https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-dala-roundupu-a-dalsim-glyfosatovym-herbicidum-zelenou-na-rok-a-pul
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise dala Roundupu a dalším glyfosátovým herbicidům zelenou na rok a půl Aktualizováno

29.6.2016 14:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Glyfosáty mají na rok a půl zelenou. Na ilustračním snímku aplikace glyfosátového herbicidu.
Glyfosáty mají na rok a půl zelenou. Na ilustračním snímku aplikace glyfosátového herbicidu.
Původní návrh byl, aby se registrace pro glyfosáty prodloužila na 15 let. Glyfosáty jsou však podezřelé z karcinogenity a některé členské státy, ekologické organizace a veřejnost tlačily na to, aby se registrace glyfosátům neprodlužovala vůbec. Aktuální registrace totiž vyprší na konci června. Evropská komise včera rozhodla, že glyfosátům registraci prodlouží na 18 měsíců. Během této doby by se měl znovu přezkoumat vliv glyfosátů na lidské zdraví.
 

Prodloužení registrace včera oznámil evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis. Aktuální registrace nejpoužívanějšího herbicidu světa vyprší na konci června. Pokud by nedošlo k jejímu prodloužení, musel by se do půl roku přestat prodávat. Během následujících měsíců chce komise vyčkat na nové zhodnocení dopadů glyfosátů na lidské zdraví.

Podle poslance Evropského parlamentu za ČSSD Pavla Poce je rozhodnutí Evropské komise špatné, protože problém jen odsunulo o rok a půl. "Evropská komise zmeškala příležitost glyfosát zakázat. Prodloužení neobsahuje ani žádnou právně závaznou podobu podmínek, které navrhl Evropský parlament, a zejména zneužívání těchto herbicidů k vysušování plodin před sklizní," říká Pavel Poc. Mezi dalšími podmínkami, které Evropský parlament komisi doporučil přijmout, bylo například omezení používání glyfosátových herbicidů v okolí dětských hřišť a sportovišt. Přečtěte si komentář Pavla Poce Finální bitva o glyfosát se odkládá o rok a půl.

Ministerstvo zemědělství je s rozhodnutím Evropské komise spokojeno. "Bude dokončeno posuzování zdravotní nezávadnosti a zároveň zemědělci budou moci používat nadále přípravky s účinnou látkou glyfosát. Případná omezeni užívání budou stanovena s ohledem na dostupné údaje," říká za ministerstvo Markéta Ježková (pozn. red.: vyjádření ministerstva bylo do textu doplněno 1.7.2016).Ekologická organizace Hnutí DUHA v souvislosti s prodloužením registrace vyzvalo české ministry Mariana Jurečku, Richarda Brabce a Svatopluka Němečka, aby prosadili výrazné omezení glyfosátů v Česku. Podle Hnutí DUHA by se měl zakázat prodej glyfosátových herbicidů pro neprofesionální použití, mělo by se zakázat používání glyfosátových herbicidů na veřejných prostranstvích jako jsou parky, chodníky, dětská hřiště, okolí zdravotnických zařízení, sportoviště a další veřejná místa, zákazat používání glyfosátu na dosoušení plodin před sklizní (tzv. desikace) a celkově snížit spotřebu glyfosátu v zemědělství.

Glyfosát je historicky nejpoužívanější herbicid. Je však podezřívaný z karcinogenity. Odborné názory se však liší. Například OSN se na verdiktu neshodne sama se sebou. Jedna její složka, Agentura pro výzkum rakoviny, zmiňuje glyfosát jak „pravděpodobný“ karcinogen (samotná studie zde).


Hornbach přestal prodávat Roundup a přípravky, které škodí včelám

Organizace pro výživu a zemědělství, která také spadá pod OSN, nedávno glyfosát charakterizovala jako látku, která pravděpodobně nepředstavuje karcinogenní riziko pro člověka v důsledku požití látky. Existuje však podezření, že předseda Organizace pro výživu a zemědělství se dostal do střetu zájmů, neboť figuruje coby viceprezident International Life Science Institute, který byl dotován výrobci glyfosátu.

Co jsou glyfosáty? Přečtěte si článek Glyfosáty jsou historicky nejužívanějšími herbicidy, jejich boom přišel s geneticky modifikovanými plodinami

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martin Mach Ondřej
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (4)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MP

Miloš Petráček

1.7.2016 08:41
http://www.realfarmacy.com/glyphosate-breakfast-oats/
Ono už je to vážně ve všem... Copak nestačí obilí nechat dozrát přirozeně?
Odpovědět
sv

1.7.2016 21:20 Reaguje na Miloš Petráček
O dozrávání to opravdu není.
Viz: http://neviditelnypes.lidovky.cz/veda-pijme-pivo-s-bastou-nebo-s-roundupem-fp4-/p_veda.aspx?c=A160612_224042_p_veda_wag
Čím chtějí zelení vylízanci glyfosát nahrdit? Nejspíš tisíci tunami spálené nafty navíc, protože jediná další alternativa je jiný herbicid, který bude s největší pravděpodobnosti, skutečně nebezpečný, na rozdíl od glyfosátu.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

19.3.2017 14:34 Reaguje na
Netřeba hned útočit, navíc bez znalosti věci, že? Glyfosát a jeho rozpadový produkt AMPA (+ jistě ještě další, které zatím moc neznáme), je dneska opravdu všude ve vodním prostředí, včetně vody odebírané pro lidskou potřebu. Potíž je v tom, že Roundup se stal "všelékem" (jako kdysi DDT), takže se nadužívá. Vývoj herbicidů jde velmi rychle dopředu, což je sice na jedné straně značné riziko, na druhé straně umožňuje nahradit rychle přípravek, který se ukázal jako rizikový. Ani po zákazu DDT (zelení vylízanci (jak píšete) tak zachránili spoustu lidských životů) nic nezkrachovalo. Prostě to byl impuls vymyslet něco jiného, méně škodlivého.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

19.3.2017 14:36
Vliv americké firmy Monsanto asi nebude snadné zlomit ani v Evropě...
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist