https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-vyzyvaji-ministry-k-posileni-environmentalnich-ambici-v-zemedelstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace vyzývají ministry k posílení environmentálních ambicí v zemědělství

10.5.2022 14:59 | PRAHA (ČTK)
Aktivisté chtějí hlavně posílit ochranu půdy nebo biodiverzity.
Aktivisté chtějí hlavně posílit ochranu půdy nebo biodiverzity.
Ekologické organizace v otevřeném dopise vyzývají ministra zemědělství Zdeňka Nekulu a ministryni životního prostředí Alenu Hubáčkovou (oba KDU-ČSL), aby Česko výrazně posílilo ekologické ambice zemědělských politik. Shodují se tak s připomínkami Evropské komise (EK) k plánu dotací na období mezi lety 2023 až 2027, uvedly organizace. Aktivisté chtějí hlavně posílit ochranu půdy nebo biodiverzity.
 

Společnou výzvu ministrům odeslalo Hnutí Duha, Česká společnost ornitologická, organizace Čmelák, spolek Živá voda a zástupce Světového fond na ochranu přírody (WWF). Ministry a vládu vyzývají k tomu, aby i přes současnou složitou bezpečnostní, ekonomickou a polickou situaci nedošlo k potlačování environmentálních opatření. Odvolávají se také na stanovisko, které podepsalo téměř 700 vědců z mezinárodní komunity, kteří vládu také vyzývají k posílení environmentálně šetrného hospodaření a produkce potravin.

"Využijte připomínek Evropské komise, které jdou správným směrem, a proveďte změny, které pomohou připravit naši krajinu na dopady klimatických změn a zastavit úbytek biodiverzity a degradaci půdy," stojí ve společném dopise. Ekologické organizace požadují hlavně změny v nastavení takzvaných ekoschémat, která mají motivovat zemědělce k šetrnějšímu zacházení s půdou a na které má směřovat přes 30 miliard korun.

Požadují například lepší ochranu povrchových vod pomocí vegetačních pásů na orné půdě. Současný návrh pravidel nevyžaduje vyšší než třímetrové. Podle ekologů by měla ekoschémata požadovat minimálně šestimetrový zatravněný či speciálně osetý pás. Požadují také větší podíl neprodukčních ploch na orné půdě kvůli ochraně přírodních druhů a druhové rozmanitosti

"Zemědělské dotace mohou pomoci, ale mohou také škodit. To se bohužel dnes ukazuje na zoufalém stavu biodiverzity v zemědělské krajině či množství pesticidů v podzemních i povrchových vodách,” uvedl Martin Rexa z Hnutí Duha. Václav Zámečník z České společnosti ornitologické upozornil na to, že od vstupu ČR do EU v roce 2004 se o třetinu snížila početnost běžných ptačích druhů i přesto, že podpora biodiverzity je stále větší prioritou Společné zemědělské politiky EU.

Změny v nastavení zemědělských dotací požadují také Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Na rozdíl od ekologů ale kritizují to, že řada environmentálních požadavků EK jde přímo proti produkci potravin. Ekologické organizace, stejně jako komora i svaz, ministrovi vzkázaly, že jsou připraveni o připomínkách EK jednat. Ekologové také podporují meziresortní spolupráci mezi ministerstvem zemědělství a ministerstvem životního prostředí. Česko od EK obdrželo 33 klíčových připomínek zhruba 300 technických komentářů, se kterými se musí vypořádat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.5.2022 15:12
Známý spor zemědělci vs. ekologové. Přiznejme si, že průmyslové zemědělství je daleko efektivnější z pohledu produktivity než různé bio- cesty.

A obchodování se zemědělskými komoditami je klasický tržní kšeft, kdo nabídne lepší cenu je vítěz.
Politici zase ctí pravidlo "Chléb a hry" pro lid, aby pil pivo a vyřval se na sportovním klání. Tihle lidi jsou potom neškodní, nezajímají se o to, jak politici vedou stát a nějaké životní prostředí je jim u zádele.

Dokud se nezmění systémová pravidla, nemáme se o čem bavit.
Odpovědět
kk

karel krasensky

10.5.2022 16:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Díky komu se nažereme.Zemědělec nebo ekolog.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.5.2022 05:44 Reaguje na karel krasensky
ono se " nažrat" po nás potopa moc smyslu nedává, protože se za pár let "nenažere" nikdo. Degradace půdy a biologie v půdních vrstvách je výrazná...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.5.2022 05:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
apel je přínosný i diskuse je potřeba ale je dobré vědět, kde tu krajinu chceme mít...zemědělci vytváří potenciál pro erozi svojí vlastní činností a to když nepochopí, tak se nikdy nedohodnou. Zemědělci a ekologové nejsou nepřáteli ale někteří ještě na to nepřišli
Odpovědět
RV

Richard Vacek

10.5.2022 17:27
Pesticidů se v Česku používá podstatně méně, než např. v Německu. Eliminovat nejdou, protože pak budeme mít potravu plnou karcinogenních plísní tak, jak to bylo v minulosti. Chemie prostě do zemědělství patří, protože díky ní máme nezávadné potraviny.
Odpovědět
Pe

Pepa

10.5.2022 19:37 Reaguje na Richard Vacek
Pesticidu v Česku sice oficiálně používáme méně, ale rezidui v českých potravinách je třeba 5x více nez v Rakousku nebo skoro 2x tolik co v Německu. Čím to bude? Česko si vyjednalo výjimky pro používání na západě zakázaných a výjimečně škodlivých pesticidu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

10.5.2022 21:09 Reaguje na Pepa
Máte nějaký odkaz? Protože dnešní analytické metody jsou tak citlivé, že dovedou najít kdekoliv celou periodickou soustavu prvků. Nehledě na to, že výjimečně škodlivé pesticidy se už desítky let nepoužívají. Kde jsou ty časy účinného organofosfátu Metation.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.5.2022 06:25 Reaguje na Pepa
Ano, ČR používá chemii v zemědělství dlouhodobě méně, než původní země EU.
Poslední věta - kecy v kleci !
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.5.2022 13:52 Reaguje na Pepa
Pán je asi odborník, že?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.5.2022 05:47 Reaguje na Richard Vacek
bít se v hruď, že užíváme méně pesticidů, přičemž se ornice odplavuje z polí nedává smysl...vše je propojené a pokud se neřeší jako celek, tak je to k ničemu
Odpovědět
pp

pavel peregrin

11.5.2022 13:53 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Máte v tom zmatek.
Odpovědět
Pe

Petr

10.5.2022 17:40
Ovšem, posílení šetrného hospodaření, ochrany půdy a biodiverzity.
A hned pod článkem svítí reklama: Víte, jaké je férové pachtovné za vaši půdu? Nenechte se ošidit.
Velmi vtipné.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.5.2022 14:30 Reaguje na Petr
Správně, prostě to znárodnit, přinejhorším pěkně vložit do kolchozu. Tak se na buržuje musí!
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

14.5.2022 10:31
Pořád nechápu proč má nejchudší část společnosti - zemědělci, konat NA SVŮJ ÚČET a pro blaho lidstva a státních zaměstnanců, jakési opatření.
Proč Ekologické organizace nevyzývají ministry k posílení environmentálních ambicí třeba suprmárketů, nebo stavebních firem?

Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist