Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku bude využívat uhlí déle, než se plánovalo
Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou uhelnou elektrárnou na Moravě a ve Slezsku. Plánované odstavení uhelných kotlů ohlásil ČEZ před rokem. Chtěl místo nich vybudovat výkonné kogenerační jednotky, které by zajistily kombinovanou výrobu elektřiny a zároveň tepla z plynu. "Definitivní termín odstavení bloků bude stanoven později," řekl dnes ČTK Sobol.
Česko a další země Evropské unie se v poslední době potýkají s rostoucími cenami energií. Situace se ještě zhoršila po ruské invazi na Ukrajinu, zahájené 24. února. Zástupci OKD a ministerstva financí minulý týden novinářům řekli, že těžba uhlí na Karvinsku potrvá déle, než se předpokládalo. Schválilo to podle nich představenstvo OKD. V loňském roce elektrárna vyrobila přes 1,2 megawatthodin elektřiny a téměř 780 000 gigajoulů tepla. Do elektrárny bylo dodáno více než 410 000 tun uhlí, z toho necelá polovina pocházela z OKD. Například před pěti lety přesáhly dodávky uhlí 1,2 milionu tun, z OKD bylo skoro 80 procent.
"Elektrárna Dětmarovice v souvislosti s aktuální geopolitickou situací napomůže k zajištění bezpečnosti dodávek energií. Vzhledem ke změnám na surovinovém trhu došlo k rozhodnutí, i přes zvýšené náklady, zajistit v provozuschopném stavu uhelné bloky déle, než se původně plánovalo," uvedl dnes mluvčí skupiny ČEZ. Přípravy na vybudování nových nízkoemisních teplárenských zdrojů, které do budoucna zajistí dodávky tepla pro Bohumín a Orlovou, v Dětmarovicích podle mluvčího pokračují. "Chystají se například kogenerační jednotky a kotel na spalování biomasy, do budoucna je ve hře například fotovoltaická elektrárna," řekl Sobol.
Tepelná elektrárna Dětmarovice je v provozu od roku 1975, s výkonem 800 megawattů byla nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku. Kromě dodávky elektřiny do sítě zajišťuje teplo a teplou vodu pro přibližně 38.000 obyvatel Orlové a Bohumína. V elektrárně pracuje téměř 200 lidí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Zdenek Wenzel
22.4.2022 06:24Břetislav Machaček
25.4.2022 16:54nerozum ukončit, tak zasáhla ekonomika a hrozba absence plynu.
Teď znovu propočítat, zda je reálná i ta přestavba na biomasu,
na kterou chtějí přejít všechny teplárny, ale zdroje se tenčí.