https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-poc-finalni-bitva-o-glyfosat-se-odklada-o-rok-a-pul
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Poc: Finální bitva o glyfosát se odkládá o rok a půl

29.6.2016
Evropská komise problém s glyfosáty nevyřešila, jen odsunula. Na snímku sídlo Evropské komise.
Evropská komise problém s glyfosáty nevyřešila, jen odsunula. Na snímku sídlo Evropské komise.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Evropská komise zmeškala příležitost reagovat na obavy vědecké veřejnosti a výzvy evropských občanů a používání glyfosátu zakázat, byť samozřejmě s nějakou přechodnou dobou, aby nebylo poškozeno zemědělské hospodaření. Nevyužila ani druhé možnosti udělat toto jediné správně rozhodnutí, kterou dal evropské komisi Evropský parlment svým usnesením, přijatým na základě mé námitky proti návrhu patnáctileté autorizace. Nyní už Evropská komise čelí prosté skutečnosti, že v případě, že NEROZHODNE, bude vystavena oprávněným a předem úspěšným žalobám ze strany výrobců. Je třeba si uvědomit, že Evropská komise měla možnost rozhodnout autorizaci povolit, nebo nepovolit, ale neměla možnost nerozhodnout.
 

Nyní se tak Evropská komise dostala do pasti vlastního alibismu a byla nucena přijmout rozhodnutí bez podpory členských států, bez podpory Evropského parlamentu a bez podpory evropské veřejnosti. Toto prodloužení sice řeší aktuální problém se žalobou, ale neřeší nic jiného. Prodloužení navíc neobsahuje právně závaznou podobu žádné z podmínek, které navrhoval Evropský parlament, a Evropská komise bude za 18 měsíců čelit stejné situaci jako dnes, a to pod daleko větším tlakem. V souvislosti s brexitem je asi zajímavé, že s Velkou Británií zmizí z EU nejsilnější podporovatel používání glyfosátu, kterým je Velká Británie, jejíž zemědělství je na této látce závislé víc než zemědělství na kontinentě.

Je každopádně jisté, že Evropská komise učinila poměrně zoufalý krok, že to byl krok špatný a ve skutečnosti nevyhověl vůbec nikomu a jen prodloužil období nejistoty. Proto jsou nyní s rozhodnutím Evropké komise nespokojeni úplně všichni, občané, Evropský parlament, průmysl a zemědělci. Protože proti tomuto rozhodnutí neexistuje žádný opravný prostředek, odkládá se finální bitva o glyfosát o rok a půl.

foto - Poc PavelPavel Poc
Autor, vzděláním biolog, je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist