Ekologické organizace přivítaly krach privatizace ČEZu
"Dokladem, že favorit tendru, francouzská společnost EdF, má nedůvěru k jaderné části ČEZu, je fakt, že požadovala na českém státu záruky za tuto část společnosti a za to, že JE Temelín bude fungovat i v budoucnu," řekla EkoListu mluvčí Jihočeských matek Dana Kuchtová. EdF navíc, podle Jihočeských matek, požadovala záruky na to, že Česko nikdy neustoupí od jaderné energetiky a že Rakousko nebude kvůli Temelínu již dělat potíže. "Tyto požadavky jsou sice absurdní, ale dokládají strach EdF z vývoje, který směřuje k ukončení využívání jaderné energie," tvrdí Kuchtová. Z evropské patnáctky totiž dosud na využívání jádra v energetice pevně trvají pouze tři země - Francie, Velká Británie a Finsko.
Podle Greenpeace zase francouzská státní energetická společnost EdF měla obavy z bezpečnostních rizik elektrárny. "Svoji roli v krachu prodeje ČEZu hrály hromadící se důkazy o bezpečnostních problémech této elektrárny," komentoval včerejší rozhodnutí vlády o zastavení tendru koordinátor kampaní české pobočky Greenpeace Jan Haverkamp.
Upozornil v této souvislosti na dopis, kterým Greenpeace upozornili šéfa EdF již v listopadu 2001 na závadu ve sváru potrubí vedoucího k reaktorové nádobě Temelína. Greenpeace se odvolávají na nejmenovaného svědka, jehož totožnost odmítají prozradit. Závada navíc byla podle Greenpeace sice opravena, ovšem způsobem, který znamená závažné porušení bezpečnostních předpisů. Společnost ČEZ za zmíněný dopis podala na tři členy Greenpeace trestní oznámení - Jana Haverkampa, ředitele české pobočky Jiřího Tuttera a mezinárodního koordinátora jaderných kampaní Tobiase Müchenmeyera. "Oficiální vyšetřování bylo zahájeno 6. prosince," potvrdil dnes EkoListu mluvčí Greenpeace Václav Vašků.
reklama