.2021 16:57 Reaguje na Marcela Jezberová
Ale zviditelní se.
Mám za to, že kdo chce, ať je to velkofarmář, nebo malý, tak se snaží sám, bez strategických plánů, zlepšit svoje obhospodařované území.
A kdo nechce, narychlo přepracovaný plán stejně neuzná.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

20.12.2021 17:26
Buďme realisté, přepracování Strategického plánu se nedá stihnout. Jedině snad tak, že zemědělci dostanou větší než 65% spolufinancování PRV. V Německu mají 85%, v Rakousku podobně. Pak by zbylo více i na ekoschémata.
Důležitá je ale podpora na první hektary, ta je výrazně vyšší u zemědělců do 50 ha, a postupně se snižuje u podniků do 100, resp. do 150 ha, až nakonec dojde i na ty největší, co nedostanou nic navíc, než jen SAPS a další dotace na ekoschémata, greening, mladého zemědělce a jak se to všechno ještě nazývá. Nebo nazývalo v minulosti.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

21.12.2021 10:09
Výraznějším podílem GMO plodin snížíme spotřebu pesticidů.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.12.2021 10:35 Reaguje na Karel Tejkal
Jako zemědělec vám v rámci objektivity řeknu, že to není tak jednoznačné.Zde mají odpůrci GMO pravdu a není důvod jim ji nepřiznat. Ta spotřeba se skutečně může snížit, ale nebude to trvalý stav, protože dříve nebo později, v důsledku nepřetržitého evolučního tlaku, se objeví organismus, jedno zda plevel, houba či hmyzí škůdce, který se na dané podmínky adaptuje a výhoda se může okamžitě stát závažným problémem.
Ale jinak z krátkodobějšího horizontu máte pravdu.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist