Evropská komise dala Roundupu a dalším glyfosátovým herbicidům zelenou na rok a půl
Prodloužení registrace včera oznámil evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis. Aktuální registrace nejpoužívanějšího herbicidu světa vyprší na konci června. Pokud by nedošlo k jejímu prodloužení, musel by se do půl roku přestat prodávat. Během následujících měsíců chce komise vyčkat na nové zhodnocení dopadů glyfosátů na lidské zdraví.
Podle poslance Evropského parlamentu za ČSSD Pavla Poce je rozhodnutí Evropské komise špatné, protože problém jen odsunulo o rok a půl. "Evropská komise zmeškala příležitost glyfosát zakázat. Prodloužení neobsahuje ani žádnou právně závaznou podobu podmínek, které navrhl Evropský parlament, a zejména zneužívání těchto herbicidů k vysušování plodin před sklizní," říká Pavel Poc. Mezi dalšími podmínkami, které Evropský parlament komisi doporučil přijmout, bylo například omezení používání glyfosátových herbicidů v okolí dětských hřišť a sportovišt. Přečtěte si komentář Pavla Poce Finální bitva o glyfosát se odkládá o rok a půl.Ministerstvo zemědělství je s rozhodnutím Evropské komise spokojeno. "Bude dokončeno posuzování zdravotní nezávadnosti a zároveň zemědělci budou moci používat nadále přípravky s účinnou látkou glyfosát. Případná omezeni užívání budou stanovena s ohledem na dostupné údaje," říká za ministerstvo Markéta Ježková (pozn. red.: vyjádření ministerstva bylo do textu doplněno 1.7.2016).
Ekologická organizace Hnutí DUHA v souvislosti s prodloužením registrace vyzvalo české ministry Mariana Jurečku, Richarda Brabce a Svatopluka Němečka, aby prosadili výrazné omezení glyfosátů v Česku. Podle Hnutí DUHA by se měl zakázat prodej glyfosátových herbicidů pro neprofesionální použití, mělo by se zakázat používání glyfosátových herbicidů na veřejných prostranstvích jako jsou parky, chodníky, dětská hřiště, okolí zdravotnických zařízení, sportoviště a další veřejná místa, zákazat používání glyfosátu na dosoušení plodin před sklizní (tzv. desikace) a celkově snížit spotřebu glyfosátu v zemědělství.
Glyfosát je historicky nejpoužívanější herbicid. Je však podezřívaný z karcinogenity. Odborné názory se však liší. Například OSN se na verdiktu neshodne sama se sebou. Jedna její složka, Agentura pro výzkum rakoviny, zmiňuje glyfosát jak „pravděpodobný“ karcinogen (samotná studie zde).
Hornbach přestal prodávat Roundup a přípravky, které škodí včelám
Organizace pro výživu a zemědělství, která také spadá pod OSN, nedávno glyfosát charakterizovala jako látku, která pravděpodobně nepředstavuje karcinogenní riziko pro člověka v důsledku požití látky. Existuje však podezření, že předseda Organizace pro výživu a zemědělství se dostal do střetu zájmů, neboť figuruje coby viceprezident International Life Science Institute, který byl dotován výrobci glyfosátu.
Co jsou glyfosáty? Přečtěte si článek Glyfosáty jsou historicky nejužívanějšími herbicidy, jejich boom přišel s geneticky modifikovanými plodinami
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Miloš Petráček
1.7.2016 08:41Ono už je to vážně ve všem... Copak nestačí obilí nechat dozrát přirozeně?
Viz: http://neviditelnypes.lidovky.cz/veda-pijme-pivo-s-bastou-nebo-s-roundupem-fp4-/p_veda.aspx?c=A160612_224042_p_veda_wag
Čím chtějí zelení vylízanci glyfosát nahrdit? Nejspíš tisíci tunami spálené nafty navíc, protože jediná další alternativa je jiný herbicid, který bude s největší pravděpodobnosti, skutečně nebezpečný, na rozdíl od glyfosátu.