Ekologičtí aktivisté stanují v centru Bělehradu, chtějí zákaz těžby lithia
"Na tento protest přišli místní z ohrožených oblastí Srbska, je to symbolický protest. Lidé přicházejí, aby v Srbsku nedošlo (kvůli těžbě) k vyhánění vlastního obyvatelstva," citovala stanice N1 spoluorganizátora protestu Savu Manojloviče. Podle něj bude před sídle prezidenta trvale tábořit 100 až 200 lidí.
Aktivisté v posledních týdnech stupňují své požadavky na srbskou vládu, která v lednu po několikatýdenních masových protestech ustoupila a odebrala licenci na těžbu lithia v západosrbském regionu Jadar nadnárodní těžařské společnosti Rio Tinto. Původně aktivisté žádali nejméně 20leté moratorium na těžbu tohoto kovu. Z obav, že se britsko-australská firma do Srbska vrátí, však nyní požadují trvalý zákaz těžby ukotvený v zákoně.
Odborníci dříve varovali, že těžba lithia, které se používá mimo jiné pro výrobu baterií do elektromobilů, by zničila zemědělskou půdu, ekosystém a vodu v regionu. Lithium se pokládá za kov budoucnosti vzhledem k tomu, že svět přechází na obnovitelné zdroje energie.
Vlna protestů otřásla dosud neochvějným postavením prezidenta Vučiče, který je určující postavou srbské politické scény v posledním desetiletí a kterého kritici viní z autoritářského způsobu vlády. Část z dosud rozdrobené mimoparlamentní opozice postavila do prezidentských a parlamentních voleb plánovaných na 3. dubna společné kandidáty.
reklama